Házikert

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

Agrofórum Online

A talajtakarás és a talajtakaró mixek témakörről nem lehet eleget beszélni, hiszen még mindig országos szinten elképesztően sok üresen hagyott talajfelszín van, amiért főleg a jelenlegi mezőgazdasági technológiai irányzatok a felelősek. Ebben a cikkben a legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Amióta gazdálkodunk, főleg itt az alföldi Homokhátságon, nagyon nagy jelentőséget tulajdonítunk a humuszpótlásnak és a talajaink javításának. De ezt nemcsak homokon kellene, hanem országos szinten is, mi több világviszonylatban terjeszteni, és hála az égnek egyre többen ismerik fel a talajtakaró mixek jótékony hatását.

Miért a talajtakaró mixek a jobbak a homogén növényekhez képest?

Ha egy homogén, egy takarónövényből álló felületet nézünk, akkor alapvetően a monokultúra jut róla eszünkbe. De takarónövény ide vagy oda, mi a baj a monokultúrával?

Ha egy területen egy és ugyanazon növényfajok vannak túlnyomó többségben, akkor a gyökerek is a mélyben csak egy adott mélységig “dolgozzák” át a talajt és az egész életközösség ebbe a magasságú, méretű gyökértérbe tömörül, ami hosszú távon nem ideális.

Amikor viszont mixekről beszélünk, netán olyanokról, melyben a talajtakaró mix 10+ növény keverékéből áll, akkor a gyökérzóna sokkal összetettebb, sokkal többféle mélységet és életközösséget figyelhetünk meg a talajban.

A biodiverzitás talajon belül

Mivel sokan nem értik a gyepesítés lényegét, így muszáj erre is kitérni. Az angolpázsit nem jelent hasznos talajtakarást abban az értelemben, ahogyan biodiverzitás oldalon szükség lenne rá. Igen, elismerem, csodaszép tud lenni – ha megfelelő ápolást kap -, de fenntarthatósági és talajélet szempontjából nem ideális.

Nyilván kárt nem teszünk vele a talajban, de sokkal jobb a talaj szempontjából egy olyan fedés, ami vegyes növényzetből áll: nitrogéngyűjtőktől kezdve a cinket, szelént felhalmozó növényekig akár.

A legjobb talajtakaró mixek összetétele

A mixekben lévő pillangós virágú növények (fehérvirágú csillagfű, tavaszi bükköny, bíborhere, alexandriai here, somkóró) nitrogént kötnek meg a levegőből. A növények elpusztulása után lebomlanak a talajban, ez a nitrogén felvehető lesz a következő növények számára. Ezen pillangósok aránya a keverékekben közel 60% is lehet, ami szintén fontos nemcsak a termelés miatt, de díszkertben is!

A bükköny is egy pillangós, amely talajtakaró mixekbe is kiváló
A bükköny is egy pillangós, amely talajtakaró mixekbe is kiváló (fotó: Pixabay)

Viszont nem mindenhova tehetők ezek a keverékek: főleg nem a pázsitra vágyóknak érdemes használni, hiszen bár bírja a kaszálást, mégis más a cél. Ezeknél a keverékeknél a talajtakarás és eróziócsökkentés mellett a tápanyagok növelése a cél és nem a díszítő érték.

Hogyan lehet talajt takarni hatékonyan díszkerti szinten? Íme a természetes gyep!

A díszkertben nem az ipari mixekre lesz viszont szükség. Ilyenkor a természetes gyepkeverékek, a vadvirágos keverékek lépnek a színre.

Míg egy mezőgazdasági keverék, mely a gyümölcsösöktől kezdve a parlagon hagyott szántókon át akár fóliaházi sorközökbe is vethető, elsősorban az alábbi összetételből áll:

  • 26% takarmányborsó,
  • 20% takarmánybükköny,
  • 16% traktor rozs,
  • 8% fekete/érdes zab,
  • 8% meliorációs retek,
  • 8% bíborhere,
  • 5% facélia,
  • 4% alexandrai here,
  • 4% len,
  • 1% somkóró.

Addig egy házikertinél a vadvirágok (pipacs, borágó stb.), a fehér here, a szárazságtűrő fűfélék adják meg inkább az alapot.

Nekem nagyon régóta bejött az is, hogy a tarackot meghagytuk, és kordában tartva nyírjuk rendes fűnyíróval. Így bár időszakosan kiszárad, ha nagy az aszály, viszont a legkisebb csapadéktól is újrazöldül és alapvetően egy olyan felületet biztosít, ami mellett bátran el lehet menni nyaralni.

A gyomok szerepe a kertben

A gyomokat nagyon sokan üldözik. Nem győzöm olvasni a kertészcsoportokban a “Hogyan irtsuk ki?” posztokat, és ilyenkor fáj is a szívem, mert ha valóban értenénk a gyomoknak tekintett növények funkcióját, akkor más szemmel néznénk az egészet. Természetesen én sem rajongom a kertben az átoktüskéért, és feláll a szőr a hátamon, amikor belelépek mezítláb. De ez nem jelenti azt, hogy a gyomok hasztalanok.

A legtöbb kertben megjelenő gyomnak funkciója van: vagy a mikro- és a makroelem pótlása a célja helyileg, vagy védi a talajt az eróziótól (tarack), vagy árnyékolja a talajt a nagy hőtől (porcsinkeserűfű). Ha a problémát szüntetjük meg, ahogyan a kertet holisztikusan szemlélve kellene, akkor a gyomok is elkezdenek “kikopni” a kertből.

Kiemelt kép: Pixabay

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Lehet nyereségesen gazdálkodni, közel sem ideális feltételek között

2023. március 19. 07:34

Dani Máriával egy Natur Gold Global Kft. rendezvényen találkoztam, ahol az alakorral kapcsolatos termelési tapasztalatait osztotta meg az érdeklődőkkel.

Zöldítsünk! – De úgy, hogy annak értelme is legyen…

2021. március 4. 07:40

Van értelme, és tényleges haszna a lassan magunk mögött hagyott támogatási ciklusban bevezetett kötelező zöldítésnek?

Az Amazone és a Schmotzer új növénytermelési rendszert tesztel

2020. augusztus 19. 04:36

A projektben az Amazone és Schmotzer mérnökeinek feladata a technológia kifejlesztése és tesztelése, míg az Agravis tanácsadói a CRF rendszer megvalósításához alkalmas növényfajták és az input anyagok kiválasztását segítik.

Kétségbeejtő: 300 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület tűnhet el az évtized végére – csak Németországban

2023. október 31. 08:10

Nemcsak az építkezés és a közlekedés, hanem a megújuló energia, a biodiverzitás és a klímavédelem is csökkenti a megművelt földeket.