Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
KALÁSZOS KULTÚRÁK TERMESZTÉSE
Mit igényelnek a gabonák?
(Dr. Bódis László)
Mai magyar búzafajták a Kárpát-medencében
(Dr. Matuz János)
A 2013. augusztus 22-én, az „Alföldi kenyér, szőlő és bor határon innen és túl” konferencián elhangzott előadás szerkesztett változatából a magyar búzafajtákat, azok számát, a fajtaösszetételüket és az elterjedtségüket ismerhetik meg a Kárpát-medencében, valamint hazánkban.
Ülést tartott a Fajtaminősítő Bizottság Szántóföldi Növények Szekciója
(Dr. Csapó József)
Jelen írásban a NÉBiH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakembere a Fajtaminősítő Bizottság Szántóföldi Növények Szekciójának őszi ülésén állami elismerést kapott őszi kalászos gabonák fontosabb adatait foglalja össze.
GOSZ-VSZT őszi búza posztregisztrációs fajtakísérletek…
A GOSZ és a VSZT annak érdekében, hogy a termelők számára évről évre hasznosítható, objektív adatokat nyújthasson, a posztregisztrációs fajtakísérletek folyamatossá tételére kötelezte el magát. Most az elmúlt évi, 8 helyszínen beállított összehasonlító vizsgálatok alapján, 28 minősített búzafajta agronómiai és beltartalmi jellemzőit adják közre táblázatos formában.
Mennyiségi és minőségi igények összhangja – termőhelyre adaptált fajtakínálat a búzatermesztésben
(Dr. Bedő Zoltán, Dr. Láng László, Dr. Rakszegi Mariann)
Jelen írásból az olvasók a martonvásári búzanemesítés fajtakínálatát, az egyes fajták főbb tulajdonságait ismerhetik meg.
Everris lombtrágyák a szántóföldi termesztésben (x)
Az Everris kínálatában számos lombtrágyacsalád szerepel a szántóföldi növénytermesztők számára.
Új, kiváló termőképességű, korai, jó sütőipari minőségű őszi búzafajtáink Gk Futár – Gk Pilis (Dr. Papp Mária és mtsai) (x)
A Gabonakutató Nonprofit Kft. őszi búza fajtaajánlata.
Optimális nitrogén mennyiség kijuttatása a búzára (x)
(Nagypál Barnabás)
A Borealis L.A.T. Hungary Kft. a kijuttatandó nitrogénmennyiség optimalizálására egy költségcsökkentő megoldást ajánl a növénytermesztők figyelmébe.
GK Mentor – Új, tömött szárbelű, bőtermő, középérésű őszi búzafajta
(Óvári Judit, Dr. Beke Béla, Dr. Cseuz László) (x)
A Gabonakutató Nonprofit Kft. legújabb, 2013 decemberében állami elismerést szerzett őszi búza fajtáját ajánlja a búzatermesztők figyelmébe.
Tavaszi kalászos vetőmaghelyzet
(Benke Zoltán)
NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság szakembere az elmúlt évek adatainak tükrében tekinti át a fémzárolt vetőmag felhasználás alakulását a tavaszi kalászos gabonák esetében.
Őszi kalászosok lombtrágyázása Yara termékekkel (x)
(Gyuris Kálmán)
Tekintsék át a Yara Hungária Kft. lombtrágyázási ajánlatát őszi kalászosokban.
Búzaállományok táplálása
(Dr. Árendás Tamás és mtsai)
Legfontosabb hazai élelmiszer-alapanyagunk, a búza termesztése során a tervezhetőséget és a stabilitást támogató, változatos búzatermesztési eljárásoknak mindenkor alappillérét jelenti a technológiák egyik leginkább költségigényes eleme, a trágyázás, melynek elméleti és gyakorlati hátterét tekinti át az írás Martonvásáron folytatott trágyázási kísérletek eredményei alapján.
