Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
A „Scientia amabilis”-től a füvészkedésen keresztül a gépesített vegyszeres gyomirtásig…
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
A hazánkban használt gyomirtószer-hatóanyagok felülvizsgálata (2004-2010) a felhasználás szemszögéből
(Dr. Pethő Ágnes, Szentey László, Baranyi Tibor)
Az MgSzH Központ Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakemberei jelen írásukban azt tekintik át, miként alakult a herbicidtartalmú növényvédő szerek kínálata az Európa Unióhoz csatlakozásunk óta.
A legújabban engedélyezett gyomirtó szerek
(Szentey László)
Az MgSzH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának szakembere a legújabban engedélyezett gyomirtó szereket, azok előírt növényvédelmi technológiáját mutatja be írásában.
Ismerjük meg a „Gyomnövények, Gyomirtás” című szaklapot! Interjú dr. Karamán Józseffel
(Molnár Zoltán)
A Gyomnövények, Gyomirtás szaklap főszerkesztője egy interjú keretében mutatja be kiadványukat.
Őszi és tavaszi kalászosok gyomirtása
(Gyulai Balázs)
Magyarországon nagy hagyománya van a kalászosgabona-termesztésnek, melynek eredményessége nagymértékben függ a gyomosodástól, illetve a védekezés hatékonyságától. Éppen ezért úgy gondoltuk érdemes áttekinteni e kultúrák legfontosabb gyomnövényeit, a gyomosodási viszonyaikat, valamint a gyomszabályozási módszereket és lehetőségeket.
Védekezés a gabonagyomok ellen 2011-ben (x)
(Farády László)
Tekintsék át a Bayer CropScience kínálatában szereplő kalászos herbicideket.
Napraforgóvetéseink gyomnövényzete
(Dr. Pinke Gyula, Dr. Karácsony Péter)
A napraforgó gyommentesítése nagy kihívást jelent a gazdálkodók számára, így fontos, hogy ismerjük a legnagyobb térfoglalású gyomfajokat. Éppen ezért e cikk keretében a napraforgóvetések országos szintű gyomfelvételezésének eredményeit foglaljuk össze, fotókkal illusztrálva a problémát okozó gyomnövényeket.
A napraforgó gyomirtása napjainkban
(Papp Zoltán)
A napraforgó gyomirtása csak egyik láncszeme a termesztéstechnológiának, de jó vagy rossz végrehajtása döntően befolyásolja a későbbi növényvédelmi eljárások eredményét. A sikeres gyomirtás megvalósítása összetett folyamat, melynél nem elegendő csak a vegyszeres megoldásra alapozni. A hatékony gyomirtást, illetve a technológia megválasztását számos körülmény befolyásolja. E tényezőket veszi most sorra az írás.
Nagyobb területen, nagyobb termés a napraforgóban? (x)
(Mathiász Tivadar)
Védelem a vetéstől – biztonság a betakarításig napraforgóban, a Kwizda Agro kínálatában.
Három hatóanyaggal a több napraforgóért (x)
(A. Gy.)
Termelői tapasztalatok a DuPont növényvédő szerekkel napraforgóban.
A szulfonil-karbamidok
(Szentey László)
Az írás segítséget nyújt az olvasók számára abban, hogy megismerjék a szulfonil-karbamid gyomirtó szerek működését, hatásmechanizmusát, egyben áttekintsék a szulfonil-karbamidok történetét, kutatási stratégiájukat, valamint a használatuk során fellépő kockázati tényezőket.
Rendkívüli időjárás mellett is bevált kukorica gyomirtási megoldások (x)
(Salamon György)
Tekintsék át a Nufarm Hungária Kft. gyomirtási ajánlatát kukoricában.
A kukorica gyomirtási technológiák és azok négy éves (2007-2010) szegedi kísérleti eredményei
(Dr. Széll Endre, Makra Máté)
A Gabonakutató Nonprofit Kft. szakembereinek a kukorica különböző gyomirtási technológiáira vonatkozó kísérleti eredményeit összegző írásból a legfontosabb kijuttatási módok (preemergens, korai posztemergens és posztemergens permetezés) előnyeit és hátrányait, valamint a kukoricában engedélyezett gyomirtó szereket ismerhetik meg.
Levadásszuk a gyomokat! (x)
(Dr. Varga Zsolt)
A Cheminova kukorica gyomirtási technológiái.
A sávpermetező gyomirtás jelentősége kukoricában
(Sinka Anett)
E tanulmány azt mutatja be, hogy egy környezetbarát technológia, a helyspecifikus gyomszabályozás alkalmazása kukoricában milyen ökonómiai tapasztalatokkal járt az Agárdi Farm Kft. esetében.
A fenyércirok kártétele és gyomirtásának lehetőségei kukoricában
(Dr. Dobszai-Tóth Veronika)
Kukoricában a fenyércirok fertőzésének alacsony szinten tartása folyamatos, évről évre ismétlődő feladatot jelent agrotechnikai és a vegyszeres védekezési módszerekkel, melyek közül az írás mind a magról kelő, mind a rizómáról kihajtó fenyércirok elleni kémiai védekezés lehetőségeit foglalja össze, e gyomnövény legfontosabb kártételeinek és a hazai felszaporodási okainak bemutatása mellett.
Jumbo Turbo – Új gyomirtó szer csomag a kukorica állomány gyomirtásában (x)
A BASF új gyomirtó szer csomagja a kukoricatermesztők számára.
A gyomirtó szerek hatékonyságát befolyásoló tényezők…
(Máté Endre, Dr. Dávid István)
Tudja-e azt, hogy a 100 %-os biológiai hatékonyságból hány százalék, amit a szernek közvetlenül tulajdoníthatunk? Ön mint felhasználó, ha kiválasztja a megfelelő gyomirtó szert, az még csak a siker 50 %-a, a másik 50 % az időzítésen, a kijuttatáson, a fúvókahasználaton és egyéb apróságokon múlik. Ezekkel – az egyáltalán nem lényegtelen – tényezőkkel foglalkozunk ebben az írásban.
Tavaszi gondolatok a kukorica gyomirtásáról (x)
(Tóth Csantavéri Szilvia)
Ismerjék meg a Syngenta Kft. gyomirtási ajánlatát kukoricában.
Gyomirtási tapasztalatok és javaslatok – ahogy azt egy szaktanácsadó látja. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Pest megyében, Kiskunlacháza térségében növényvédelmi szaktanácsadóként dolgozó Jeney Lászlóval a 2010-es év gyomirtási tapasztalatairól, kihívásairól, valamint a gyomirtás során figyelembe veendő és megszívlelendő kijuttatás-technológiai szempontokról beszélgettünk.
Minden gyom nyom, de nem minden nyomás végzetes…
(Szabó Roland)
Az elmúlt esztendő több érdekes megfigyelésre adott lehetőséget azon szakembereknek, akik érdeklődésének középpontjában megtalálhatóak a művelés alatt álló területek növénytársulásainak vizsgálatai. A rendhagyó növényi megjelenések arra indították e cikk szerzőjét, hogy írásában újra értelmezze a rendelkezésére álló információk alapján a gyom, gyomnövény fogalmát, etimológiáját.
Ha parlagfű, akkor dr. Páldy Anna. Riport
(Dr. Bódis László)
Három év után, újra megkerestük az Országos Környezetegészségügyi Intézet főigazgató-helyettesét, hogy parlagfű ügyben tájékozódjunk.
A parlagfű elleni vegyszeres védekezés lehetőségei szántóföldön
(Hoffmanné Pathy Zsuzsanna)
Az elmúlt évek-évtizedek során nem fordítottunk kellő figyelmet a parlagfű hatékony és komplex gyomirtására, igaz ehhez esetenként a megfelelő készítmények sem álltak rendelkezésre. A művelt szántóterületeken a parlagfű visszaszorítása csak szakszerű, átgondolt gyomirtószer-használattal lehetséges, melynek a főbb kultúrák szerinti lehetőségeit mutatjuk most be.
Gyomirtás szőlőben, gyümölcsösökben és erdészetben (x)
(Jáger Ferenc, Szabó Roland)
A Sumi Agro Hungary Kft. gyomirtási ajánlata szőlő- és gyümölcstermesztők, erdészek számára.
Évadzáró – évadnyitó
(Dr. Bódis László)
Rövid összefoglaló a Szekszárdi Növény Zrt. partnertalálkozójáról.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.