Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Tartalékaink
(Dr. Bódis László)
KALÁSZOSOK TERMESZTÉSE
Kalászos fajtahasználat hazánkban
(Benke Zoltán)
NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság szakembere az elmúlt három év adatainak tükrében tekinti át a fémzárolt vetőmag felhasználás, valamint a fajtaválaszték alakulását a kalászos gabonák esetében.
GOSZ-VSZT őszi búza posztregisztrációs fajtakísérletek, 2012
A GOSZ és a VSZT annak érdekében, hogy a termelők számára évről évre hasznosítható, objektív adatokat nyújthasson, a posztregisztrációs fajtakísérletek folyamatossá tételére kötelezte el magát. Most az elmúlt évi, 9 helyszínen beállított összehasonlító vizsgálatok alapján, 30 minősített búzafajta agronómiai és beltartalmi jellemzőit adják közre táblázatos formában.
A termés és a minőség optimális egyensúlya
(Dr. Bedő Zoltán, Dr. Láng László)
Jelen írásból azokat a martonvásári búzakutatási program keretében az elmúlt 2 évben született új nemesítési eredményeket ismerhetik meg, amelyek jól illeszkednek abba a termesztési stratégiába, amely a kettős követelmény rendszert figyelembe véve mind a nagy termőképességet, mind a jó malom- és sütőipari minőség követelményeit kielégítik.
Kenyérgabona fajták nemesítésének céljai és eredményei Szegeden
(Dr. Cseuz László, Dr. Matuz János)
A Gabonakutató NP Kft. szakemberei írásukban bemutatják a kenyérgabonák nemesítése során intézetükben kitűzött nemesítési célokat és azok megvalósítás érdekében Szegeden alkalmazott nemesítési eljárásokat, valamint a nemesítési munka során elért eddigi eredményeiket.
Karcagi fajták a köztermesztésben
(Dr. Czirák László és mtsai)
A Karcagi Kutató Intézet elsősorban őszi kalászos gabonák (őszi búza, őszi árpa, őszi tritikálé) nemesítésével foglalkozik mint tájkutató intézet és elsődlegesen a kedvezőtlen adottságú talajokhoz alkalmazkodó, valamint aszálytűrő fajták nemesítésére koncentrál, amelyekkel jelen írásból is megismerkedhetnek.
Harmónia és hatékonyság a kalászosok tápanyag-utánpótlásában! (x)
(Tamasi József)
Kalászosok tápanyag-utánpótlása, ahogy azt a Cheminova Magyarország Kft.-nél látják.
Pannon-búza Gyermelyen. Beszámoló
(Dr. Bódis László
A tudatformálás egyik meghatározó állomása volt a Gyermelyen megtartott szakmai tanácskozás, amelyen a „Pannon minőségű” búza fejlesztése témában létrejött konzorcium résztvevői számoltak be a program eddigi eredményeiről, amelyről olvasóinkat is tájékoztatni szeretnénk, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy az egységes minőségű, kiemelkedő beltartalmi értékekkel bíró, a Pannon szóval jellemzett búzák (fajták) termesztése iránt felkeltsük a gazdák, a kereskedők és feldolgozók érdeklődését.
Mennyi nitrogént adjunk a búzának? (x)
(Hoyer Rita)
Linzer Agro Trade Hungary Kft. tápanyag-utánpótlási javaslata az őszi búza tavaszi fejtrágyázására.
Arcképcsarnok. … Beszélgetés Tóth Bélával, a Gyermely Zrt. igazgatójával
(Dr. Bódis László)
Tél végén az ősziekről
(Gyuris Kálmán) (x)
A Yara Hungária Kft. tápanyag-utánpótlási javaslatai őszi búzában és árpában.
Az új magyar búzaszabvány szerepe a minőségszemlélet formálásában
(Dr. Tömösközi Sándor)
Úgy gondoltuk, hogy gabonafélékkel is foglalkozó speciális külön számunk akkor lesz teljes, ha a termesztéstechnológián, fajtaismereten túl a termelési folyamat „végéről”, vagyis a minőségi követelményekről, az új magyar szabványról is számot adunk, melyekről e cikk keretében tájékozódhatnak.
A búza sikerek egyik kritikus tényezője: a fejtrágyázás
(Dr. Petróczi István Mihály)
Gyakran minden erőfeszítés, szakszerű törekvés ellenére sem könnyű jól fejtrágyázni. Van, amikor nem is csak rajtunk múlik az eredmény, ám mégis évről évre igyekeznünk kell a fejtrágyázási gyakorlatunkon javítani. Ehhez igyekszik ez az írási is segítséget nyújtani, bemutatva az őszi alaptrágya és a télvégi-tavaszi fejtrágya arányok helyes megválasztásának, valamint az adagoknak és az időzítésnek, továbbá a fejtrágyázásunkat módosító tényezőknek a szempontjait, a figyelembe veendő környezeti feltételeket, növénykondíciót.
Látóképen bizonyított a Wirtuoz™ (x)
(A. Gy.)
Ismerjék meg a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma KIT Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telepén a DuPont új kalászos gombaölő készítményével szerzett tapasztalatokat.
Indokolt-e a tavaszi gombaölő szeres kezelés az őszi kalászosokban?
(Hertelendy Péter)
Az őszi kalászos gabonák többségénél a gombaölő szeres állománykezelés az évjáratok döntő többségében bevált gyakorlat. Rendkívül nagy érték menthető meg így, ugyanakkor a kezelések időzítése is lényeges lehet egy-egy betegségnél a hatékonyság szempontjából. Jelen írás azokat az eseteket mutatja be, amikor valamely betegség ellen indokolt lehet a kora tavaszi időszakban az őszi vetésű kalászosok lombozatának védelme.
AZOSPEED minden időben! (x)
(Dr. Czinege Erik)
Mind a szántóföldi, mind a kertészeti kultúrákban sikerrel alkalmazható nagy hatékonyságú nitrogéntartalmú fejtárgya a Kwizda Agro kínálatában!
Gabona allergia és cöliákia jellegzetességei
(Dr. Gelencsér Éva)
A búza számos táplálkozási előnye ellenére egyike azoknak a fehérjeforrásoknak, melyek fogyasztása egyes emberekben nagy gyakorisággal vált ki kóros klinikai tüneteket.
A kóros reakciók közül most megismerhetik, mi is az a gabona allergia és a cöliákia, továbbá közre adjuk azt is mi jellemzi e kóros reakciókat, melyek a gabona allergia és a cöliákia kialakulását befolyásoló legfontosabb tényezők és tünetek, valamint milyen lehetőségek vannak kezelésükre.
GOMNÖVÉNYEK, GYOMIRTÁS
Nincs új a nap alatt(?)
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
Rademacher, Ubrizsy, Ujvárosi, Hunyadi – és folytathatnánk még a sort a gyombiológia, gyomirtás meghatározó hazai személyiségeivel – megállapításai ma is ugyanolyan érvényesek, mint régen; elfelejteni őket nem, de újragondolni és mai viszonyainkra alkalmazni, az új információkkal (melyekhez remélhetőleg ez a lapszám is hozzájárul) kiegészíteni és összhangba hozni a szakember, a felelős gazdálkodó kötelessége és egyben jól felfogott gazdasági érdeke.
A fűféle gyomok elleni védelem sarokpontjai a kalászosokban
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
V. Országos Gyomfelvételezés adatai és a gazdálkodók tapasztalatai is azt mutatják, hogy szántóföldjeinken – különösen a gabonafélékben – megnőtt a gyom-pázsitfű fajok szerepe. Éppen ezért úgy gondoltuk, érdemes összefoglalni és közreadni kalászos kultúrákban a fontosabb fűféle gyomok (nagy széltippan, héla zab), valamint a részlegesen terjedő, helyi problémákat okozó egyszikűek (parlagi ecsetpázsit, tarackbúza, bád, rozsnok fajok) elleni vegyszeres védekezés sarokpontjait, újabb lehetőségeit.
Fortissimo csomag – új ajánlat a kalászosok védelmére a BASF-től (x)
(Hoffmann Péter)
Ismerjék meg a BASF új gabonavédelmi csomagját!
Változások az engedélyezett gyomirtó szereknél 2012-ben
(Dr. Dancza István)
2012-ben az engedélyezett gyomirtó szerekre vonatkozóan mind a hatóanyag-visszavonás, mind az új készítmények területén jelentős változások történtek. Ez a cikk a múlt évben újonnan engedélyezett gyomirtó szerek forgalomba hozatali és felhasználási engedélyeiben előírt növényvédelmi technológiákat, a korábban kiadott okiratokra vonatkozó technológiai leírások módosításait, valamint a felülvizsgálatot követő módosításait ismerteti.
Az őszi búza vegyszeres gyomirtása – 2013
(Hoffmanné Pathy Zsuzsanna)
A szerző írásában az őszi búza szakszerű gyomirtásának elősegítése érdekében károsítási potenciáljuk szerint csoportosítja a jellemző gyomnövényeket, továbbá az őszi búzában engedélyezett gyomirtó szereket hatóanyaggal és forgalmi kategóriával együtt közreadva ahhoz is segítséget nyújt a gazdálkodóknak, hogy a rezisztencia megelőzése érdekében új, más hatásmechanizmusú szert tudjanak választani.
Szuper lehetőség a kalászos gyomirtásban! (x)
(Tóth Balázs)
A Cheminova Magyarország Kft. ajánlata kalászosok gyomirtására.