Egy lépéssel közelebb a megoldáshoz (x)
(Gellén András)
Új kalászos gombaölő szer a Sumi Agro Hungary Kft. kínálatában.
Eltérő évjáratok hatása az őszi búza levélbetegségeire
(Csősz Lászlóné dr.)
A Gabonakutató Nonprofit Kft. szakembere annak a vizsgálatnak a tapasztalatait osztja meg írásában az olvasókkal, amelynek során 2012-ben és 2013-ban az ország 16 helyén az őszi búza biotróf és nekrotróf kórokozói által okozott tünetek megjelenését és a természetes fertőzöttség mértékét kísérték figyelemmel.
Gombák ellen jó választás a Wirtuoz® (x)
(Gy. A.)
DuPont növényvédelmi technológiával az eredményes búzatermesztésért.
Veszélyben az őszi árpák
(Hertelendy Péter)
Úgy tűnik, hogy 2014-ben az elmúlt évi levélfoltosság járványhoz hasonló mértékű kártétellel nézhetnek szembe az árpatermesztők. Jelen írásban arra keressük a választ, vajon mi vezetett ehhez a nem éppen kedvező növénykórtani állapothoz.
Sólyom 460 EC (x)
A KITE a levél- és a kalászbetegségektől mentes fejlődése érdekében a Sólyom 460 EC-t (tebukonazol + triadimenol + spiroxamin) ajánlja a kalászosokat termesztők figyelmébe.
Kalászos növények talaj-előkészítése
(Dr. Jóri J. István)
Különböző talajokon, eltérő üzemi viszonyok mellett az egyes növények alá különböző módon kell és lehet végrehajtani a talajművelési munkákat. Éppen ezért a szerző írásában részletekbe menően ismerteti az őszi és a tavaszi vetésű gabonanövények alá a talaj-előkészítés különböző változatait és azok elemeit.
GYOMNÖVÉNYEK, GYOMIRTÁS
Integrált növényvédelem és „zöldítés”
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
Gazdarendezvényeken egyre gyakrabban elhangzó kérdés, hogy pontosan mi írja elő, mit jelent és a gazdálkodásra nézve milyen következményekkel és kötelezettségekkel jár, hogy 2014. január 1-jétől integrált növényvédelmet kell megvalósítani. Mindezt jelen írásban összegzi a szerző, elsősorban a herbicidekre fókuszálva.
Szántóföldi gyomirtási tapasztalatok és tanulságok 2013-ban
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
Az extrém időjárási körülmények között megvalósuló gazdálkodás – ezen belül is az egyik fontos növényvédelmi elem, a gyomirtás – 2013-as tapasztalatait és tanulságait ismerteti ez az írás a főbb szántóföldi kultúrák szerinti bontásban.
Herbicidek lebomlása a növényi szervezetekben (x)
(Nagy Lajos, Hegyi Tamás)
A Bayer CropScience szakemberei arra világítanak rá írásukban, hogy a legtöbb gyártó miért nem javasolja szulfonil-karbamid tartalmú készítményeinek felhasználását szerves foszforsav-észterrel talajfertőtlenített területre.
A glifozát hatóanyag preemergens alkalmazásakor fellépő szubletális tünetesség napraforgón és gyomnövényeken (2013)
(Szabó Roland)
A tavalyi év új észleléseket hozott, bővítette az ismereteinket és számos új kérdést vetett fel „glifozát ügyben”, amelyeket jelen írásában összegez a szerző.
2013-ban engedélyezett gyomirtó szerek
(Lázár Nelli)
E cikkben a 2013-ban engedélyezett gyomirtó szerekkel kapcsolatos újdonságokról, visszavonásról, valamint változásokról szeretnénk tájékoztatást nyújtani olvasóink számára.
Gyorsan pipálja ki Ön is a kalászos gyomirtást! (x)
A Kwizda Agro gyomirtási ajánlata kalászosokban.
Őszi búza gyomirtása integrált módszerek alkalmazásával
(Gyulai Balázs)
Az Európai Unió irányelvei szerint a kevesebb növényvédő szer felhasználása érdekében a gyomszabályozásban is figyelembe kell venni a különböző agrotechnikai módszerekben rejlő lehetőségeket, korábbi termesztési tapasztalatokat és az újabb kutatási eredményeket. Mindennek a gyakorlati megvalósítását a Fejér megyei Kormányhivatal, Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakembere írásában az őszi búza példáján keresztül mutatja be, részletekbe menően ismertetve a lehetséges gyomszabályozási (agrotechnikai, termesztéstechnológiai, vegyszeres) módszereket.
A kalászosok új, 4-dimenziós gyomirtó szere: a Biathlon® 4D (x)
Minden őszi és tavaszi gabonafélében (durumbúza, tönkölybúza, árpa, rozs, tritikále és zab) biztonságosan alkalmazható gyomirtó szer a BASF-től.
Köles (Panicum) fajok a hazai szántóföldi gyomflórában, napjainkban
(Dr. Magyar László)
Szakirodalmi forrásmunkák és saját vizsgálati eredmények felhasználásával rövid áttekintést ad írásában a Pannon Egyetem oktatója a hazánkban előforduló köles fajok jelenlegi helyzetéről és a várható további kilátásokról, elsősorban a gyakorlati szempontból fontos témaköröket (gyors meghatározásukat elősegítő morfológiai bélyegek, elterjedés, biológiai sajátosságok) érintve.
Calaris Pro® – A gyom feladja (x)
(Tóth Csantavéri Szilvia, Dr. Nagy Viktor, Radvány Béla)
A Syngenta Kft. egy kifejezetten magyar gyom-, talaj- és kukoricatermesztési viszonyokra kifejlesztett gyomirtó szert ajánl a kukoricatermesztők figyelmébe.
Özönnövények Franciaországban
(Dr. Somogyi Norbert)
Ez az írás a franciaországi Roanne kistérségi önkormányzata által, két – már nemcsak az esetleges ártéri mező- és erdőgazdasági tevékenységet, hanem esetenként az árvízvédelmet is veszélyeztető –invazív növényfaj (nagyvirágú tóalma, japánkeserűfű) visszaszorítására indított kísérleti program eddigi eredményei tárja az olvasók elé.
A franciaországi parlagfű-helyzetről
(Dr. Somogyi Norbert)
Franciaországban a nálunk ismert parlagfű, azaz egészen pontosan az ürömlevelű parlagfű a Rhône-völgyéből kiindulva egyre nagyobb iramban terjed. A parlagfű ellenes küzdelem részét képezi a második országos egészség-környezet programnak is, ezzel együtt a tapasztalatok azt mutatják, hogy a társadalom jelentős része még mindig nem veszi komolyan a problémát, vagy arra kizárólag a gazdálkodók által megoldandó kérdésként tekint.
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Szántóföldi szakmai nap az AGROMASHEXPO-n. Beszámoló
(Kurucz Miklós)
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége az idén fennállásának 10. évére tekintettel konferencia-sorozattal készül, amelynek első állomásaként az AGROMASHEXPO-n „Szántóföldi szakmai nap”-ot rendeztek. Az ott elhangzott érdekesebb előadásokba, témákba nyerhetnek most betekintést ebből az írásból.
Fiatal erő a hagyomány nevében
(Bognár Bence Szabolcs)
Beszélgetés egy Hódmezővásárhelytől néhány kilométerre, Mártélyon élő fiatalemberrel, aki 2013 tavaszán tönkölyliszt előállításba kezdett és termelési volumenei a lelkesedésével párhuzamosan nőnek.
Agrármúltunk nagyjai. Hankóczy Jenő (1879-1939)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Hankóczy Jenő életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Pyrinex I. S. Technológia (x)
Ismerjenek meg egy eltérő körülmények között is jól használható talajfertőtlenítési technológiát a Makhteshim Agan Hungary Zrt.-től.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.