Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Vissza- és előretekintés
(Dr. Bódis László, Dr. Csíbor István)
Ezúttal sajátos helyzettel állunk szemben, mint ahogy az a címből is kitűnik. Nagyon egyszerű és praktikus okokkal magyarázható a témaválasztás. Energetikai szempontból és az üzemanyag tekintetében kétségtelen a bioetanol és a biodízel előnye. Környezetgazdálkodási oldalról viszont a biogáznak van előnye a biogáz előállításához felhasznált – többségében környezetszennyező anyagok – inaktiválása révén. A Szekszárdon és Debrecenben rendezett konferencián hallottunk a kormányzati szándékokról a megújuló energiaforrások vonatkozásában, áttekintést kaptunk az európai gyakorlatról, már ami a fejlettebb uniós tagországokat jelenti. A termelt villamos energiát átvevő energiaszektor álláspontjáról, a banki finanszírozások lehetőségeiről. Ki hinné, hogy mennyi gonddal, problémával találja szembe magát az, aki biogáztelep létesítésére vállalkozik. Ezek a problémák azonban megoldhatók. Példa volt erre az az előadás, amelyik egy létesítendő biogázüzem beruházási előkészületeiről szólt. A konferencián néhány biogáztelep létesítésével foglalkozó gyártó, gyártmányfejlesztő is bemutatkozott. Végül a Szekszárdi Növény Zrt. mint a konferencia egyik rendezője vázolta jövőbeni elképzeléseit egy újonnan létesített gazdasági szervezet tevékenységének ismertetésével, amely különböző biogázüzemek létesítésének előkészítésére vállalkozik.
A „visszatekintés” után most egy jövőképet is szeretnénk felvázolni, és ez lesz az „előretekintés”.
Az Agrofórum szerkesztői, munkatársai úgy érzékelték, hogy a jövőben az érdeklődés középpontjába kerülnek a megújuló energiaforrások, amelyek ismertetésére jogosan támasztanak igényt Olvasóink.
Ezt az újonnan megjelenő olvasói igényt szeretnénk kielégíteni azzal, hogy az Útkeresés-kiadványok mellett, amelyek a jövőben is egy-egy rendezvényünk „utóhangjaként” jelennek majd meg, egy újabb melléklettel is jelentkezünk, „Bioenergia” címmel.
Előadások és hozzászólások
Megnyitó
(Dr. Nagy János)
A Debreceni Egyetem rektora nyitotta meg a tanácskozást, üdvözölve a résztvevőket.
Köszöntő
(Vancsura József)
A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a gabonatermesztők nevében köszöntötte a konferenciát.
Kormányzati szándékok a bioenergia-előállítás fejlesztésére
(Gőgös Zoltán)
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára bevezető előadásában a bioenergia-előállítás egész területét áttekintette, és beszélt a megújuló energiaforrások fejlesztésére irányuló kormányzati szándékokról.
Hozzászólás
Egy magát meg nem nevező felszólaló kérdést intézett az államtitkárhoz, melyben a saját területükön megtermelt olajos magvakból észterezéssel előállított biodízel szabad felhasználásának lehetősége felől érdeklődött.
A bioüzemek hazai perspektívái
(Dr. Hajdú József)
Az FVM Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézetének tudományos főigazgató-helyettese a biogázüzemek hazai perspektíváiról tartott beszámolót.
A biogáztermelő üzemek hálózati csatlakozási lehetőségei
(Dr. Grabner Péter)
A Magyar Energia Hivatal Villamos Energia Engedélyezési és Felügyeleti Osztályának vezetője a biogáztermelő üzemek hálózati csatlakozási lehetőségeiről tájékoztatta a résztvevőket.
A bioenergia projektek finanszírozási lehetőségei
(Dr. Cservék Emil)
A Magyar Fejlesztési Bank Rt. Tolna Megyei Képviseletének vezetője a bioenergia projektek finanszírozási lehetőségeit ismertette.
Tapasztalatok egy biogázüzem beruházás finanszírozásában
(Cserép András)
A K&H Bank Rt. osztályvezetője egy konkrét beruházás finanszírozása kapcsán mondta el tapasztalatait.
Hozzászólás
(Dr. Nagy József)
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium vezető főtanácsosa a várható támogatási lehetőségekről adott tájékoztatást.
A magyar mezőgazdaság bioenergia-szolgáltató képessége
(Dr. Dobos Attila)
A Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum tudományos munkatársa, a magyar mezőgazdaság bioenergia-szolgáltató képességéről beszélt.
Egy megvalósulás előtt álló biogázüzem beruházásának előkészületei
(Kovács Tamás)
A Pálhalmai Agrospeciál Kft. ügyvezető igazgatója egy megvalósítás előtt álló biogázüzem beruházásának előkészületéről beszélt.
Gyakorlati ajánlások a biogázüzem létesítéséhez
(Szárszó Tibor)
A Pálhalmai Agrospeciál Kft. környezetgazdálkodási osztályvezetője a biogázprojekt fejlesztéseivel kapcsolatban további ismeretekkel gyarapította az eddig elhangzottakat.
A biogáztermelés gazdasági összefüggései
(Dr. Petis Mihály)
A nyírbátori Bátortrade Kft. igazgatója a biogáz-termelés gazdasági összefüggéseiről beszélt, példaként bemutatva saját üzemüket.
Hozzászólás
(Hegedűs Imre)
A Bicskei Mezőgazdasági Rt. igazgatója cégük terveit ismertette a bioenergia-termelés terén.
Hozzászólás
(Antal Gábor)
A Hódmezőgazda Rt. vezérigazgatója is problémáikra a kiutat egy biogázüzem megvalósításában látta.
Előzetes tájékoztatás a 2006. évi gabona és repce terméseredményekről
(Lukács József)
Az FVM főtanácsosa felkért konzulensként tájékoztatást adott a gabona és a repce terméseredményeiről, illetve néhány őszi betakarítású növény terméskilátásairól az augusztus elejei állapot alapján.
Tájékoztató egy új kezdeményezésről
(Dr. Csíbor István)
Kilépve a moderátori szerepből, a Szekszárdi Növény Zrt. vezérigazgatója egy új kezdeményezésről tájékoztatta a résztvevőket.
A Biotech 4 Kft. bemutatása
(Mojzer Judit)
A szekszárdi székhellyel megalapított Biotech 4 Kft. ügyvezetője a társaság tevékenységét mutatta be.
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.