Hatékony gyomirtás és őszi búza termesztés, ésszerűsített ráfordításokkal. Riport
(Kosztolányi Attila)
Nagy Károllyal, a Sződi-Agrár Szövetkezet ügyvezető elnökével a helyi adottságokhoz, ráfordítási lehetőségekhez igazodó gyomirtási gyakorlatukról, valamint őszi búza termesztési tapasztalataikról beszélgettünk.
Amikor egy igény kiteljesedik – az Ergon Star (x)
(Szabó Roland)
Ismerjék meg a Sumi Agro új kalászos gyomirtó szerét!
Egy gazdasági határterület, a gyomirtó szerek perzisztenciája
(Szabó Roland)
Nem elég csupán a leghatékonyabban és leginkább költségkímélő módon tervezni a gyomirtásunkat, szükséges azt is tudnunk, hogy a döntésünk hatással lesz-e az utónövényünk sorsára, vagy sem! A gyomnövények diktálta gyomirtószer-szükséglet is ugyanúgy lehet korlátozóan meghatározó, mint ahogy a jövőbeni vetésszerkezeti terv is zárhat ki gyomirtó szereket. A lényeg, hogy ezekkel számoljunk és legyen kapacitásunk a perzisztencia, az utónövényt károsan befolyásoló herbicid eredetű utóhatás lehetőségek végiggondolására, mely utóbbihoz nyújt segítséget ez az írás is.
Vegyszeres gyomirtási eljárások nyár-, fűz- és akáctelepítésekben…
(Dr. Kádár Aurél, Sártory Tibor)
A szerzők a 2008-2011. években végzett kutatási eredményeik alapján kidolgozott hatékony vegyszeres gyomirtási technológiákat adnak közre energetikai faültetvényekre (nyár és fűz, fiatal akác), különös tekintettel a nagy egyedszámra és a gyakori betakarítás okozta vágásfelületre vonatkozóan.
Újabb adatok a parti köles (Panicum riparium H. Scholz) csírázásbiológiájához
(Dr. Magyar László és mtsai)
A szerzők az Agrofórum 2012. májusi (5.) számában egy terjedelmes szakcikket jelentettek meg a hazai kukoricavetések egyik legújabban behurcolt, jelentős gazdasági kárral fenyegető köles fajáról, a parti kölesről. Ebben részletes leírást adtak a faj rendszertanáról, alaktani sajátosságairól, elterjedéséről, ökológiai igényeiről, kártételéről és az ellene történő védekezés lehetőségeiről. Jelen közleményükben a korábbiakban közreadott információk mintegy kiegészítéseként, az eredményes védekezési eljárások kidolgozását megalapozó csírázásbiológiai sajátosságok kutatásában elért eddigi eredményeikről számolnak be.
Kipróbált növényvédelmi megoldások kalászosokban (x)
(Farkas Ádám)
A Nufarm Hungária Kft. szakembere a kalászos gabonafélék növényvédelmének szakszerű és költségtakarékos megoldására mutat be néhány gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.
Gabonafélék gyomfajainak generatív szaporítóképletei I-II.
(Dr. Kazinczi Gabriella, Dr. Pintér Csaba)
A gabonafelék egyes gyomnövényinek generatív szaporítóképleteit tekinthetik úgy át, ahogyan azokat eddig még biztosan nem látták!
Kalászosokban is számoljon az Arystával (x)
(Somos Ferenc)
Az Arysta gyomirtási ajánlata kalászos kultúrákban.
Növénytermesztés herbicidek nélkül?
(Dr. Dorner Zita, Dr. Zalai Mihály, Keresztes Zsuzsanna)
A SzIE Növényvédelmi Intézetének szakemberei a teljesség igénye nélkül néhány, az ökológiai gazdálkodás eredményes gyomszabályozásához nélkülözhetetlen agrotechnikai és mechanikai módszert mutatnak be, melyek jól használhatóak a konvencionális gazdálkodásban is, csökkentve ezzel a herbicid-használatot és a környezetterhelést.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
VN MasterSpray szántóföldi permetezőgépek (x)
2013-ban a VOGEL-NOOT Magyarországon is igyekszik erősíteni helyzetét a szántóföldi permetezőgépek piacán.
Permetezőgépek üzemeltetése vegyszeres gyomirtásban
(Dr. Dimitrievits György)
A szerző írásában a gyomirtás eredményessége szempontjából legfontosabb műszaki összetevőket, a gépek területteljesítményét és a munka minőségét, továbbá ez utóbbit meghatározó tényezőket, valamint az elsodródás korlátozása, a környezet védelme érdekében a szórófejek és fúvókák kiválasztásának szempontjait mutatja be.
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Agrármúltunk nagyjai. Dr. Ujvárosi Miklós (1913-1981)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében most Dr. Ujvárosi Miklós életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Néhány emlék Ujvárosi Miklósról
(Dr. Radics László)
Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter) 18, 96
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.