Agrofórum Extra 44.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Ajánlás a termesztőknek
(Dr. Bódis László)

A repce- és napraforgó-termelés világpiaci helyzete
(Pájtli Péter, Varga Edina)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakemberei a világ repce- és a napraforgó-termelésének középtávú kilátásairól, a főbb termelő és felhasználó országok szerint a várható export és import alakulásáról adnak számot írásukban.

A francia olajnövény-ágazat helyzete, kihívásai
(Dr. Somogyi Norbert)
Az írásból a franciaországi olajnövény-ágazat helyzetébe nyerhetnek betekintést az olvasók a gabona-, kukorica, olaj- és fehérjenövény-termelők országos szövetsége (ORAMA) éves kongresszusának tükrében.

Olajos növények lombtrágyázása újszerű megvilágításban (x)
(Buda Richárd)
Ismerjék meg a FitoHorm repcecsomagját!

Az olajnövények 2011. évi termesztési eredményei és a 2011-es vetésű őszi káposztarepce állapota
(Lukács József)
Az MgSzH Földművelésügyi Igazgatóságának szakembere írásában a repce és a napraforgó 2011-es betakarításának hazai eredményeit adja közre táblázatos formában, megyei bontásban, illetve az azt befolyásoló legfontosabb körülményeket foglalja össze, valamint beszámol az új repcevetések állapotáról is.

Tallózás külföldi szaklapokban (Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

NAPRAFORGÓ-TERMESZTÉS

Kockázatok és lehetőségek a napraforgó-termesztésben
(Dr. Pepó Péter)
A napraforgó – a többi szántóföldi növényfajjal összehasonlítva – lényegesen kedvezőbb adaptációs képességekkel rendelkezik mind a változó ökológiai, mind az agrotechnikai feltételekkel szemben. Ennek ellenére – ahogy más szántóföldi kultúráké – nőtt a hazai napraforgó-termesztés kockázati faktora. Célszerű ezért azt megvizsgálni, hogy melyek azok a legfontosabb kockázati tényezők a napraforgó termesztéstechnológiájában, amelyek optimalizálásával csökkenteni tudjuk a termésingadozás mértékét, nem mondva le a termésnövelés (mennyiség, olaj) lehetőségéről sem ezzel párhuzamosan.

Győződjünk meg, mi van előttünk, gondoljuk meg, mi van mögöttünk (x)
(Bíró János)
Napraforgó hibridajánlat a Syngentától.

Napraforgó fajták kísérleti eredményei, 2011
(Szekrényes Gábor)
Az állami elismerés céljára bejelentett napraforgó-hibridek különböző éréscsoportok, különleges agronómiai, illetve minőségi tulajdonságaik alapján végzett kisparcellás fajta-összehasonlító vizsgálatainak 2011-es eredményeit tekinthetik át az írásból.

SAATEN-UNION: A csúcsteljesítmény biztonságos megoldásai! (x)
(Varga Gábor)
Napraforgó-hibridek a SAATEN-UNION Hungária Kft.-től.

A napraforgó vetéséről – nem csak a kórtanos szemével
(Dr. Békési Pál)
A szerző írásában a betegségek elleni védelem három alapvető módja közül az agrotechnikát, azon belül a vetést helyezi a figyelem középpontjába, bemutatva az egyes vetésidő-változatok növénykórtani következményeit, a vetés minőségének szerepét.

A parlagfű a napraforgó vegyszeres gyomirtásának mind a mai napig kulcsproblémája
(Szentey László)
A szerző a napraforgó gyomirtásának tervezése során figyelembe veendő szempontokat, az egyes alkalmazható gyomirtási technológiákat, az imidazolinon-, valamint tribenuron-metil-toleráns hibridekben rejlő gyomirtási lehetőségeket és a lehetséges buktatópontokat foglalja össze írásában, különös tekintettel a napraforgó legproblémásabb gyomnövényére, a parlagfűre.

Megéri „etetni”! Pár gondolat a napraforgó tápanyag-ellátásáról (x)
(Gyuris Kálmán)
Yara Hungária Kft. tápanyag-ellátási javaslata a napraforgó-termesztők számára.

A napraforgó hamuszürke szárkorhadása
(Dr. Békési Pál)
Mit tudunk a napraforgó hamuszürke szárkorhadása betegségről és a betegség kórokozójáról? Miért tartjuk a betegséget különösen veszélyesnek? Mindezekre a kérdésekre választ nyerhetnek elolvasva az írást.

Atonikot – napraforgóban? (x)
(Somos Ferenc)
Az Arysta Magyarország Kft. szakembere az Atonik használatának előnyeire világít rá napraforgóban.

Védelem a napraforgó kártevői ellen
(Dr. Szeőke Kálmán)
A napraforgó-termesztés biztonságát számos kártevő veszélyeztetheti, amelyek ellen hatékony védelmet kell biztosítanunk. A hatékony védelmet – takarékosan és környezetkímélő módon –, csak helyi felvételezésre alapozva, táblaszintű előrejelzéssel érhetjük el. Mindehhez azonban nem árt számba venni a napraforgó talajlakó, a keléstől 4-6 leveles fejlettségnél károsító, valamint a beállt állomány kártevőit, az ellenük való védekezés lehetőségeit.

Napraforgó betakarítás, betakarító adapterek
(Dr. Kelemen Zsolt)
Az írásból a hazai napraforgó-betakarítás helyzetét és fejlesztési irányait, a legújabb napraforgó betakarító adaptereket, azok felépítését és működését ismerhetik meg, valamint gazdálkodási mérettől függetlenül, hasznos ajánlásokat is olvashatnak arra vonatkozóan, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni egy esetleges adapter vásárlás során.

REPCETERMESZTÉS

Mit ígér a repce 2012 tavaszán? Mire építhetünk a tavalyi tapasztalatok alapján?
(Dr. Kiss Erzsébet)
Mint minden évben, idén is kíváncsian és izgalommal várjuk a kitavaszodást. Van is okunk az izgalomra, hisz a repcének ebben a szezonban nemcsak a megszületéséért, de az életben maradásáért is nagyon meg kell küzdenie. Ebben a várakozással teli időszakban, úgy gondoltuk, érdemes visszatekinteni a repce elmúlt évi szintén küzdelemmel teli tenyészidőszakára is.

RAPOOL tavaszi technológiai ajánlások repcetermesztők számára (x)
(
Blum Zoltán)
A repce termesztéstechnológiájának tavaszi elemei – ahogy azt a RAPOOL Hungária Kft.-nél látják.

Az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták kísérleti eredményei, 2011
(Szekrényes Gábor)
Az MgSzH Központ Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakembere írásában az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták és hibridek kisparcellás fajta-összehasonlító kísérleteinek termőhelyenkénti, ill. beltartalmi eredményeit adja közre éréscsoportonkénti bontásban, táblázatos formában.

Ahány repce, annyiféle eredmény, avagy mindenki másképp csinálja… (x)
(Fehér Tamás)
Ismerjék meg a Kwizda Agro átfogó repcevédelmi stratégiáját!

A gyomirtás helye és szerepe az őszi káposztarepce növényvédelmében
(Szentey László)
Az őszi káposztarepce a napraforgó után a második legfontosabb olajnövényünkké vált, ennek ellenére az elmúlt öt év termésátlaga alig haladta meg a 2,0 tonnát hektáronként. Mindez világosan mutatja, hogy mind a termesztéstechnológián, mind a repce növényvédelmén is van még bőven javítani való. Éppen ezért úgy gondoltuk, érdemes áttekinteni a repce növényvédelmi költségének egyik jelentős részét kitevő gyomirtást, az egyes alkalmazható gyomirtási technológiákat és az felhasználható készítmények körét.

A megújult LINZER AGRO TRADE ajánlata repcére (x)
(Vári Rita)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. műtrágya-ajánlata a repcetermesztők számára.

A Caramba® Turbo tavaszi alkalmazása (x)
A BASF szakemberei arra adnak választ, miért éri meg a Caramba Turbo-t kora tavasszal használni.

A 2010/11. évi repceszezon kártevőiről
(Farkas István, Havasréti Béla, Szántóné Veszelka Mária)
Tekintettel arra, hogy az őszi káposztarepce termőterülete jelentősen növekedett az elmúlt években, és ezzel párhuzamosan a repcekártevők egyedszáma is nőtt, arra kértük fel a Vas, a Győr-Moson-Sopron és a Nógrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságainak szakembereit, hogy adják közre az elmúlt évi repceszezonban szerzett tapasztalataikat az egyes repcekártevők fellépése és az ellenük irányuló védekezés szempontjából.

Új hatásmechanizmusú termék repcében a fénybogarak ellen! – Plenum (x)
(Tóth János)
Ismerjék meg a Syngenta új, repcefénybogarak elleni rovarölő szerét!

A repcét csak intenzíven érdemes termeszteni. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Dombóvár melletti, Attala községben családi vállalkozás kerete között gazdálkodó Gelencsér Istvánnal az elmúlt évek során szerzett repcetermesztési tapasztalatairól, valamint az idei repcéről és annak terméskilátásáról beszélgettünk.

Toprex – kihozza a repcéből a maximumot (x)
(
Radvány Béla, Vajda Beáta)
Regulátorhatással is rendelkező fungicid a repcetermelők számára a Syngentától.

Már elődeink is írták
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen