Agrofórum Extra 15.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Pincék homályában
(Dr. Bódis László)

2005 – a várakozások és a beteljesületlen remények éve a szõlõ-bor ágazatban
(Horváth Csaba)

A cikkben a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára veszi számba az elmúlt esztendõ lényegesebb történéseit a szõlõtermesztésre és bortermelésre vonatkozóan. Áttekinti az idõjárás kedvezõ és kedvezõtlen hatásait, szól a borkészletekrõl és a termésrõl, valamint ismerteti a szõlészeknek és borászoknak szóló, 2005. évi jogszabályi módosításokat.

Az új fajták szerepe a termesztésben
(Pernesz György, Balikó Eszter)

Az írás bevezetõjében a hazai szõlõnemesítés történetérõl olvashatunk röviden. A szerzõk véleménye szerint a nemesítõ tevékenység akkor tekinthetõ sikeresnek, ha az elõállított fajta a felhasználó számára kedvezõ tulajdonságokkal rendelkezik, illetve állami elismerésben részesül. Ezért a szerzõk célja a nemesítés eredményességének bemutatása volt, az egyes fehér-borszõlõfajták, vörös-borszõlõfajták, valamint csemegeszõlõ-fajták állami elismerése és a szaporításban betöltött arányuk elemzése alapján. Befejezésül, mintegy magyarázatként sorra veszik mindazokat a tényezõket, amelyek hatással vannak az új fajták szaporítására és telepítésére.

Integrált védekezés a szõlõ betegségei ellen
(Schmidt Ágnes)
A fenntartható fejlõdés keretein belül, az integrált termesztés a növényvédelmi elõrejelzésen, a megelõzésen és az okszerû védekezésen alapuló rendszer, mely egyszerre szolgálja a környezet, a természet és a fogyasztó érdekeit. A cikk kiindulópontját képezik az integrált ültetvény célprogramban (NVT) megfogalmazott elvek, melyek szerint a növényvédõ szerek használatából és a mûtrágyázásból eredõ környezeti terhelést csökkenteni kell. Ennek tükrében ismerteti a szerzõ a védekezés fõbb szempontjait telepítés elõtt és termõ ültetvényben. Kitér az agrotechnika jelentõségére, a betegségek elõrejelzésére, továbbá a védekezési stratégiára. A szõlõ fontosabb betegségeire rátérve (szõlõlisztharmat, szõlõperonoszpóra, szürkerothadás, szõlõorbánc, fakó- és feketerothadás), bemutatja azok tüneteit, áttelelésük módját, a fertõzés kedvezõ környezeti feltételeit, a szõlõ érzékeny fenológiai stádiumait, így a védekezés idõszakát is.

Szõlõbetegségek és tüneteik
(Schmidt Ágnes)

A rövid összeállítás a szõlõ alapvetõ betegségeinek (szõlõlisztharmat, szõlõperonoszpóra, szürkerothadás, szõlõorbánc, fakó- és feketerothadás) felismerését segíti a gyakorlatban. A betegségek, egyes növényi részeken megjelenõ tüneteirõl kapunk leírást, színes képekkel illusztrálva.

A szõlõ betegségeivel kapcsolatos 2005. évi növényvédelmi tapasztalatok Balatonboglár térségében
(Makó Szabolcs)
A Boglári Növényorvos Kft. szakembere írásában egyértelmûen rávilágít a hazai szõlõágazat kritikus helyzetére. Véleménye szerint a gazdaságos szõlõtermesztés csak úgy képzelhetõ el, ha az agrár-környezetgazdálkodási támogatás keretein belül megvalósítják az integrált termesztést. Ezért minden szõlõsgazdának tisztában kell lennie a rendszer feltételeivel mind a szerfelhasználás, mind pedig az egyéb elõírások tekintetében. A szerzõ beszámol az elmúlt évben, Balatonboglár térségében kialakult szõlõperonoszpóra, szõlõlisztharmat, szürkerothadás, valamint tõkeelhalás betegségek elleni védekezés tapasztalatairól.

Két újdonság a szõlõ védelmében (x)
(Takács Attila)

A Dow AgroSciences a Systhane 12 E (miklobutanil) és a Kristály IQ (quinoxifen) kombinációt ajánlja a lisztharmat elleni védekezésben a szõlõtermesztõk figyelmébe.

A szürkepenész kártétele 2005-ben
(Mukli Dániel)
A szerzõ írásában a 2005-ös nagymértékû szürkepenész kártétel okait keresve a hajlamosító csapadékos idõjárási tényezõ mellett a termesztéstechnológia során elkövetett technológiai hiányosságok szerepét emeli ki. Az elkövetett hibákat, hiányosságokat három csoportra bontva, a növényvédelem, a tápanyag-utánpótlás és a zöldmunkák vonatkozásában ismerhetjük meg.

A növényvédelmi elõrejelzés tapasztalatai a 2005-ös évjáratban
(Hollósy Attila)

A Soproni borvidék soproni körzetében 1998-tól kezdõdõen alkalmazzák az AGROEXPERT elõrejelzõ rendszert. A rövid beszámoló a rendszer mûködésének 2005. évi tapasztalatait tárja az olvasó elé; így tájékoztat az AGROEXPERT sikeres elõrejelzéseirõl, ezen kívül rávilágít az elõrejelzési információk – gazdák számára – igazán hatékony felhasználásának akadályaira is.

Melody Compact, a Bayer szõlõvédelmi technológiájának új eleme (x)
(Lovász Csaba)

A Bayer CropScience a Melody Compact készítményt (iprovalikarb+rézoxiklorid) kínálja a szõlõperonoszpóra elleni védelemben.

Környezetkímélõ integrált védekezés a szõlõ állati kártevõi ellen
(Szendrey Lászlóné)
A szerzõ cikkét a környezetkímélõ integrált védekezés alapvetõ feltételeinek bemutatásával vezeti be. Eszerint az integrált technológia a kártevõk elõrejelzésére épül, valamint a kémiai védekezést az agrotechnikai, a mechanikai, a biológiai és a biotechnológiai védekezés kiegészítõjeként, a kártételi küszöb figyelembevételével szükséges alkalmazni. A cikk további részében a szõlõ-levélatka, a szõlõ-gubacsatka, a piros gyümölcsfa-takácsatka és a szõlõmolyok várható kártétel elõrejelzésének módszereit, agrotechnikai, biológiai és kémiai védekezésének lehetõségeit ismerhetik meg az integrált szõlõtermesztés keretein belül.

Mire kell figyelni szõlõpermetezésnél?
(Dr. Dimitrievits György)
Szõlõtermesztésnél a védekezések sikere a felhasznált növényvédõ szerek hatékonysága és egyéb tényezõk mellett nagymértékben függ az alkalmazott permetezõgépek kialakításától és az üzemeltetési feltételektõl. A nem megfelelõ gép használata, illetve helytelen mûködtetése következtében a permeteloszlás nem kellõen egyenletes, túl- és alulpermetezett felületek adódhatnak, a permetlé jelentõs része a talajra hullhat, vagy elsodródhat.  A Mezõgazdasági Gépesítési Intézet szakembere írásában azokat, a gépek jellemzõin túli szempontokat is összefoglalja, amelyekre különös figyelmet kell fordítani a szõlõ permetezésénél. Összehasonlító vizsgálati eredmények is olvashatók arra vonatkozóan, hogyan alakul a vegyszereloszlás egyenletessége és a veszteségek mértéke különféle szórószerkezetû és ventilátor-teljesítményû gépek alkalmazásakor.

Tavaszi gépvásár az Agrokernél (x)
Az Agroker Kereskedelmi és Logisztikai Kft. a Nobili permetezõket, szár- és nyesedékhúzókat, a Goldini traktorokat, valamint a Balano sormûvelõ talajmarókat ajánlja a gazdálkodók figyelmébe.

Koncentráció vagy területi dózis? (2.)
(Mukli Dániel, Fülöp Péter)
A szerzõk írásukban annak az általuk beállított kísérletnek az eredményeit – és az abból levonható következtetéseket – osztják meg az olvasókkal, amelyben felvetik: a szõlõ növényvédelmében felhasznált fungicideket nem biztos, hogy mindig a gyártók által javasolt területi dózisban szükséges alkalmazni.

A Silwet L-77 speciális adalék anyag alkalmazásának elõnyeirõl (x)
(Vendrei Zsolt)
A Crompton Europe Ltd. fejlesztõ mérnökétõl megtudhatják, miért érdemes a Silwet L-77 adalék anyagot a szõlõ és a gyümölcsösök növényvédelmében alkalmazni.

A Magyar Kwizda programja a szõlõ táplálására és növényvédelmére (x)
(Mészáros Béla)

Betekintés a szõlõtermesztés vonatkozásában a Magyar Kwizda „Táplálunk és Védünk” programjába.

Hogyan látja a hazai szõlõtermesztés jelenét és jövõjét: Keresztury Éva (Hilltop Neszmély), Gere Attila (Villány), Mikóczy István (Tata). Riport
(Mukli Dániel, Mészárosné Pólya Diána)
Beszélgetést olvashatnak neves borászokkal és szõlészekkel a magyar szõlõtermesztés jelenrõl és a jövõbe mutató tervekrõl, lehetõségekrõl.

Néhány gondolat a korszerû pincészetek bortároló edényei kapcsán
(Pásti György)

Az írásból betekintést nyerhetnek az olvasók abba, merre tart a borászat, a borízlés a világban, és ezzel kapcsolatban milyen változások következtek be napjainkra a borok tárolására használt edények terén. A szerzõ áttekinti a tradicionális fahordós bortárolás ismérveit, a hordók használata, illetve tárolása során betartandó alapvetõ követelményeket. A cikk végül a manapság használatos fémtartályos bortárolás fontosabb jellemzõinek és elõnyeinek bemutatásával zárul.

Pledge – új perspektíva a szõlõ vegyszeres gyomirtásában (x)
(Dr. Magyar László)

A Pledge (flumioxazin) alkalmazásának elõnyei a Summit-Agro Hungária Kft. szakemberének tollából.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. V. Országos szõlész-borász találkozó
(Dr.
Demes György)
Munkatársunk tudósítása a Syngenta Kft. szervezésében ötödik alkalommal megrendezett Országos szõlész-borász találkozóról, az ott elhangzott elõadásokról, valamint a díjakról és díjazottakról.

A kozmikus idõ figyelembe vételének lehetõségei a szüret idõpontjának megállapításánál
(Ózdi Lajos)

A szerzõ asztrológiai ismereteinek segítségével tesz javaslatot a szüret optimális idõpontjának meghatározására.

Termékválaszték a szõlõ növényvédelméhez: gombaölõ szerek
(Schmidt Ágnes)
A szõlõ növényvédelmében engedélyezett gombaölõ szerek táblázatos ismertetõje.

Termékválaszték a szõlõ növényvédelméhez: lemosó szerek
(Rózsavölgyi Péter)

Lemosó permetezésre engedélyezett készítmények táblázatos ismertetése.

Termékválaszték a szõlõ növényvédelméhez: rovarölõ szerek
(Rózsavölgyi Péter)
Táblázat a szõlõ növényvédelmében engedélyezett rovarölõ szerekrõl.

Termékválaszték a szõlõ növényvédelméhez: gyomirtó szerek
(Györök Zsuzsanna)

A szõlõ gyomirtására engedélyezett készítmények táblázatos formában.

Már elõdeink is írták
(Dr. lnczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen