6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Házikert

A nagy sövénydilemma: miből érdemes sövényt nevelni?

Agrofórum Online

A kertészcsoportok gyakori kérdése, hogy miből legyen szépen záródó sövény, és borostyán legyen-e vagy micsoda?

Ha őszinte akarok lenni, egyáltalán nem vagyok borostyánpárti. De ugyanígy a tuják sem szerepelnek a listámon. De akkor mégis mit ültessünk?

Miért ne borostyán és tuja?

Míg a borostyánnak is megvan a helye a rendszerben, aljnövényzetként, maximum kicsit ráengedve a fákra, addig a kerítés befuttatása nagyon ritkán ad örömöt a tulajdonosoknak. Egy idő után nemcsak egyhangú lesz, de alul is elkezd terjeszkedni a gyep felé, ami megint újabb nehézséget hoz magával.

És a tujákat talán kár is magyaráznom: jelenleg tujafajtákat nem érdemes telepíteni. A leylandi határeset, de ott is már néhol megfigyelhető az a tendencia, hogy a megszokott, klasszikus örökzöldekkel már nem fogunk tudni kalkulálni egy melegedő éghajlaton. Tápanyagozással és sok öntözéssel még ideig-óráig működhet, de egy kertésznek 50 évre előre kell(ene) gondolkodni, és abba már aligha fog beleférni.

Júlia borbolya, mely még örökzöld is!

Nagy kedvenceim közé tartoznak a borbolyák. Azért is praktikusak, mert tüskések és így áthatolhatatlanok is egyben. Sárga virágaikkal nyáron adnak igazi szépséget, örökzöld leveleikkel meg télen lesznek színfoltjai a kertnek. Sövényként jól nevelhetők, sövényvágóval metszhetők!

Miből legyen szépen záródó sövény? (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/napszemuveg-fal-allo-zold-1727008/)

Japán vérborbolya, hogy színek is legyenek!

A Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’ mélybordó levelei és sárga virágszíne már alapból szép színkontrasztot jelentenek. Jó társa lehet a színkontrasztok miatt a sárga kúszó kecskerágó is!

A japán lonc a favorit nálunk vadszőlővel

Aki régóta olvassa az írásaim, tudja már, hogy a vegyes ültetéseket szeretem elsősorban.

A japán lonc majd egész nyáron át tartó virágzása és a vadszőlő izgalmas levélmintázata, formája egymás mellett nagyon mutatós és hamar befutja a legnagyobb kerítésszakaszokat is.

Nagyjából egy 200 méteres kerítésszakaszt 3 év alatt tud teljesen zárt növénytengerré varázsolni, ha 2-3 méteres tőtávba ültetjük, ami miatt kiadós és költséghatékony megoldás is amellett, hogy rendkívül szép. Az átmeneti időben meg közéültetünk tűzbabot, hajnalkát és máris kész a színes sövényünk és térhatárolónk.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

2022. szeptember 8. 05:38

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre.

Miért száradnak el a babarózsa virágai egy-két nap alatt?

2018. május 19. 08:17

H. Ilona kérdése: A babarózsa és a törpemandula bokrok virágai, miután virágzásnak indultak, 1-2 nap alatt leszáradtak, elhaltak. Úgy néztek ki, mintha leforrázták volna azokat. Hasonló módon elszáradtak a fiatal hajtások is. Megelőzhető-e a betegség?

Miért fás a karalábé?

2022. augusztus 8. 06:37

A zsenge karalábénak két nagy titka van: a megfelelő talaj mellett a sok öntözés és a megfelelő térállás biztosítása.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.