Agrofórum 2005 EU 3.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Előszó
(Dr. Bódis László)

EU-tagságunk évfordulóján. Egy pillantás vissza és előre
(Dr. Nagy Bálint)
Uniós csatlakozásunk első évfordulóján a szerző számvetését olvashatják az eltelt esztendőről. Rámutat és elemzi a hazai problémákat, felvázolja az új európai agrárpolitikai szemléletet, összehasonlítva a hazai megközelítéssel. Úgy véli, hogy a magyar mezőgazdaság, minden hivatalos híreszteléssel ellentétben, több irányú (stratégiai, strukturális, vertikális, birtokpolitikai és rendszerelméleti) válságban vergődve emlékezik meg az EU-csatlakozás évfordulójáról. Írásában a jövőre vonatkozó kiútkeresés és az ehhez megvalósítandó programok rövid összefoglalása is olvasható.

Gabonatárolók építésének támogatása
(MVH közlemény)
A kellő műszaki színvonalú, az intervenciós készletek befogadására és kezelésére alkalmas tárolóterek hiányában, a már közepesnél jobb gabona- és olajosmagtermés esetén a tavalyihoz hasonló feszültségek képződhetnek a terménytárolásban. Ennek elkerülésére az FVM a raktárépítéseket, fejlesztéseket kedvezményes beruházási hitellel és pályázati lehetőségek biztosításával kívánja segíteni. Az MVH közleményében a raktárépítésekhez, fejlesztésekhez felvehető beruházási hitelről, és a pályázati lehetőségről olvashatnak. Az írásból megtudható az is, hogy kik és milyen feltételekkel pályázhatnak támogatásra.

Társadalmi problémák és alternatív jövedelemszerzést biztosító mezőgazdasági tevékenységek a francia mezőgazdaságban
(Somogyi Norbert)
A Magyar Köztársaság párizsi nagykövetségének mezőgazdasági attaséja elemző írásában a francia mezőgazdasági rendszer nehézségeit, problémáit elemzi, valamint a fejlődési lehetőségeket – biogazdálkodás, földrajzi eredetvédelemmel ellátott termékek – és a jövőbeni kilátásokat mutatja be.

Az Európai Unió taláros testülete
(Dr. Jasinka Anita)
Az EU története során a közösségi jog fejlesztésében az Európai Bizottság mellett vitathatatlan szerepet töltött be az Európai Közösségek Bírósága. Az EU ezen intézményéről talán kevesebb ismerettel rendelkezünk, mint a nagyobb sajtót kapó Európai Bizottságról, vagy az Európai Parlamentről, ezért a szerző írásában igyekszik közelebbről is szemügyre venni az EU „taláros testületét”. A cikket olvasva megismerkedhetnek a Bíróság felépítésével, betekintést nyerhetnek a különböző eljárástípusokba. Bemutatásra kerül az is, hogy a Bíróság előtti eljárás milyen szakaszokból áll, valamint ki és hogyan fordulhat ezen intézményhez kérelemmel.

EU kisszótár – intézmények (2.)
(Hantos Éva)
Az EU intézményeinek és programjainak rövid bemutatása.

Agrár- és vidékfejlesztés az EU-tag Magyarországon (2.)
(Dr. Maácz Miklós)
A vidékfejlesztési intézkedéseknek egy részét az EMOGA garancia részlege finanszírozza. Az ebből finanszírozott vidékfejlesztési intézkedésekre vonatkozóan a csatlakozási szerződés a 2004-2006-os időszakra egy speciális vidékfejlesztési eszközt, az ún. Átmeneti Vidékfejlesztési Eszközt (ÁVE) vezetett be a csatlakozó országok számára. Az ÁVE forrásaiból elsősorban a négy, ún. kísérő intézkedést, továbbá egyes, kifejezetten az új tagországok igényeihez igazodó intézkedéseket finanszírozzák. Ezeket az intézkedéseket Magyarország estében a Nemzeti Vidékfejlesztési terv (NVT) foglalja magába, melybe most részletes betekintést nyerhetnek a szerző írásából.

Jegyzet gazdálkodóknak. Az élelmiszerbiztonság termelői feladatairól
(Kurucz Miklós)
A jegyzet aktuális része az élelmiszer-előállítás során fokozott figyelmet érdemlő élelmiszerbiztonság témakörét járja körbe, rávilágítva a biztonságos és a minőségi élelmiszer közötti különbségre, valamint arra, hogy mire kell a gazdálkodóknak törekedni – a termelés higiéniájának betartása érdekében – a termék-előállítás teljes folyamatában.

Transzgénikus növények és az élelmiszerbiztonság. Beszélgetés Pusztai Árpád akadémikussal
(Dr. Inczédy Péter)
Egyre több információ jelenik meg napjainkban az írott sajtóban a géntechnológiáról, a génmódosított növények termesztésének szükségszerűségéről az élelmiszerpiac versenyképességének mérlegén és az élelmiszerbiztonság kritériumainak tükrében. A szerző ennek a gondolatnak a jegyében kereste meg Pusztai Árpádot, a Skót Tudományos Akadémia tagját, a táplálkozás-élettani tudományok világszerte elismert tudósát, hogy egy kis bepillantást nyújtson ennek a kutatási területnek a titkaiba.

Hajdani gondolatok sárguló lapokon
(Dr. Inczédy Péter)
Válogatás Mailáth József gondolatai között a „Hitelszövetkezetek Magyarországon” című munkájából.

Növényvédő-vegyszerek használatának helyzete az Európai Unióban
(Dr. Kralovánszky U. Pál)
Az EU bizonyos rendszerességgel értékeli a tagországok növényvédő szer felhasználására vonatkozó gyakorlatát. A legutolsó ilyen jelentést 2002-ben hozták nyilvánosságra, melyben az 1991 és 1999 közötti időszak adatait szerepeltetik. A szerző írásában ezekből válogat, összehasonlításként bemutatva a magyarországi eredményeket is. Az elemzéseket ábrával és táblázatokkal egészíti ki, melyekből, pl. az alkalmazási cél szerinti növényvédőszer-felhasználás arányainak megoszlását, valamint az egyes országoknak a felhasználásban rejlő különbségeit is megismerhetik.

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen