Agrofórum Extra 31.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

XVII. Útkeresés és szántóföldön időszerű
(AF)

ÚTKERESÉS XVII.

„Kukoricát jövedelmezően”
(Dr. Bódis László)

Az ország egyes régióinak és/vagy térségeinek kukoricatermesztése
(Lukács József)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ (MgSzHK) osztályvezetője két nagyobb tájegység kukoricatermesztésének helyzetét értékelte.

Kukoricatermesztés az Észak-Dunántúlon
(Dr. Gergely István)
Az előadás témája az Észak-Dunántúli régió kukoricatermesztésének bemutatása volt.

Dél-Alföld kukoricatermesztése az országos adatok tükrében
(Dr. Széll Endre, Dr. Szél Sándor, Virágné Pintér Gabriella, Kovács Györgyi)
Az előadás témája a Dél-Alföld kukoricatermesztésének ismertetése volt, összehasonlítva az országos eredményekkel.

Mennyit nyerhetünk az okszerű tápanyag-gazdálkodással?
(Dr. Kismányoky Tamás)
A Pannon Egyetem, Georgikon Kar Növénytermesztéstani és Talajtani Tanszékének egyetemi tanára a 40 éve folyó Országos Műtrágyázási Tartamkísérletekből levonható következtetésekről adott tájékoztatást.

Mennyit nyerhetünk az okszerű tápanyag-gazdálkodással?
(Dr. Pepó Péter)
A Debreceni Egyetem Agrár és Műszaki Tudományok Centrumának oktatója, Debrecenben tartott előadásában részletesen beszámolt a kukorica környezetbarát és hatékony trágyázásáról.

Mennyit nyerhetünk az okszerű tápanyag-gazdálkodással?
(Dr. Kajdi Ferenc)
A Nyugat-Magyarországi Egyetem, Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának tanára előadásában az egyes tápelemek kijuttatására vonatkozó gyakorlati tanácsokkal látta el a hallgatóságot.

Mennyit nyerhetünk az okszerű tápanyag-gazdálkodással?
(Dr. Izsáki Zoltán)
A SZIE Tessedik Sámuel Egyetemi Központjának tanszékvezető egyetemi tanára a műtrágyázási tartamkísérletekből levonható következtetések alapján ajánlotta a résztvevők figyelmébe a helyes és ökonomikus műtárgyázási alapelveket.

Posztregiszrációs fajtakísérletek a kukoricatermesztők érdekében
(Petőházi Tamás)
A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) ügyvezető titkára valamennyi helyszínen ismertette az államilag elismert fajtákkal végzett tájkísérletekből levonható következtetéseket.

A precíziós gazdálkodás előnyei
(Dr. Reisinger Péter)
A Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának professzora egy lehetséges jövőképet vetített elénk, amely egyértelműen az ökonomikus kukoricatermesztés megvalósítását célozza.

A kukoricatermesztés jövedelmezősége
(Dr. Potori Norbert)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet osztályvezetője a kukoricatermesztés jövedelmezőségi viszonyairól adott tájékoztatást.

Értékesítési stratégiák a termelők és a kereskedők szemszögéből
(Otrok György)
A Concordia Kereskedőház Kft. ügyvezető igazgatója a termelők és kereskedők között létrejövő szerződések kapcsán a különböző kereskedelmi stratégiákat mutatta be.

Bemutatkozik a Yara (x)
(Gyuris Kálmán)
A Yara Hungária Kft. szakemberei a YaraMilaTM, a YaraVitaTM és a FolicareTM műtrágyacsaládokra hívták fel a kukoricatermesztők figyelmét.

Genezis műtrágyákkal az optimális terméshozamért (x)
(Nitrogénművek Zrt.)
A Nitrogénművek Zrt. a Genezis műtrágyákat ajánlotta a jelenlévő szakemberek figyelmébe.

Duosystem, a páratlan kukorica állománygyomirtás fűfélék ellen (x)
(Jáger Ferenc)
A Summit-Agro Hungária Kft. ismertetőjéből a 2008-ban sikeresen bevezetett új DUOSYSTEM nevű kukorica gyomirtási technológiájukat ismerhette meg a hallgatóság.

Cimbria technológia minden esetre (x)
(Horváth Zoltán)
A Cimbria Heid Hungaria Kft. ügyvezetője a Cimbria precíziós csávázási technológiáját emelte ki a vetőmag-kikészítés kapcsán.

A változások változást szülnek... (x)
(Szundi Péter)
A Dow AgroSciences Hungary Kft. szakembere a korai vethetőségű  Dow-MTI kukoricák előnyeire mutatott rá.

VOGEL-NOOT mezőgépgyár hazai tevékenysége (x)
(Gazsi Zsolt)
Az előadásból a Vogel-Noot mezőgépgyár két hazai üzemét, az előállított főbb munkagéptípusokat és a jelenlegi akciókat ismerhették meg a jelenlévők.

SZÁNTÓFÖLDÖN IDŐSZERŰ

Mit tehetünk a belvízkárral lerontott talajokon?
(Dr. Birkás Márta)
A belvíz a termelést akadályozó káros vízpangás a talaj felszínén és a termőrétegben. A belvízkárok eredete természeti és gazdálkodási. A természeti eredetű belvízkár kiváltó oka a sok csapadék folytán megemelkedett talajvízszint, a talaj víznyelő és vízáteresztő képességének megszűnése. A gazdálkodási eredetű belvízkár vastag tárcsa- vagy eketalp tömörödéssel, illetve taposással lerontott talajokon alakul ki, ahol a talaj vízbefogadó és áteresztő képessége a tömör vízzáró réteg következtében szűnik meg. A szerző írásában felhívja a figyelmet arra, hogy a talajállapot hibák miatt a talajba nem jutó nedvesség gazdálkodási veszteségnek számít. Művelési tanácsokat ad a belvíz levezetése utáni időszakra, egyrészt az ősszel szántott talajokra, másrészt a tavasszal művelendő talajokra. Végül 10 pontban fogalmazza meg a legfontosabb, belvíz utáni teendőket.

A csemegekukorica-termesztés helyzete, gyomirtásának lehetőségei a fokozottabb gyomirtószer-érzékenység tükrében
(Molnár Ferenc)
Az írás a csemegekukorica-termesztés és -felhasználás helyzetét, a terület-kiválasztás, ill. a gyomirtás tervezése során figyelembe veendő szempontokat, valamint a felhasználható herbicideket ismerteti. A csemegekukorica-hibridek széles körében elvégzett gyomirtószer-érzékenységi vizsgálatok eredményeit pedig kiválóan hasznosíthatják a termelők.

Kukorica gyomirtása az igényekhez igazodva (x)
(Vereczkey Katalin)
A Syngenta Kft. gyomirtó szer kínálata a kukoricatermesztők számára.

A hatékony védekezéshez elengedhetetlen a kártevők táblaszintű felmérése
(Dr. Ripka Géza)
A kártevők elleni tavaszi védekezés döntő fontosságú a kalászos gabonák és a repce esetében. Érdemes ezért áttekinteni a legfontosabb kártevők és az ellenük alkalmazható növényvédő szer hatóanyagok körét.

Új rovarölő szer: a DuPont Coragen® (x)
(Rácz István)
A Dupont Magyarország Kft. a Coragen (rynaxypyr) rovarölő szert ajánlja az almatermesztők számára.

Újdonság: VOGEL-NOOT szántóföldi permetezőgépek
(Dr. Dimitrievits György, Gulyás Zoltán) Költségkímélő trükkök kalászosokban (x)
Új, korszerű – függesztett és vontatott kivitelben egyaránt kapható – szántóföldi permetezőgépek a VOGEL-NOOT kínálatában.

A hazai termények szermaradék-szempontból biztonságosabbak a külföldinél. Riport
(Szilágyi Bay Péter)
Beszélgetés az MgSzH Központ Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának vezetőjével, dr. Halmágyi Tiborral a parlagfű elleni hatósági tevékenységről, a növényvédőszer-piacon történt változásokról, továbbá az elmúlt évi szermaradék-vizsgálatok eredményeiről a leginkább érintett kertészeti termékek területén.

Hárman a magyar gabona sikeréért (x)
(Farády László)
A Bayer CropScience szakembere a Falcon (tebukonazol+triadimenol+spiroxamin), a Nativo (tebukonazol+trifloxistrobin) és a Prosaro (protiokonazol+tebukonazol) gombaölő szereket ajánlja a a gabonatermesztők figyelmébe.

Szekszárdi hírek. Napraforgó-termesztés 2009 tavaszán
(Rácz Norbert)

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen