Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Kukorica, törökbúza, tengeri
(Dr. Bódis László)
A magyar kukorica piaca tegnap, ma és holnap
(Dr. Hingyi Hajnalka)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakembere írásában a múlt század elejétől napjainkig mutatja be azt, hogyan változott hazánk kukoricatermelése. Az ábrákkal gazdagon szemléltetett írást olvasva átfogó képet kapunk a kukorica hazai termésátlagának, felhasználásának, kivitelének többéves alakulásáról és a jelenlegi helyzetről. A kilátásokat illetően a szerző megjegyzi, a feleslegek külpiaci levezetése a magas szállítási költségek, valamint a szállítókapacitás korlátai miatt továbbra is nehézségekbe ütközik, ezért a készletek várhatóan tovább nőnek 2006-ban. A túltermelés elkerülése érdekében a kukorica – a takarmánytermelés mellett – a bioetanol-előállítás területén is fontos szerepet játszhat a jövőben.
Fejlesztési alternatívák a magyar kukoricatermesztésben
(Dr. Pepó Péter)
A szerző írása elején több évre visszamenően a világ kukoricatermesztésének főbb változásit tárja az olvasók elé. Részletesen ismerteti a kukorica vetésterületének és termésátlagának alakulását, ezen belül az egyes kontinensek részesedését. A múlt század közepéig visszanyúlva ábra szemlélteti Magyarország és az EU kukoricatermesztésének alakulását, melyből jól látszik, hogy a 60-as évektől kezdődött intenzív fejlődés időszaka után az 1990-es évektől a hazai kukorica termésátlagok az agrotechnikai színvonal romlása és a csökkent ráfordítások következtében jelentősen visszaestek. Ahhoz, hogy a hazai kukoricatermesztés agronómiailag és ökonómiailag hatékony legyen, olyan korszerű agrotechnikát szükséges alkalmazni, amely biztosítja a növény igényeit, mérsékli, tompítja a hazánkra jellemző ökológiai szélsőségeket, ennek érdekében a szerző írása második felében részletesen foglalkozik a meghatározó jelentőségű agrotechnikai elemekkel.
A kukorica világa kiállítás, avagy segítség a hibridválasztásban (x)
(Kőszegi György)
2005 novemberében immár második alkalommal gyűltek össze a Szekszárdi Növény Rt. vendégeként a fajtatulajdonosok, a vetőmag forgalmazásával, a termény értékesítésével foglalkozó szakemberek, valamint a kukoricatermesztők azért, hogy az elmúlt termelési év tapasztalatait egymással megosztva segítsenek a megfelelő hibrid kiválasztásában.
Szántóföldi kísérletek Magyarországon (x)
Ismertető az Agrolinz Melamine International Magyarország Kft. által kora tavasszal induló szántóföldi műtrágyázási kísérletekről.
Kukoricatermesztésünk 2005-ben az OMMI adatai alapján
(Dr. Szieberth Dénes)
Az OMMI szakembere az Intézet által készített statisztikai feldolgozást ismerteti a 2005. évi kukorica-vetésterületről, -termésátlagról, valamint az OMMI fajtakísérletek eredményeiről, táblázatokkal és ábrákkal szemléltetve. Ezenkívül beszámol a tavalyi év kukorica növényvédelmi helyzetéről és az időjárásról a kukorica növekedése, fejlődése szempontjából.
10 éves kft.-ből alakult a Szekszárdi NÖVÉNY Rt. 23
Összefoglaló írás az elmúlt 10 év küzdelmeiről, ez elért eredményekről, sikerekről, a jövőbe mutató tervekről a Szekszárdi Növény Rt. munkatársainak tollából.
A KWS prémium kukorica ajánlata (x)
A KWS újgenerációs kukoricahibridjeit ajánlja a termesztők figyelmébe.
