Házikert

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

Agrofórum Online

A talajtakarás és a talajtakaró mixek témakörről nem lehet eleget beszélni, hiszen még mindig országos szinten elképesztően sok üresen hagyott talajfelszín van, amiért főleg a jelenlegi mezőgazdasági technológiai irányzatok a felelősek. Ebben a cikkben a legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Amióta gazdálkodunk, főleg itt az alföldi Homokhátságon, nagyon nagy jelentőséget tulajdonítunk a humuszpótlásnak és a talajaink javításának. De ezt nemcsak homokon kellene, hanem országos szinten is, mi több világviszonylatban terjeszteni, és hála az égnek egyre többen ismerik fel a talajtakaró mixek jótékony hatását.

Miért a talajtakaró mixek a jobbak a homogén növényekhez képest?

Ha egy homogén, egy takarónövényből álló felületet nézünk, akkor alapvetően a monokultúra jut róla eszünkbe. De takarónövény ide vagy oda, mi a baj a monokultúrával?

Ha egy területen egy és ugyanazon növényfajok vannak túlnyomó többségben, akkor a gyökerek is a mélyben csak egy adott mélységig “dolgozzák” át a talajt és az egész életközösség ebbe a magasságú, méretű gyökértérbe tömörül, ami hosszú távon nem ideális.

Amikor viszont mixekről beszélünk, netán olyanokról, melyben a talajtakaró mix 10+ növény keverékéből áll, akkor a gyökérzóna sokkal összetettebb, sokkal többféle mélységet és életközösséget figyelhetünk meg a talajban.

A biodiverzitás talajon belül

Mivel sokan nem értik a gyepesítés lényegét, így muszáj erre is kitérni. Az angolpázsit nem jelent hasznos talajtakarást abban az értelemben, ahogyan biodiverzitás oldalon szükség lenne rá. Igen, elismerem, csodaszép tud lenni – ha megfelelő ápolást kap -, de fenntarthatósági és talajélet szempontjából nem ideális.

Nyilván kárt nem teszünk vele a talajban, de sokkal jobb a talaj szempontjából egy olyan fedés, ami vegyes növényzetből áll: nitrogéngyűjtőktől kezdve a cinket, szelént felhalmozó növényekig akár.

A legjobb talajtakaró mixek összetétele

A mixekben lévő pillangós virágú növények (fehérvirágú csillagfű, tavaszi bükköny, bíborhere, alexandriai here, somkóró) nitrogént kötnek meg a levegőből. A növények elpusztulása után lebomlanak a talajban, ez a nitrogén felvehető lesz a következő növények számára. Ezen pillangósok aránya a keverékekben közel 60% is lehet, ami szintén fontos nemcsak a termelés miatt, de díszkertben is!

A bükköny is egy pillangós, amely talajtakaró mixekbe is kiváló
A bükköny is egy pillangós, amely talajtakaró mixekbe is kiváló (fotó: Pixabay)

Viszont nem mindenhova tehetők ezek a keverékek: főleg nem a pázsitra vágyóknak érdemes használni, hiszen bár bírja a kaszálást, mégis más a cél. Ezeknél a keverékeknél a talajtakarás és eróziócsökkentés mellett a tápanyagok növelése a cél és nem a díszítő érték.

Hogyan lehet talajt takarni hatékonyan díszkerti szinten? Íme a természetes gyep!

A díszkertben nem az ipari mixekre lesz viszont szükség. Ilyenkor a természetes gyepkeverékek, a vadvirágos keverékek lépnek a színre.

Míg egy mezőgazdasági keverék, mely a gyümölcsösöktől kezdve a parlagon hagyott szántókon át akár fóliaházi sorközökbe is vethető, elsősorban az alábbi összetételből áll:

  • 26% takarmányborsó,
  • 20% takarmánybükköny,
  • 16% traktor rozs,
  • 8% fekete/érdes zab,
  • 8% meliorációs retek,
  • 8% bíborhere,
  • 5% facélia,
  • 4% alexandrai here,
  • 4% len,
  • 1% somkóró.

Addig egy házikertinél a vadvirágok (pipacs, borágó stb.), a fehér here, a szárazságtűrő fűfélék adják meg inkább az alapot.

Nekem nagyon régóta bejött az is, hogy a tarackot meghagytuk, és kordában tartva nyírjuk rendes fűnyíróval. Így bár időszakosan kiszárad, ha nagy az aszály, viszont a legkisebb csapadéktól is újrazöldül és alapvetően egy olyan felületet biztosít, ami mellett bátran el lehet menni nyaralni.

A gyomok szerepe a kertben

A gyomokat nagyon sokan üldözik. Nem győzöm olvasni a kertészcsoportokban a “Hogyan irtsuk ki?” posztokat, és ilyenkor fáj is a szívem, mert ha valóban értenénk a gyomoknak tekintett növények funkcióját, akkor más szemmel néznénk az egészet. Természetesen én sem rajongom a kertben az átoktüskéért, és feláll a szőr a hátamon, amikor belelépek mezítláb. De ez nem jelenti azt, hogy a gyomok hasztalanok.

A legtöbb kertben megjelenő gyomnak funkciója van: vagy a mikro- és a makroelem pótlása a célja helyileg, vagy védi a talajt az eróziótól (tarack), vagy árnyékolja a talajt a nagy hőtől (porcsinkeserűfű). Ha a problémát szüntetjük meg, ahogyan a kertet holisztikusan szemlélve kellene, akkor a gyomok is elkezdenek “kikopni” a kertből.

Kiemelt kép: Pixabay

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

A biológiai sokféleséget védő koalícióhoz csatlakozott a MATE

2021. június 24. 10:02

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) első magyar és a világ negyedik felsőoktatási intézményeként kapcsolódott az „Együtt a biológiai sokféleségért!” nemzetközi koalícióhoz.

Mi az a Miyawaki erdő és hogyan került Budapestre?

2024. április 4. 16:40

A városban ballagva egyre több helyen bukkanhatunk úgynevezett Miyawaki minierdőkre, amelyek gombamód szaporodnak a panelek és a belvárosi épületek között.

Méhmentő marketing - avagy hasznos divattá válik a beporzók védelme?

2021. június 9. 07:26

Egyre több vállalat ismeri fel a méhekben, a biodiverzitásban rejlő marketinglehetőséget. Számos kampány indult ugyanis a beporzókra alapozva – legyen szó gazdaságokat célzó vagy éppen hobbiból balkonon vagy kiskertben termelőknek szóló akciókról.

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.