Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Visszatekintés a 2006. április 20-án tartott Szőlő és Bor fórumra
(AF)
Szőlő és Bor Fórum címmel rendeztük meg Budapesten, hagyományosan az FVM színháztermében azt az Útkeresés sorozatba tartozó konferenciát, amely a kritikus helyzetbe került szőlőtermesztéssel és a hozzá kapcsolódó bor ágazattal foglalkozott. A meghívott és felkért előadókkal, az FVM, az MVH, az OMMI, a HNT – mint szakigazgatási és érdekképviseleti szervek – képviselőivel és a fórumon résztvevőkkel olyan kérdésekre próbáltunk válaszokat kapni, hogy:
- van-e jövőkép a szőlő- és bor ágazatban?
- mit lehet tudni a támogatás politikáról?
- milyen igényeket támaszt a nemzetközi piac a borral szemben?
- mi az a közösségi bormarketing?
- lehet-e életképes vállalkozás a szőlő bor nélkül is?
- növelhető-e a szőlőtermesztés gazdaságossága?
ELŐADÁSOK
Megnyitó
(Sirman Ferenc)
Lassan szokássá válik, hogy a miniszter távollétében a kabinetfőnök nyitja meg a tanácskozást – ezúttal is így történt.
A szőlő- és borágazat jelenlegi helyzetének értékelése
(Horváth Csaba)
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának újonnan megválasztott főtitkára bevezető előadásában a szőlő- és borágazat jelenlegi helyzetét értékelte.
Az EU borpiaci rendtartásán belül működő támogatási rendszer
(Hajdu Zoltán)
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal igazgatója az EU borpiaci rendtartásán belül működő támogatási rendszert mutatta be, illetve a hivatal működését, amellyel kapcsolatban néhány kritikai megjegyzés is elhangzott egy részvevőtől.
A szőlő szerkezetátalakítással kapcsolatos ellenőrzés gyakorlati tapasztalatairól
(Dr. Korbuly János)
Az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet osztályvezetője a szőlő szerkezetátalakítással kapcsolatos ellenőrzés gyakorlati tapasztalatairól beszélt, egy olyan intézmény nevében, ami ezt a munkát az MVH-tól kapott, ún. delegált feladatként végzi.
FÓRUM
A szőlő szerkezetátalakítással kapcsolatos kérdések a Kunsági borvidéken
(Kovács László)
A hozzászólók közül elsőként, a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára kért szót, aki a szerkezetátalakítással kapcsolatban felmerülő kérdésekre reagált, valamint beszélt a támrendszer, a gépi szüretre való átállás és a forgalomba hozatali járulék témaköréről.
A szőlőtermesztés jövedelmezősége, és a mennyiség–minőség kérdése
(Hegedűs Lajos)
A balatonboglári Viticoop Kft. ügyvezetője két témakörhöz: a szőlőtermesztés jövedelmezőségéhez, valamint a mennyiség–minőség kérdéséhez szólt hozzá.
Hozzászólás
(Anonym)
Egy magát megnevezni nem kívánó hozzászóló, a résztvevők közül, kemény kritikát fogalmazott meg az MVH-val szemben.
Hozzászólás
(Kiss Gyula)
A monorierdei Kerbor Kft. képviselője szintén az MVH vezetőjéhez intézte kérdését arról, mikor várható az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások kifizetése, illetve a 2006-tól újraindítható esetleges újraigénylése.
A Tanácskozás szünetében a Nitrogénművek Rt. bemutató filmet vetített, amely a cég történetét mutatta be alapításától napjainkig.
A szünetet követően, az előadások megkezdése előtt a rendezvényen résztvevő cégeknek módjuk volt egy rövid bemutatkozásra.
Elsőként Nádudvari Éva, szőlő-gyümölcs, zöldség termékmenedzser, a Syngenta Kft. részéről adott tájékoztatást a legújabb fejlesztésekről.
Goda László szaktanácsadó a Nitrogénművek Rt. műtrágya ajánlatát ismertette.
Horváth Péter, a Kemira GrowHow Kft. szaktanácsadója a szőlő tápanyag-utánpótlási kérdéseiről beszélt.
A Magyar Kwizda képviseletében Sebestyén István növényvédelmi szakmérnök cége növénytáplálási és növényvédelmi ajánlatairól tájékoztatta a jelenlévőket.
A Szekszárdi Növény Rt.-t, Vikman Mihály növényvédelmi szakmérnök, az rt. munkatársa mutatta be.
A bor, mint olyan. Hiedelmek és realitás a bor gyógyszerként való használatáról
(Dr. Szollár Lajos)
A Semmelweis Orvostudományi Egyetem Kórélettani Intézet egyetemi tanára érdekfeszítő előadást tartott a bor gyógyszerként való használatának hiedelmeiről és realitásairól.
A közösségi bormarketing szerepe és jelentősége a borászatban
(Dr. Totth Gedeon)
A Budapesti Gazdasági Főiskola igazgatója a közösségi bormarketing szerepéről és a borágazatban való jelentőségéről beszélt.
Gondolatok az EU borreformmal kapcsolatban
(Dr. Botos Ernő Péter)
A Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet igazgatója az EU-ban várható borpiaci reformról adott tájékoztatást.
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.