Agrofórum Extra 18.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Repce – múlt, jelen, jövő
(Falusi János, Falusi Bálint)
Az írás ismerteti az olvasóval a világ és hazánk repcetermesztésének, ezen belül a repce vetésterületének, termésátlagának, valamint termésmennyiségének alakulását az elmúlt 40 évben. Emellett bemutatja a repcenemesítés és a beltartalom (zsírsav-összetétel) változását, illetve a repce jövőbeli hasznosítását. A cikk különálló egységében a hazai repcetermesztés történetéről is olvashatunk.

TERMESZTÉSTECHNOLÓGIA

Több figyelmet érdemel a repce talajművelése
(Dr. Birkás Márta)
A szerző a cikk elején klasszikus és mai szakemberek javaslatait sorakoztatja fel a repce előveteményeit és talajművelését illetően. Értékeli a repce talajállapot-igényét a magágyban és a gyökérzónában, valamint felhívja a figyelmet a kapcsolatos hibák elkerülésére.  A repce művelési rendszerének alapvető lépései kalászos elővetemény után a tarlógondozás, a talaj állapotához alkalmazkodó alapművelés és elmunkálás, valamint a magágykészítés és vetés. Részletezi a tarlóműveléssel kapcsolatos teendőket, rámutat a nedvességveszteség csökkentésének fontosságára. Értékeli a repce alá alkalmazható alapművelési módokat (szántás, lazítás, kultivátoros és tárcsás művelés), az ezekhez kapcsolódó minőségi elvárásokat. Szól a magágykészítés jó időzítéséről, valamint a magágykészítés és vetés egymenetes módjáról. Végül a művelési rendszer kritikus pontjait összegzi.

A repce tavaszi tápanyagigényének és a kijuttatás idejének pontosabb meghatározása
(Blum Zoltán)
A szerző cikkében a repcetermesztés során kijuttatandó N-adagok felülvizsgálatát helyezi középpontba. Kifejti a tavaszi N-utánpótlás fontosságát, és ezzel kapcsolatban a repce N-felvételének dinamikáját. Sorra veszi a tápanyag-utánpótlást módosító tényezőket, és részletesen elemzi a tavaszi N-utánpótlás döntési kritériumait, mely alapján az időjárás, az állomány állapota és a fajta/hibrid tulajdonságainak függvényében minden évben újra tudják értékelni a N mennyiségét, a kijuttatás idejét, valamint a megosztás mértékét. A gyakorlat számára azt az ajánlást fogalmazza meg, miszerint olyan tápanyag-utánpótlási stratégia alkalmazása javasolt, amely lehetővé teszi a jó években a maximális termés elérését, gyengébb években viszont a fajlagos termelési költséget nem emeli meg irreálisan.

Hogyan lehet elérni a 4 t/ha-os repce termésátlagot?
(Honti László, Papp Zoltán)
Hazánkban az elmúlt évtizedekben a repce vetésterülete csak ritkán haladta meg a 100 ezer ha-t, a termésátlag pedig egy jó évjáratban 2,5 t/ha körül alakul, amely a nyugat-európai átlagok felét sem éri el. Mivel nagyobb részben a technológián múlik a magas termésátlagok kialakulása, ezért érdemes a Nyugat-Európában alkalmazott technológiai elemeket megvizsgálni, és a magyar viszonyoknak megfelelően adaptálni. A KITE már évek óta végez ilyen irányú kísérleteket, melynek eredményeit és tapasztalatait a szakemberek részletekbe menően osztják meg az olvasóval az intenzív technológia elemein végighaladva.

Középpontban a repce. Kerekasztal beszélgetés az Arysta LifeScience-nél
(Dr. Demes György)
Az Arysta LifeScience 2006 novemberében megrendezett évadzáró rendezvényének egyik központi témája, a napjaink érdeklődésének homlokterében álló repcetermesztés volt, melynek jelenéről és várható kilátásairól a téma avatott szakértői folytattak eszmecserét.

Pioneer repcék Magyarországon (x)
(Dr. Piukovics László)
A Pioneer a MAXIMUS hibrid repcéket ajánlja a repcetermesztők számára.

Technológiai javaslatok a tavaszi repce termesztéséhez
(Blum Zoltán)
A cikk az őszi káposztarepcéhez képest ismerteti a tavaszi repce termesztéstechnológiáját és annak elemeit, így a talajigényét és a talaj-előkészítést, a fajtaválasztást, a vetést, a tápanyag-ellátást, a növényvédelmi kérdéseket, valamint a betakarítást.

Mire számíthatunk a repcében kora tavasszal?
(Dr. Eőri Teréz)
A szerző – az őszi káposztarepce 2006. novemberi állapotminősítését alapul véve – javaslatokat tesz a különböző időjárási előrejelzések függvényében, a tápanyagellátás és a növényvédelmi kezelések időpontjára, a minél nagyobb termés elérése érdekében.

Saaten-Union repceújdonságok 2007-ben (x)
(Blum Zoltán)
A Saaten-Union hibrid és fajtarepce ajánlata a repcetermesztők figyelmébe.

Új szín a palettán: A Bázismag Kft. repceajánlata (x)
(Szóta Ferenc)
A Bázismag Kft. a MARTON GENETICS olajnövény programjában az ELDO és BETTY hibrideket, valamint a BOURBON és ELLA fajtákat ajánlja a repcetermesztőknek.

A repce perspektívája napjainkban a Monsanto támogatásával (x)
(Kiss Istvánné dr.)
Hibrid és fajtarepcék a Monsanto Hungária Kft. kinálatában.

Repce helyzetkép telelés előtt (x)
(Ofenbeck János)
Hogyan telelt az ONTARIO fajtarepce? Megtudhatják a Limagrain Magyarország Kft. szakemberének írásából.

NÖVÉNYVÉDELEM, VEGYSZERES GYOMIRTÁS

Műveleti technológiai menetrend az őszi káposztarepcében tavasszal (x)
A Dow AgroSciences repcetechnológiai ajánlata.

Magyarországon is érdemes védeni a repcét a gombák ellen (x)
(Dr. Füzi István)
A BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnöke, az általuk beállított kis- és nagyparcellás, valamint üzemi gombaölőszer-kísérletek 2006-os tapasztalatait foglalja össze.

Új kihívások a repce betegségei elleni védekezésben
(Barasits Tibor)
A cikk az intenzív termesztéstechnológiával járó új kihívásokra, így a repce betegségeire is rávilágít, amelyeket sorban jellemez, majd az ellenük való védekezést foglalja össze röviden.

Az őszi káposztarepce lombvédelme (x)
(Hőgye Szabolcs)
A DuPont Magyarország Kft. az Alert S (fluzilazol+karbendazim) gombaölő szert ajánlja az őszi káposztarepce lombvédelmére.

Bealkonyul a fénybogárnak… avagy esélylatolgatás a repcekártevők tavaszi fellépéséről
(Baranyainé Tóth Rita)
Az írás szerzője a repcetermesztés technológiai színvonalának növelése érdekében a repce tavaszi kártevői elleni védekezésre hívja fel a figyelmet. A jelentősebb kártevők taglalása után az elmaradhatatlan tavaszi védekezést említi meg, a tavaszi kártevők ellen engedélyezett inszekticidek felsorolásával.

A repce tavaszi gyomirtása
(Ughy Péter)
Az írás beszámol a repcetáblák jelenlegi helyzetéről, a gyomosodási viszonyairól, közölve a legfontosabb gyomnövényeket. A cikk további részében a gyomirtási lehetőségeket taglalja a szerző a kora tavaszi időszakban.

Hatékony védelem a repcében a méhek kímélésével (x)
(Rikk István)
A Bayer CropScience a Calypso (tiakloprid) felszívódó rovarölő szert kínálja repcében.

A repce, a Talstar és a Kwizda (x)
(Fehér Tamás)
A Magyar Kwizda tavaszi repcecsomagját ajánlja a repcetermesztők figyelmébe.

TERMESZTŐK TAPASZTALATAI

Az őszi káposztarepce átteleléséről, Mezőhegyesen
(Dr. Szabó Zoltán, Páll László)
A cikkből a Mezőhegyesi Ménesbirtok ZRt. területén folytatott őszi káposztarepce-termesztés gyakorlatába (vetésterület, elővetemények, talajművelés, magágykészítés, vetés, határszemlék) nyerhetünk betekintést, kiemelve azokat az agrotechnikai elemeket, amelyek helyes megválasztása a repce áttelelését segítik elő.

Tények és remények a 2007. évi repcéről a Balatonfői Zrt.-ben
(Klopp Béla)
A szerző a Balatonfői ZRt. repcetermesztésének céljait, valamint az ezen alapuló, már elvégzett és a közeljövőben elvégzendő termesztéstechnológiai műveleteket ismerteti röviden. Továbbá az elvégzett eljárások és az időjárás függvényében kialakult állomány állapotáról is tájékoztatja az olvasót.

KITEKINTÉS

Tallózó a repcéről…
(Polgárné Balogh Eszter)
Rövid válogatás a külföldi szaklapokban megjelent repcével kapcsolatos érdekesebb írásokból.

EGYÉB SZAKMAI KÉRDÉSEK

Valóban lehetőség-e a repceolaj-előállítás?
(Simonfalvi Elemér)
A szerző hazánk bioenergia-alapanyag termesztésének, bioetanol és biodízel-előállításának lehetőségét hangsúlyozza cikkében. Véleménye szerint az elkövetkező néhány évben keresleti piac várható a repcemagra és az -olajra is, így az lenne a célunk, hogy minél magasabb feldolgozási szinten tudjuk a terméket a piacra helyezni. Ehhez azonban sok feltételt kellene teljesíteni, amelyek nélkül addig csupán csak az alapanyag-termelést folytathatjuk.

Finotto nagy hasmagasságú önjáró permetezőgépek (x)
Az Interat Zrt. a Finotto önjáró permetezőgépek használatának előnyeit mutatja be az írásban.

A repce és a napraforgó közvetlen bioenergetikai és takarmányozási hasznosítása
(Dr. Széll Endre, Streb Péter, Ferencz Ákos)
A cikkben a szerzők a repce és napraforgó közvetlen bioenergetikai és takarmányozási felhasználásával kapcsolatos gondolataikat tárják fel, amely elsősorban a hidegen préselt növényi olaj üzemanyagként való hasznosítására, valamint a hidegen sajtolás során keletkező pellet szarvasmarhák, juhok és sertések takarmányozásában történő felhasználására koncentrálódik.

Növényvédelem – méhészet – méhmérgezés (1.)
(Szentpáli László)
Az igazságügyi szakértő egy cikksorozat keretében számol be – több mint 30 éves szakértői munkája során gyakran felmerült – tömeges méhpusztulást okozó növényvédelmi tevékenységek körülményeiről, különböző növényfajokban, a tanulságok levonása céljából. Jelen részben a növényvédelem és a méhtartás feltételeit rögzítő törvényeket és jogszabályokat tekinti át, majd elsőként a repcéhez kapcsolódó néhány jogi esetet elemez ki.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

Melléklet. Őszi káposztarepce fajtakísérletek eredményei, 2006
(Szekrényes Gábor)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen