Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Borban az igazság!
(Dr. Bódis László)
Feladatok a magyar borágazatban
(Horváth Csaba)
Hazánk 2004-es EU-s csatlakozása óta, nemcsak a nemzetközi, de a hazai piacon is a korábbinál élesebb a verseny a magyar borászok számára. Így felvetődik az a fontos kérdés, hogy a magyar gazdák képesek-e gazdaságosan bort készíteni és eladni a jelenlegi viszonyok mellett? A cikk e kérdés köré épül, bemutatva a szerkezetátalakítási támogatás részleteit, amely támogatás a legjelentősebb és majdnem maximális mértékig kihasznált fejlesztési forrásunk. Továbbá kifejti azokat a megoldásra váró feladatokat, amelyek a magyar borok versenyképességét szolgálnák.
A szőlő esca betegsége
(Dr. Dula Bencéné)
A Heves Megyei MgSzH növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakembere írásában összefoglalja az esca betegség krónikus és akut tüneteit, illetve az agrotechnikai, kémiai védekezési lehetőségeket.
„Békés osztozkodás” a szőlőbetegségek között 2006-ban (x)
(Dr. Füzi István)
A BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnöke a 2006-os év tapasztalatait összegzi a szőlőbetegségek terén.
A szőlők esca betegsége elleni védekezés lehetőségei és korlátai
(Makó Szabolcs, Vukovich László)
Az esca elleni küzdelemben a megelőzésnek óriási szerepe van, amelyet egyrészt az agrotechnikai-fitotechnikai munkák optimális elvégzésével, másrészt a fertőzést megelőző kémiai beavatkozásokkal próbálnak biztosítani. Az előbbihez kapcsolódóan, a cikkből lényeges információkat tudhatunk meg az egészséges szaporítóanyag használatáról, a metszés körülményeiről, a beteg tőkék és nyesedékek megsemmisítéséről, a sorközök zöldtakaróval történő bevetéséről, valamint a mélylazítás alkalmazásáról. A megelőző kémiai védekezés területén még csak kísérletek folynak, melyek eredményeiről beszámolnak a szerzők. Ezen kívül említést tesznek a már megbetegedett tőkék gyógyításának lehetőségeiről is.
„Adiós peronoszpóra!” (x)
(Dr. Fenyves Tibor)
A Summit-Agro Hungária Kft. a Zetanil-R (cymoxanil+rézoxiklorid) gombaölő szer felhasználási lehetőségeit ismerteti.
A kora tavaszi kártételi veszélyekről a szőlőben…
(Szendrey Lászlóné)
A Heves Megyei MgSzH növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakembere a szőlőt veszélyeztető tavaszi kártevőket, azok kártételét, életmódját és az ellenük való védekezés lehetőségeit foglalja össze írásában.
A peronoszpóra az utóbbi két év „meglepetés betegsége” (x)
(Lovász Csaba)
A Bayer CropScienc a Melody Compact (iprvovalikarb+rézoxiklorid) gombaölő készítményét kínálja a peronoszpóra ellen szőlőben.
Jó ár–érték arányú, kiváló minőségű borok, nagy mennyiségben
(Vikman Mihály)
Beszélgetés Schmidt Győző szőlész-borász szakmérnökkel, a Danubiana Bt. ügyvezető igazgatójával a szőlőtermesztés helyzetéről, vállalkozásukról, a borexportról.
A Magyar Kwizda sikerprogramja a szőlő táplálására és növényvédelmére (x)
(Mészáros Béla)
A Magyar Kwizda Kft. „Táplálunk és védünk” programját ajánlja a szőlőtermesztők figyelmébe.
A szőlővédelem 2006. évi sajátosságai Ostoroson
(Rakusz Róbert)
A szakember írásában az Ostoros-Novaj-Bor Rt.-nél szerzett 2006-os tapasztalatait foglalja össze a szőlő növényvédelme terén. A tavalyi évjárat növényvédelmi helyzetértékelése után az idei kilátásokat veszi sorra.
DuPont gombaölő szerek a szőlőben (x)
(Dr. Kürti Antal)
A DuPont Magyarország Kft. gyomirtó szer kínálata a szőlőtermesztők számára.
A szőlő kapálás nélkül (x)
(Fehér Tamás)
A Magyar Kwizda Kft. gyomirtási ajánlata szőlőben.
Tapasztalatok a Chikara 25 WG-vel
(Mészárosné Pólya Diána)
A szerző néhány éves tapasztalatait összegzi a szulfonilkarbamid hatóanyagcsoportba tartozó gyomirtó szer felhasználása kapcsán.
A csúcsminőség titka. Beszélgetés Vesztergombi Ferenccel
(Vikman Mihály, Györök Zsuzsa)
Beszélgetés Vesztergombi Ferenccel szőlőtermesztésről, borkészítésről, a hazai és a Szekszárdi borvidék helyzetéről.
Koncentráció vagy területi dózis (3.) A válasz?
(Mukli Dániel)
A szerző írásában a 2005 óta megkezdett permetezéstechnológiai kísérletének eredményeit, illetve tapasztalatait foglalja össze, mellyel azt szeretné igazolni, hogy a szőlőültetvények esetében, a növényvédő szerek felhasználásra javasolt mennyiségét nem területi dózisban kellene meghatározni, hanem a kijuttatott vízmennyiséghez lehetne igazítani a mennyiségét.
Hírek Szekszárdról
(Rácz Norbert)
A Szekszárdi Növény Zrt. 2007 tavaszán is megrendezte immár hagyományosnak nevezhető „szőlős” kerekasztal beszélgetését, melyet „A szőlő növényvédelme” címmel hirdetett meg.
Könyvbemutatóval egybekötött szakmai nap a szőlőről
(Dr. Demes György)
Szakmai tanácskozásra és a „Szőlő technológiai kézikönyv” hivatalos bemutatójára invitálta márciusban a Dow AgroSciences Hungary Kft. vendégeit. A kifejezetten szőlőtermesztők számára készült kézikönyv elismert szakemberek és néhány, a szőlőtermesztésben érdekelt növényvédőszer-gyártó és -forgalmazó, továbbá egy gépgyártó cég összefogásával készült.
Fókuszban a tokaj-hegyaljai szőlőtermesztés. Riport
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés Marcinkó Ferenccel, a Tokaj-hegyaljai borvidék Hegyközségi Tanácsának elnökével a hegyközségi tanács munkájáról, feladatairól, valamint a borvidék helyzetéről, múltjáról és a jövőbeli kilátásokról.
A szőlőtermesztés és a borkészítés filozófiája Oremus módra. Riport
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés Mikóczy Nárcisszal, a Tokaj-Oremus Kft. szőlészével, a 2006-os év szőlőtermesztési tapasztalatairól, az idei kilátásokról és a borokról.
Növényvédelem – méhészet – méhmérgezés (2.)
(Szentpáli László)
Az igazságügyi szakértő cikksorozata jelen részben a szőlőültetvényben végzett növényvédelmi tevékenységével összefüggő méhmérgezések tapasztalatait, tanulságait összegzi.
„Csak a minőség, ami elfogadható”. Riport
(Kosztolányi Attila)
Munkatársunk Magyarország legrégebbi borvidékén, Tokaj-Hegyalján beszélgetőpartnerét, Butella Lászlót, a sárospataki székhelyű Pajzos-Megyer Zrt. szőlészeti vezetőjét, a szőlőtermesztés művészetéről kérdezte.
Szőlőtermesztés és borászkodás Tokaj-Hegyalján – kistermelői szemmel. Riport
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés Páll Jánossal, a tarcali Páll Pincészet és a Páll-Szolg Kft. ügyvezető tulajdonosával a családi vállalkozásukról, az ehhez kapcsolódó szőlőtermesztésről és borkészítésük hitvallásáról.
A szőlő stressztűrésének tápanyag-ellátási vonatkozásai
(Horváth Péter)
A harmonikus tápanyagellátással a termesztési adottságaink kedvezőtlen hatásait tompítani tudjuk és felkészítjük egyben a szőlőt ezek elviselésére és kivédésére. Éppen ezért a szerző sorra veszi azokat a tényezőket, amelyeket a tápanyagellátás stressztűrést javító képességében ajánlatos figyelembe venni.
Villány traktorai (x)
Az Agrolánc Kft. az Antonio Carraro tarkatorokat ajánlja a szőlőtermesztők figyelmébe.
Komplett szőlőművelő gépsor a KITE országos gépbemutatóján
(Dr. Demes György)
A KITE Zrt. márciusban nagyszabású gépbemutatóra hívta partnereit Kiskunlacházára. Megtekinthetőek voltak a legújabb John Deere traktorok és munkagépek, a JCB mezőgazdasági rakodógépek teljes választéka, valamint a KUHN prémium szálastakarmány-kezelő gépei is. Az igazi meglepetést azonban a KITE gépkínálatában most először megjelent PELLENC komplett szőlőművelő gépsor bemutatása jelentette.
„Vita vinum est – A bor: élet”
(Dr. Bezerédi János)
A szerző írásában a múltba visszatekintve a bor gyógyászatban betöltött szerepét ismerteti, majd orvosok és természetgyógyászok által létrehozott SALVIN Szőlő- és Borterápiás programot mutatja be az olvasóknak.
Agrármúltunk nagyjai. Katona Zsigmond (1828-1902)
(Dr. Lázár János)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében Katona Zsigmond életútját és munkásságát ismerhetik meg.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.