A 2005. évi kukorica minősége – az intervenció szemszögéből
(Réther Attila)
Jelenleg még az intervenciós raktárakban található a 2004. évi kukoricatermés egy része, azonban erre már a 2005. évi rekordtermésből is rázúdult néhány millió tonna kukorica. Az elszállítás jelenlegi ütemét tekintve, a termés nagy részét pár évig még biztosan tárolni kell. A szerző tehát a kukorica minőségét a tárolhatóság szempontjából értékeli. A 2005. évi kukoricatermés adottságai nem alakultak olyan kedvezően, mint a 2004. évben. Ennek fényében ismerhetjük meg a tavalyi évi termés intervenciós minőségvizsgálatának eredményeit (nedvességtartalom, tört szem, hősérült szem), összevetve a 2004. évivel. Alapos elemzések után megállapítást nyert, hogy a 2005. évi kukoricatermés minősége, eltarthatósága gyengébb az előző évivel szemben. A termés tárolása folyamatos és szakszerű árukezelés nélkül nem képzelhető el. Az áru minőségének megőrzése a raktározó kötelessége és felelőssége.
A kukorica költség- és környezetkímélő trágyázásának gyakorlati tapasztalatai
(Dr. Csathó Péter, Fodor Nándor, Dr. Németh Tamás, Dr. Árendás Tamás)
Az okszerű műtrágya-használat és a költségek optimalizálása érdekében az 1990-es évek közepén az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézete és az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete együttműködésével egy új szemléletű, költség- és környezetkímélő trágyázási szaktanácsadási rendszer (számítógépes program) kifejlesztése kezdődött meg. A rendszer négy műtrágyázási szinten ad szaktanácsot: minimum, környezetkímélő, mérleg-szemléletű és integrált növénytáplálási szinten. Hároméves program részeként 2005-ben, három eltérő termőhelyen, szabadföldi kisparcellás kísérletekben tesztelték a környezetkímélő és egyéb trágyázási rendszerek hatásait. A cikk ezen kísérletek eredményeiről számol be az egyes termőhelyeken (Balatonszentgyörgy, Mezőkövesd, Nagyhörcsök).
Kimagasló eredmények minden évjáratban! (x)
(Riczu István)
A Monsanto Kereskedelmi Kft. 2006-ban is a DEKALB hibrideket ajánlja a kukoricatermesztők figyelmébe.
Néhány agrotechnikai tényező hatása a kukorica termésmennyiségére
(Dr. Pepó Péter, Vad Attila, Dr. Berényi Sándor)
A szerzők a tőszám és a trágyázás hatását vizsgálták a kukorica termésmennyiségére egy 23 évvel ezelőtt beállított polifaktoriális tartamkísérletben, a 2004. és 2005. évben. A kísérletben a kontroll (műtrágya nélküli) kezelés mellett növekvő trágyalépcsőket, és 40 ezer/ha, 60 ezer/ha, valamint 80 ezer/ha állománysűrűséget alkalmaztak. Az agrotechnikai tényezők hatását monokultúrás, bikultúrás és trikultúrás vetésváltási rendszerben értékelték. Az eredmények azt mutatták, hogy a tőszámok átlagában a kontrollkezelés terméseredménye mérsékelt volt a monokultúrában, míg a bikultúrában és trikultúrában jóval nagyobb terméseredményeket értek el. A trágyázás terméseredményre gyakorolt hatása monokultúrás termesztésben igen jelentős, míg bi- és trikultúra vetésváltásban mérsékelt volt. A cikkben további elemzések is bemutatásra kerülnek.
A peszticid-felhasználás változása napjaink kukoricatermesztésében
(Dr. Keszthelyi Sándor)
A tanulmány bevezetőjében arról olvashatunk, hogy a kukoricatermesztést az előállítási költségek átrendeződése és a peszticidek fokozottabb felhasználás miatt az önköltség növekedése jellemzi napjainkban. A felhasznált kemikáliák növekedésének hátterében az abiotikus tényezők szélsőséges formáinak gyakoribb kialakulása, illetve új vagy ritkán előforduló biotikus tényezők megjelenése áll. A szerző rávilágít arra, hogyan befolyásolják az extrém körülményeket teremtő abiotikus (fokozódó felmelegedés, mértéktelen csapadék) és biotikus (kukoricabogár, gyapottok-bagolylepke) tényezők a kukoricatermesztés eredményességét, és ezzel együtt a növekvő peszticid-felhasználást. Írása végén összefoglalja mindazokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak az önköltség növekedéséhez.
Veszélyes kártevők. Bagolylepkék (Noctuidae) I.
(Dr. Herczig Béla, Dr. Szeőke Kálmán, Dr. Gyulai Péter, Dr. Vörös Géza)
A veszélyes kártevők sorozat következő része a bagolylepkékkel foglalkozik. Az írásból megismerhetik a bagolylepkék rendszertani besorolását, jellemzésüket, valamint jelentőségüket és kártételüket. A szerzők igyekeznek bemutatni a bagolylepke lárvák elleni védekezés lehetőségeit is mind a talajszinten, mind a talajszint felett károsító fajok esetében.
A kukorica gyomirtása, a herbicidek megválasztásának szempontjai
(Szentey László)
A gyomirtó szerek szakszerű kiválasztása csak a kezelendő tábla gyomflórájának pontos meghatározása, és a használandó herbicidek hatásspektrumának objektív ismerete mellett lehet eredményes. Az NTKSZ szakembere írásában a kukorica vegyszeres gyomirtásának időpontjait és módjait állítja középpontba, valamint hangsúlyozza azokat a szempontokat, amelyeket figyelembe véve helyesen megválaszthatóak az alkalmazandó herbicidek. Felhívja a figyelmet továbbá arra is, hogy a gondos gazda a kezelések után értékeli és feljegyzi a kijutatott készítmények hatékonyságát az egyes gyomfajok ellen. A több éves tapasztalatok gyűjtése azért fontos, mert egy adott herbicid hatékonyságát nem lehet csak egy év tapasztalata alapján hitelesen megállapítani.
Szinkronizált gyomirtás 1 millió hektáron (x)
(Rikk István)
A Bayer CropScience a Merlint (izoxaflutol) ajánlja a kukorica gyomirtására, mely hosszan tartó védelmet nyújt a különböző időpontban csírázó gyomok ellen.
A Mustang és az agrár-környezetgazdálkodás (x)
(Takács Attila)
Mustang SE (floraszulam+2,4-D) gabonában, fénymagban és kukoricában használható, széles hatásspektrumú herbicid a Dow AgroSciences kínálatából.
Gondolatok a kukorica vetése előtt 2006 tavaszán
(Dr. Széll Endre)
Amikor a kukorica vetését tervezzük, több év eredményeit szükséges elemezni, hiszen két év időjárása sem egyforma. Legfőképpen azon termesztési műveletek esetében van ez így, amelyek hatását a vízellátottság és a hőmérsékleti viszonyok nagymértékben befolyásolják. Ezen túlmenően a szerző legfőbb mondanivalója, hogy nem elegendő a kukoricatermesztés általános technológiájára gondolnunk, hanem tekintetbe kell vennünk a hibridek specifikus agronómiai tulajdonságait is. E tartópillér köré építi fel a vetésidő, a tőszám, a hibridválasztás és a tenyészidő hatásának elemzését a termés mennyiségére és minőségére.
Fuzárium: a csapadékos évek kukoricatermésének vámszedője
(Szőke Csaba, Dr. Árendás Tamás, Dr. Marton L. Csaba, Rácz Ferenc)
A Fusarium fajok okozta terméskiesésen túl, napjainkban egyre komolyabban kell vennünk az általuk előidézett súlyos minőségi problémákat is. Ezek a kórokozók olyan mikotoxinokat termelnek, amelyek emberre és állatra is rendkívül veszélyesek. A fuzárium- és mikotoxin-tartalomra vonatkozóan hazánkban 2006. július 1-től új határértékek bevezetése várható. A cikk beszámol a Martonvásáron végzett mesterséges fertőzési kísérletek eredményeiről is, miszerint milyen hatással van a fuzáriumos fertőzés a csőpenészedés gyakoriságára, a csövek penészborítottságára és a termésátlagra. Ennek ismeretében mindenképpen érdemes olyan kukoricahibrideket választani, amelyek a Fusarium fajokkal szemben csapadékos évjáratokban is átlag feletti ellenállósággal rendelkeznek.
A kukoricatermesztés technológiai gyakorlata a hazai nagygazdaságok körében
A Szekszárdi Növény Rt. a tavalyi évben is megszervezte szakmai kiállítását a kukorica iránt érdeklődőknek. „A kukorica világa” címmel. A kiállításon a termelő cégek kukoricatermesztésének technológiai gyakorlatát elsősorban ábrák, képek, diagramok formájában ismerhették meg a látogatók, aktuális lapszámunkban pedig néhány résztvevő összefoglaló gondolata olvasható minderről, a teljesség igénye nélkül.
Már elődeink is írták
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.