Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
A repce „karrierje”
(Dr. Bódis László)
KITEKINTÉS
Rekordnagyságú repcekészlet az EU-ban
(Dr. Potori Norbert)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakembere írásában a repce 2010-es értékesítési kilátásairól, a várható magyarországi export alakulásáról ad számot írásában.
Repce helyzetkép Franciaországból
(Összeállította: Dr. Somogyi Norbert)
Az írás beszámol a franciaországi repceárak utóbbi években bekövetkezett hektikus változásainak okairól, a repce termésátlagok növekedését eredményező, a piaci viszonyokhoz igazodó fajtaválaszték növeléséről, valamint, hogy mi várható idén a repce terméshozamát illetően, figyelembe véve az eddigi időjárást, és ennek hatására a kártevők és kórokozók megjelenését.
A Cseh Repcetermesztők és -feldolgozók Szövetsége tagjainak repcetermesztési eredményei…
(Fordította: Kovács-Csomor Zsolt)
A cikk ismerteti a Cseh Repcetermesztők és -feldolgozók Szövetsége tagjainak 2008/09. évi repce termésátlagát, összehasonlítva a rendszeren kívül gazdálkodók termelési eredményeivel, továbbá bemutatja a fajták és hibridek számának alakulását és részletezi ezek terméseredményeit.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írások közül az egyes repcefajták gyomelnyomó képességében mutatkozó különbségekről, valamint az őszi káposztarepce angliai kórtani állapotáról olvashatnak rövid összefoglalást.
BIODÍZEL
Növényi alapú bioüzemanyagok: repcéből bio-motorhajtóanyag
(Dr. Hajdú József)
Az írás bemutatja a lokálisan alkalmazható hidegsajtolással előállítható repceolaj és a biodízel – mint motorhajtóanyagok – előállításának folyamatát, valamint az új repceolaj-feldolgozási lehetőségeket.
A biodízelgyártás alakulása 2009-ben
(Keresztessyné Mohr Katalin)
Az írásából áttekinthetik a globális biodízeltermelés és -felhasználás 2009-es alakulását, mely nőtt ugyan, de annak üteme a korábbinál lassabb volt.
FAJTÁK ÉS HIBRIDEK
Az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták kísérleti eredményei – 2009
(Szekrényes Gábor)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ szakembere írásában az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták és hibridekkisparcellás fajtaösszehasonlító kísérleteinek beltartalmi eredményeit adja közre táblázatos formában.
Kiemelkedő SUMI AGRO ajánlatok repce vetőmagban (x)
(Zubek Lajos)
A Sumi Agro ez évben is nagy választékban kínál repcefajtákat és hibrideket a francia Euralis/ Rustica cég nemesítéséből.
NÖVÉNYVÉDELEM
A repce gyomviszonyairól és gyomirtásáról…
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
A repce rovarkártevői elleni hatékony védekezés mellett a növényvédelem területén újabban egyre nagyobb súly helyeződik a gyomirtásra is. Éppen ezért érdemes áttekinteni a repce gyomosodására legnagyobb veszélyt jelentő gyomfajok körét és a védekezés módjai közül az agrotechnikai, valamint a kémiai gyomszabályozás adta lehetőségeket.
A repce betegségei és az ellenük való védekezés lehetőségei
(Dr. Békési Pál)
Az írás a repce vírusos, baktériumos és gombás eredetű betegségeit, azok kórokozóinak legfontosabb ismérveit és az ellenük való védekezést mutatja be.
A repce lombvédelméről (x)
(Hőgye Szabolcs, Páll László Rácz István)
Az őszi káposztarepce lombvédelmi technológiája DuPont készítményekkel.
Repcekártevők elleni tavaszi technológia
(Dr. Szeőke Kálmán)
Egy évvel ezelőtti repcés kiadványunkban (extra-29) már foglakoztunk e kultúra fontosabb kártevőivel, de úgy gondoltuk, az idei lapszámunkból sem hiányozhat a rovarok elleni legfrissebb védekezés technológiai lehetőségeinek táblázatos összefoglalása.
A nyereséges repce tavaszi elemei (x)
(Fehér Tamás)
A Kwizda Agro tavaszi növényvédelmi ajánlata repcében.
Visszatekintés a 2008-2009-es termelési év növényvédelmi helyzetére. Szántóföldi kultúrák (3.)
(Tóth Miklós)
Az MgSzH Központ Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakembere írásában áttekinti az őszi káposztarepce legfőbb kórokozóinak és kártevőinek fellépését és a károk alakulását az elmúlt évi tenyészidőszakban.
Fordítsunk figyelmet a repcére már kora tavasztól! (x)
(Csorba Csaba)
Bayer CropScience gombaölő, rovarölő és regulátor hatású készítményei a repce tavaszi védelmére és a termésbiztonság növelésére.
Új … csapda a repce-fénybogár észlelésére
(Dr. Tóth Miklós, Bálintné Csonka Éva, Dr. Szarukán István, Kátai Zoltán)
A cikk áttekinti a repce-fénybogarak észlelésére alkalmazott módszereket, majd a csapdázás egy újonnan kifejlesztett és hatékonyabb lehetőségét, a szintetikus virágillat komponensből álló csalétek módosított varsás csapdatípusban való használatát ismerteti.
Tavaszi védelem a repce termésbiztonságáért (x)
(Dr. Füzi István, Pálfay Gábor)
A BASF A Caramba SL-t (metkonazol) és a Pictor gombaölő szert (boscalid + dimoxistrobin) ajánlja a repcetermesztők figyelmébe.
TERMESZTÉSTECHNOLÓGIA
Az őszi káposztarepce betakarítása: tapasztalatok és tanácsok
(Páll László)
A repcét nemcsak megtermelni, hanem betakarítani is tudni kell, vallja a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. szakembere, aki írásában ismerteti azokat a technológiai elemeket és szempontokat, amelyekre kellő figyelmet érdemes fordítani a betakarítás során.
Mi az eredményes repcetermesztés titka? – ahogy azt Böhönyén látják. Riport
(Kosztolányi Attila)
Barna Józseffel, a Feketesár Zrt. vezérigazgató-helyettesével a repce termesztéstechnológiájának azon meghatározó elemeiről beszélgettünk, mely a 8-10 évvel ezelőtti 2,2 t/ha-ról stabilan 3 t/ha fölé emelte a Belső-Somogyi-dombság peremén gazdálkodó cég termésátlagát.
ATONIK. Hozza ki repcéjéből a maximumot! (x)
(Herpai Sándor)
Az Arysta LifeScience Magyarország Kft. az Atonik készítményt ajánlja a repcetermesztők figyelmébe.
Mi az eredményes repcetermesztés titka? – ahogy azt Dabroncon látják. Riport
(Kosztolányi Attila)
Ismerjék meg a Veszprém megyei Dabronc-Marcal Bt. repcetermesztési gyakorlatát és az e téren szerzett tapasztalataikat.
Pár gondolat a repce tavaszi fejtrágyázásáról (x)
(Vári Rita)
LINZER WARE műtrágyák a repce tavaszi tápanyag-ellátására.
Tornádó műtrágyaszóró gépek a mezőgazdaság szolgálatában (x)
A TORNÁDÓ International Kft. és jogelődje több évtizede fejleszti és gyártja a röpítőtárcsás műtrágyaszóró gépek vontatott és függesztett változatait.
Fitohorm – Tapasztalt partner a repcetermesztésben (x)
Termelői tapasztalatok a Fitohorom lombtrágya-készítményeivel repcében.
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Hírek Szekszárdról. Szekszárd és a repce
Előleg elszámolás március 31-ig! Sajtóközlemény
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága ismét meghosszabbította az előleg elszámolás határidejét a támogatási előleget igénybe vett ügyfelek részére.
Új, hazai módszer a repcedara takarmánycélú felhasználásának növelésére
(Bakos Zoltán, Fekete Imre)
Jelentős változást hozhat a repcedara takarmánykénti alkalmazásában, a hazánkban kifejlesztett, egyedülálló, a károsanyag semlegesítésére kidolgozott ROP (Repce-Olaj-Pellet) módszer.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.