18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Agrofórum Extra 49.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Nem szégyen a tudás, de hasznos
(Dr. Bódis László)

Az olajos magvak és származékaik világpiacának kilátásai
(Dr. Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakemberei az OECD-FAO középtávra szóló előrejelzése alapján tekintik át írásukban az olajos magvak és származékaik világpiaci árának, termésmennyiségének, valamint felhasználásának, továbbá a főbb termelő országok szerint várható exportjának alakulását, egyben számot adva Magyarország prognosztizált pozíciójáról is a regionális olajos mag kereskedelemben.

Az olajnövények elmúlt évi termesztési eredményei és a 2012-es vetésű őszi káposztarepce állapota
(Lukács József)
A NÉBIH Földművelésügyi Igazgatóságának szakembere írásában a repce és a napraforgó 2012-es betakarításának hazai eredményeit adja közre táblázatos formában, megyei bontásban, illetve az azt befolyásoló legfontosabb körülményeket foglalja össze, valamint beszámol az új repcevetések állapotáról is.

Repce és napraforgó tápanyag-utánpótlása Yara technológiával (x)
(Benedek Szilveszter)
A Yara komplex tápanyagellátásra alapozott ajánlásai a sikeres repce- és napraforgó-termesztésért.

NAPRAFORGÓ-TERMESZTÉS

Napraforgó fajták kísérleti eredményei, 2012
(Szekrényes Gábor)

Az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták kísérleti eredményei, 2012
(Szekrényes Gábor)
A NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakembere az államilag elismert és EU-listás őszi káposztarepce fajták és hibridek, valamint az állami elismerés céljára bejelentett napraforgó-hibridek kisparcellás fajta-összehasonlító kísérleteinek termőhelyenkénti, ill. beltartalmi eredményeit adja közre éréscsoportonkénti bontásban, táblázatos formában.

Prémium-díjas napraforgó vetőmag a termékfejlesztési munka gyümölcse (x)
Ismerjék meg az RAGT 2013-as napraforgó kínálatát.

A napraforgó vegyszeres gyomirtása az Európai Uniós csatlakozás előtt és után Magyarországon
(Papp Zoltán)
A napraforgó gyomirtása az elmúlt évtizedben átalakult. Ez a folyamat különösen az uniós csatlakozásunkat követően gyorsult fel. Ebben a cikkben a kivonások és bevezetések technológiára gyakorolt hatását elemezzük. Először egy rövid felsorolásban láthatják a vegyszer és hatóanyag-kivonásokat, majd az új bevezetéseket (évszámmal), illetve a technológiai változásokat 2000-től kezdődően.

A napraforgó egészségi állapotának változásai és annak okai
(Dr. Békési Pál)
Ezzel az írással áttekintést szeretnénk nyújtani a napraforgó egészségi állapotának időről időre történő változásairól, annak okairól, mindenekelőtt a termesztett fajták kórokozókra gyakorolt hatásáról. Bizonyítani ezzel azt, hogy milyen nagy felelősség terhel bennünket akkor, amikor fajtát, hibridet választunk.

Saaten-Union. Több termés. Nagyobb biztonság (x)
Ismerjék meg a Saaten-Union napraforgó ajánlatát.

Napraforgófajták betegségekkel szembeni rezisztenciavizsgálatának eredményei, 2012
(Dr. Gergely László és mtsai)
2012-ben a NÉBIH Növényfajtakísérleti Állomásain beállított országos kisparcellás és néhány kihelyezett fajtakísérletekben 66 napraforgó-genotípus (fajta/hibrid) betegség-ellenállóságát vizsgálták természetes fertőzés nyomán, illetve provokációs körülmények között. A vizsgálatok legfontosabb eredményeit és az azokból levonható következtetéseiket adják közre jelen írásukban a szerzők.

Nem csak véd, a termést is növeli (x)
(A. Gy.)
Ismerjék meg az Acanto® Plus-szal kezelt napraforgó előnyeit.

Napraforgó-termesztési tapasztalatok a Duna-Tisza közéről 2012-ben
(Szöllősi Gergely)
Gyakorló gazdálkodó mutatja be az elért termesztési eredményei tükrében a sikeres napraforgó-termesztés kulcsait.

REPCETERMESZTÉS

A 2011-12. repcetermesztési év értékelése, avagy mit üzent nekünk az elmúlt év?
(Dr. Kiss Erzsébet)
Az elmúlt években hagyománnyá vált, hogy az évnek ebben a korai időszakában ejtjük meg az elmúlt év repcetermesztésének értékelését. Talán az időpont kissé későinek tűnhet, de tesszük ezt azért, hogy már némi összehasonlítást is tudjunk tenni az idei, folyamatban lévő szezon eddigi történéseivel.

Mit adjunk a repcének tavasszal? (x)
(Hoyer Rita)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. tápanyag-utánpótlási javaslata repcében.

Nagy termés, könnyű aratás (x)
(Blum Zoltán)
A RAPOOL hibridajánlata a repcetermesztőknek.

Megkérdeztük a „mágust”. Riport Lánci Tivadarral
(Kosztolányi Attila)
A cím láttán joggal gondolhatnának a kedves olvasók arra, hogy itt és most a magyar labdarúgásról készített interjúnkat olvashatják majd a neves, egykori szövetségi kapitánnyal – tehetnék mindezt persze akkor, ha nem tudnák teljes bizonyossággal, hogy nem egy sportmagazint, hanem egy mezőgazdasági szaklapot tartanak a kezükben. Ám mégis, párhuzamot vonva a labdarúgásunkkal, ahhoz sok tekintetben hasonló növényről, a repcéről lesz most itt szó, amely az elmúlt évtizedben fokozatosan a figyelem középpontjába került, jól jövedelmező, ezért évről évre sokan próbálkoznak meg a termesztésével.

4 tonna repcét 3 lépésben… 1 hektárról! (x)
(Fehér Tamás)
Ismerjék meg a Kwizda repcében alkalmazott „Táplálunk és védünk” programját.

Felkészülés az őszi káposztarepce tavaszi gyomirtására, és a repce betakarítását segítő készítmények áttekintése
(Hornyák Attila)
2013 tavaszán az őszi csapadék nyomán előreláthatóan homogén repcetáblákat lehet majd találni a szántóterületeken. Tavasszal arra is fel kell készülnie a repcetermesztőknek, hogy a csapadék hatására vélhetően több olyan gyommag is ki fog csírázni, amely az előző két év száraz időjárása miatt nem kelt ki, így még inkább fontos lesz a gyomnövények számbavétele, a fontossági sorrend felállítása annak érdekében, hogy a gyomirtások tervezése, a gyomirtószer-választás optimális legyen. Ehhez nyújt nagy segítséget ez az írás bemutatva, mely gyomnövényeket kell döntően felismernie a termelőknek, illetve a védekezés során milyen „aranyszabályokat” szükséges alkalmazni.

Rovartani problémák a repcében ősszel és tavasszal
(Hertelendy Péter)
Még nem tudni, mit hoz a tavasz, amikor a kártevők felébrednek „téli álmukból” és elkezdik keresni az általunk fontosnak és gazdaságosnak tartott repcét, amelyet ésszel, célzottan, hatékonyan kell védeni, mert gazdaságilag fontos, pénztermelő növény. A rovarkártevők pedig adott esetben a termés és bevétel akár két harmadát is megsemmisíthetik. Éppen ezért, a megfelelő felkészülés érdekében, úgy gondoltuk érdemes áttekinteni a repcét ősszel, valamint tavasszal veszélyeztető fontosabb kártevőket, az ellenük alkalmazható védekezési lehetőségeket.

Eforia 065 ZC – valódi tartamhatás, valódi megoldás repcében a szárormányosok ellen (x)
A Syngenta rovarölő szer ajánlata repcében a szárormányosok elleni védelemhez.

Gondolatok a repcebecő-gubacsszúnyog kapcsán
(Farkas István)
Az őszi káposztarepce vetésterületének növekedésével és koncentrációjával eddig kevésbé jelentős kártevők is okozhatnak kellemetlen meglepetéseket, esetenként gazdasági mértékű károsítást, elsősorban a főbb repcetermesztő körzetekben. E kártevők közé tartozik a repcebecő-gubacsszúnyog is. Az ellene irányuló védekezéshez, ill. a lárvakárosítás veszélyességének megítéléséhez nyújt hasznos tanácsokat ez az írás.

Mindent továbbgondolva (x)
(Szabó Roland)
Ismerjék meg a Sumi Agro 2013-as növényvédelmi újdonságait repcében.

Pozitív tapasztalatok a repce szervestrágyázásával kapcsolatban
(Csik Zoltán)
A repce szervestrágyázása terén szerzett gyakorlati tapasztalatait adja közre a szerző írásában.

EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK

A francia repcéről, egy kongresszus kapcsán
(Dr. Somogyi Norbert)
2013. január 23-24-én tartották Évreux-ben a francia gabona-, olaj és fehérjenövény-termesztők szakmai szövetségeinek éves kongresszusát azok közös ernyőszervezete, az ORAMA égisze alatt. Az esemény kapcsán a franciaországi repceágazat helyzetére, a repceállományok 2013-as várható terméskilátásaira ad kitekintést ez az írás.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen