18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Agrofórum Extra 51.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Menükártya
(Dr. Zanathy Gábor)

SZAKIGAZGATÁS

A szőlőültetvény szerkezetátalakítási támogatás múltja, jelene, jövője
(Bodnár Péter)
Az MVH Piaci Támogatások és Külkereskedelmi Intézkedések Igazgatóságának szakembere írásában a szőlőültetvények szerkezetátalakításának és -átállításának támogatása intézkedés feltételrendszerében az elmúlt években bekövetkezett jelentősebb változásokat, azok indokait mutatja be.

Az új hegyközségi törvény
(Dr. Sidlovits Diána, Dr. Kator Zoltán)
A 2013. január 1-től hatályos új hegyközségi törvény olyan új megoldásokat tartalmaz, amelyek alapvetően meghatározzák és átalakítják a hegyközségi szervezet működését, a szőlő-bor termékpálya szervezési rendjét, valamint az európai uniós borpiaci reform folytán a közelmúltban kidolgozott bor eredetvédelmi alapelveket. E téma kapcsán a hegyközségi tagságot, illetve a hegyközségi szervezetet érintő legfontosabb változásokra és annak várható következményeire térnek ki a szerzők.

NÖVÉNYVÉDELEM, TRÁGYÁZÁS

A 2012-es évjárat jellemzői, tapasztalatai az Egri borvidéken
(Dr. Dula Bencéné)
Milyen évjáratra számíthatunk 2013-ban?
(Dr. Dula Bencéné)
Eltelt egy újabb szőlős év, itt van hát az elemzés, a tapasztalatok összegzésének ideje, de egyben az előretekintésé is. Minderre kiváló lehetőséget ígér e két írás, amelyekben egyrészt a 2012-es, látszólag eseménytelen évjárat részletesebb elemzésére vállalkozik a szerző, áttekintve mind a szőlő fejlődését, az időjárási és fertőzési viszonyok alakulását, mind a védekezési tapasztalatokat, másrészt az elmúlt év történéseire alapozva számba veszi a 2013-as évben várható kártételi veszélyhelyzetet a járványos betegségokozók és a kártevők oldaláról is.

„Nagyobb hangsúlyt a szőlőre”. Beszámoló
(Dr. Demes György)
A címben jelzett mottóval nyitotta meg Krasznai Gábor, a BASF Agrodivíziójának vezetője a BASF XIII. Szőlészeti és Borászati Konferenciát 2013. február 14-én. Az évről évre nagy érdeklődéssel kísért rendezvény előadásai, valamint az ott bemutatásra kerülő új termékek és technológiák nem csak új naprakész információkkal szolgálhatnak a gazdálkodók számára, de segíthetik mindennapi munkájukat, fontos döntéseik megalapozását.

Alternatív készítmények a szőlő ökológiai és integrált növényvédelmében (x)
(László Gyula)
Ismerkedjenek meg Önök is a Biocont Magyarország Kft. 2007 óta fejlesztett – és ma már a vezető borászatok által is használt – ökológiai szőlővédelmi programjával.

Új kihívások (károsítók, klimatikus jelenségek) megjelenése és jelentősége Magyarországon
(Dr. Mikulás József)
Egy szőlőültetvény igazi gazdát kíván, aki gyakran meglátogatja az ültetvényét. Ez minden évre vonatkozik, még arra is, amikor viszonylag kevés permetezéssel „megúszta” (pl. 2012) a termelő a szőlő védelmét, mert kevés csapadék hullott. Azonban a kevés eső ellenére is volt az elmúlt évben néhány szőlővédelmi gond (néhány gombabetegség és állati kártevő, valamint az éghajlati tényezők közül a napperzselés), amelyekről e cikk keretében számol be a szerző.

Kimagasló bogyóvédelem! Dynali (x)
(Nádudvari Éva, Varga Zoltán)
Ismerjék meg a Syngenta kínálatában szereplő Dynali (cyflufenamid+difenokonazol) gombaölő szert.

A szőlőlisztharmat múltja és jelene
(Dr. Sárospataki György)
Ez az írás a szőlőlisztharmat kórokozójának múltját, az életmódjával és viselkedésével kapcsolatos ismereteket, valamint a termést sokszor katasztrofálisan fenyegető járvány elkerülésének, vagyis az ellene való védekezésnek a biztonságos módját foglalja össze az olvasók számára.

A Syngenta Borverseny és díjazottjai. Beszámoló
(Dr. Demes György)
Az idén tizenkettedik alkalommal megrendezett Syngenta Országos Borversenyre a kiváló borok sokaságát sorakoztatták fel az ország valamennyi borvidékéről. A legjobbaknak járó Quadris-díjjal ez alkalommal a Béres Szőlőbirtok 2007-es Béres Tokaji 6 Puttonyos Aszúját, a Schieber Pincészet 2011-es Cabernet Franc-ját és a Varga Pincészet 2009-es „Aranymetszés” Balatoni Olaszrizling borát tüntették ki. Rajtuk kívül még 7 bor kapott nagyarany, 74 arany, 161 ezüst, 109 bronzminősítést, 18 termelő borát pedig oklevéllel jutalmazták. A díjak átadását megelőző szakmai tanácskozás keretében elhangzott előadások egyben jó alkalmat kínáltak az ismeretek bővítésére, a szakmai tapasztalatok kicserélésre.

Összetéveszthető tünetek a szőlőn
(Dr. Véghelyi Klára)
Egy betegségokozó többféle tünetet is előidézhet, de élő károsító szervezet, élettelen környezeti hatás és helytelen vegyszerhasználat is okozhat hasonló, összetéveszthető tünetet. A nem helyes diagnózis miatt esetenként feleslegesen permetezünk, máskor elmulasztunk egy fontos védekezést, vagy vírusbetegségre gondolva kivágjuk a gyanús tünetet mutató szőlőtőkét. Mindezt megelőzendő, ebben az írásában a szerző a szőlőn látható, normálistól való eltérést, az összetéveszthető tüneteket gyűjtötte össze és mutatja be az olvasók számára.

A BASF online szőlővédelmi előrejelző rendszere: tapasztalatok és tervek (x)
(Najat Attila)
A BASF szőlővédelmi előrejelző rendszere 2013-ban további borvidékekkel kibővülve, új, felhasználóbarát szolgáltatásokkal várja mindazon szőlőtermesztőket és növényvédő szakembereket, akik minőségi információkra kívánják alapozni munkájukat idén is.

A szőlő rupestris faszöveti barázdáltság vírus – nem csak az alanytermesztők problémája?
(Dr. Lózsa Rita, Dr. Bisztray György Dénes)
A szőlővírusok közül a szőlő rupestris faszöveti barázdáltság vírus, a faszöveti barázdáltság tünetcsoport hátterében álló egyik vírus, mely valószínűleg a leggyakoribb szőlővírus és világszerte igen elterjedt. Ennek ellenére csak nagyon kevés ismerettel rendelkezünk kórtanáról, gazdasági jelentőségéről. Éppen ezért úgy gondoltuk, érdemes áttekinteni a GRSPaV-vel összefüggésbe hozható betegségek körét, a GRSPaV fertőzés hatását a szőlőre, valamint a GRSPaV mentes növények előállításának lehetőségeit.

A fakórothadás kártétele szőlő helybenoltásnál használt nemes csapokon
(Márkus Mónika, Kun Ágnes)
A sikeres fajtaváltás fő pillérei a hozzáértő, gyakorlott kezű szakember, a vesszők beéréséhez szükséges gondos zöldmunka és növényvédelem, valamint elengedhetetlen az egészséges szaporítóanyag is, amelyet megfelelően gondozott, kedvező korú, egészséges átoltásra váró tőke és a szakszerűen begyűjtött és betárolt fás nemes csapvessző együttese teszi ki. Jelen írásukban a szerzők ez utóbbi követelmény mibenlétét részletezik és beszámolnak a 2012-es oltási szezonban tapasztalt egy, a szaporítóanyag minőségéből fakadó tárolási problémát okozó betegségről, a fakórothadásról.

Szőlővédelem – 2013. Makó Szabolcs Növényvédelmi Tanácskozás. Beszámoló
(Györök Zsuzsanna)
A VitiCOOP Kft., a Syngenta és a Boglári Növényorvos Kft. szervezésében került sor 2013. február 19-én a szőlő- és gyümölcsös védelméről szóló tanácskozásra. Jelen tudósításból az ott elhangzott előadásokba nyerhetnek betekintést.

Megbízható, hatékony szerekkel a jó minőségű szőlőért (x)
(A. Gy.)
Gazdálkodói érvek a DuPont szőlővédelmi megoldásai mellett.

Szőlőmolyok biológiája és az ellenük való védekezés alternatívái
(Dr. Tóth János Pál)
Magyarország szőlőtermő területein a szőlőmolyok közül a tarka és a nyerges szőlőmoly okoz rendszeresen károkat. Hazánkban e két faj jelentősége sokat változott az idők során, melynek oka a klimatikus viszonyok változásában keresendő. Éppen ezért, úgy gondoltuk érdemes áttekinteni e két faj biológiájának különbségeit és hasonlóságait, valamint az ellenük alkalmazható védekezés lehetőségeit a természetes ellenségek és biológiai kontroll oldaláról.

BAYER Szőlő szimpózium – 2013 Beszámoló
(Dr. Demes György)
A Bayer CropScience szokásos tavaszi szőlő szimpóziumára ezúttal Demjénben, az Egri Korona Borház különtermében került sor 2013. február 26-án, amelyen számos, főleg a környékben gazdálkodó szőlész-borász jelent meg és mutatott érdeklődést az ott elhangzó sok fontos információt tartalmazó előadások iránt, amelyekről e tudósítás keretébe számolunk be.

A molibdén és a szőlő
(Dr. Zanathy Gábor)
A biostimulátorok, komplex mikroelem készítmények összetételét böngészve feltűnhet, hogy e jeles termékek gyakran molibdént is tartalmaznak. Közismertek a molibdén (Mo) emberi szervezetre gyakorolt élettani hatásai: a fogzománcba beépülve csökkenti a fogszuvasodás kockázatát, közreműködik az alkohol lebontásában, s szerepet játszik a potencia és a nemzőképesség fenntartásában is. De vajon miért fontos a szőlőnek a molibdén? Netán a merev, felálló hajtásrendszerű fajták igénylik nagyobb mennyiségben? A kérdésekre válaszul ez az írás e kémiai elem szerepét járja körbe a szőlő esetében.

A gyakorlat már igazolta… Tápanyagellátási program szőlőben (x)
(Tóth Gábor)
A Yara a szőlő tápanyagellátásában az egyik legszélesebb termékpalettával áll a termelők rendelkezésére.

MIKORRHIZA

Tudatos gombafertőzés a szőlőültetvényekben: a mikorrhiza oltás
(Csikászné Dr. Krizsics Anna, Dr. Kozma Pál)
A szerzők cikkükben a mikorrhiza oltás szabadföldi alkalmazásának lehetőségeit és korlátait, valamint a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete által beállított mikorrhiza kísérletek tapasztalatait, tanulságait, első eredményeit és azok hátterét mutatják be.

A telepítéskori mikorrhiza oltás szigetszentmártoni tapasztalatai
(Donkó Ádám, Dr. Zanathy Gábor, Gál Csaba, Dr. Erős-Honti Zsolt)
Egy olyan kísérlet eredményeibe nyerhetnek most betekintést, melynek célja a mesterséges mikorrhizálás eredményességének vizsgálata volt a Kunsági borvidéken. A vizsgálat során a szerzők a beoltás hatásosságát nem csupán a kezelt és a kontroll tőkék hajtásnövekedésével, s gyökérzetük kolonizáltsági adataival határozták meg, hanem költségszámítást is végeztek, arra vonatkozóan, járt-e gazdasági haszonnal a mikorrhiza oltás elvégzése.

ÜLTETVÉNYEK ÉS KÖRNYEZETÜK

Módosított támaszú kettős Guyot-művelés alkalmazhatósága a hazai borszőlőtermesztésben
(Dr. Lukácsy György)
A huzalos támasz mellett alkalmazható középmagas törzsű tőke-művelésmódok tárháza nem túl széles. A választás lehetősége még jobban leszűkül azonban, ha fajtasajátosságok miatt olyan művelésmód mellett döntünk, amelyen szálvesszős metszés folytatható. E művelésmódok közül a borvidéki tervekben az ernyő- és a Guyot-művelés szerepel, amelyek előnyeinek, hátrányainak, főbb jellegzetességeinek ismertetésén túl, most a kettős Guyot-művelés javított támaszú változatával szerzett tapasztalatokat, kísérleti eredményeket is közre adjuk a hazai gyakorlatból.

A tengerszint feletti magasság jelentősége
(Dr. Teszlák Péter)
Ez az írás minden bizonnyal érdeklődést felkeltő és iránymutató információkkal szolgál a tengerszint feletti magasság és a szőlő biológiájának (szőlőlevelek vízállapot változása, a szőlő polifenol szintézise) kapcsolatáról e téma iránt érdeklődők számára.

Gyümölcsfák szerepe a világörökségi Tokaji Borvidéken
(Dr. Bihari Zoltán)
A magyarság kultúrája ezer szállal kötődik Tokaj-Hegyaljához, de nemcsak a történészek, hanem a természettudósok is hihetetlen gazdagságot találhatnak e tájon. Értéket jelent azonban a szőlőnövények génkészletének gazdagsága és a még meglévő gyümölcs-tájfajták sokszínűsége is. Sajnos ez a gazdagság csökken, és a még fellelhetők elvesztése pótolhatatlan veszteséget jelentene, melyre ez az írás is felhívja a figyelmet.

Különböző talajápolási módok hatása erózióra hajlamos területen eltérő évjáratokban
(Dr. Varga Péter, Dr. Májer János, Németh Csaba)
A szerzők több éves vizsgálataik eredményei alapján különböző talaj- és növénytakarási módok hatását ismertetik a szőlő- és a talaj tápanyag-ellátottságára, talajnedvességre, szüreti paraméterekre vonatkoztatva, eltérő évjáratok esetében.

Ampelometria – Üzenet a szőlőlevélen
(Dr. Bodor Péter, Dr. Lőrincz András, Dr. Bisztray György Dénes)
Ez az írás az ampelometria, azaz a szőlőfajok és fajták leveleinek metrikus jellemzésén alapuló tudomány világába kalauzolja el az olvasókat, ismertetve egyúttal az ampelometriai leírást nehezítő tényezőket.

TERMELŐI TAPASZTALATOK

Helyzetkép a szőlőültetvényekből – 2012/2013
(Czink János, Csiha Attila, Hollósy Attila, Mészárosné Pólya Diána, Rakusz Róbert, Vukovich László)
Ahogy már azt a korábbi években megtettük, idén is különböző borvidékeink gyakorlati szakembereit kérdeztük meg a szőlő elmúlt évi termesztési és növényvédelmi tapasztalatairól. Szakértőinket arra bíztattuk, hogy osszák meg megfigyeléseiket, tapasztalataikat Olvasóinkkal a 2012-es évjárat sajátosságairól, a kórokozók, károsítók fellépéséről, s az ellenük folytatott védekezésről, valamint adjanak számot a 2013-as évjárattal kapcsolatban (pl. rügyvizsgálatok, károsítók áttelelése alapján) a várható kilátásokról is.

Beszélgetés Szepsy Istvánnal, a Szepsy Pincészet tulajdonosával, a Mádi Kör Eredetvédelmi Egyesület elnökével
(Dr. Zsigrai György)
Mádon, a Mádi Borházban beszélgettünk Szepsy Istvánnal, a Mádi Kör Eredetvédelmi Egyesület elnökével, a szőlészet egyes részterületeiről, illetve Tokaj-Hegyaljával kapcsolatos lehetőségekről, valamint gyakorlati praktikumokról.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Szempontok a permetezőgépek használatához
(Dr. Dimitrievits György)
A szőlővédelem eredményességét nagymértékben meghatározza, hogy milyenek az ültetvény jellemzői permetezés-technikai szempontból, milyen permetezőgépet alkalmazunk, és azt hogyan üzemeltetjük. Mindezen szempontokat tekinti át ez az írás részletekbe menően.

KITEKINTÉS

Trópusi szőlőtermesztés Thaiföldön a „New Latitude Wines” előállításáért
(Dr. Hajdu Edit)
A kutatás-fejlesztésnek köszönhetően a szőlőtermesztés határterületét nyitották meg Thaiföldön, amivel ez az Indokínai-félszigeten elterülő ország a világklasszikus borok új hazájává vált. Mindez pedig azt jelenti, hogy ma már az Egyenlítőtől északra, a 8-14. szélességi fokon is eredményesen tudnak szőlőt termeszteni és bort készíteni. A szerző írásában egy szakmai út tapasztalatait osztja meg az olvasókkal, amelyeket Thaiföld két nagy szőlőgazdaságában, a szőlőültetvényekben és a hozzájuk tartozó vendéglátó egységekben szerzett.

Legyünk realisták – törekedjünk a lehetetlenre!
(Dr. Somogyi Norbert)
A címben jelzett mondat – pontosabban ennek francia megfelelője – egy Mayenne megyei gazdaság alma- és körteborpalackozó gépsorának kiindulópontját jelentő nagy tartályon olvasható, és hűen visszaadja azt a filozófiát, ami lehetővé tette, hogy a gazdálkodó húsz év alatt megvalósítsa álmát, és szinte egyedi, prémium-kategóriás termékekkel jelenjen meg a piacon. Mégis, hogy mindez hogyan sikerült, arról számol be ez az írás.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

A SZŐLÉSZET MÚLTJÁBÓL

Agrármúltunk nagyjai. Engelbrecht Károly (1860-1903)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében most Engelbrecht Károly életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

MELLÉKLET

Termékválaszték a szőlő növényvédelméhez
(Összeállította: Rózsahegyi Péter, Schmidt Ágnes, Dr. Varga László)

 

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen