6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

A pásztortáskáról

Agrofórum Online

Az alig észrevehető pásztortáska nemcsak magjaival gazdagítja a kerteket, de olyan gyógyító hatású tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek már-már feledésbe merültek.

A pásztortáska egy kevés gondozást igénylő növény, amelyet könnyű termeszteni és gondozni, így kiváló választás lehet a kezdő kertészek számára.

Pásztortáska: eredete és tulajdonságai

A pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), más néven palackfű, pásztorerszény, paptarsoly, paperszény, békatarsoly, békalencse, büdös szaporafű, gezemice, istentáskája, a Káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozik. Botanikai nevét becőketerméséről kapta, mivel az táska/szív alakú – a Capsella jelentése „kis tok”, a bursa-pastoris pedig annyit tesz, mint „pásztortáska”.

A pásztortáska eredete ismeretlen. A feltételezések szerint azonban valószínűleg Dél-Európából és Nyugat-Ázsiából származik. Mivel egyetlen növény akár 60 000 magot is hozhat, gyorsan terjeszkedik. Napjainkban szinte bárhol megtalálható, beleértve a szántóföldeket, a szemétdombokat, a kerteket és a használaton kívüli területeket is – mindössze nem túl száraz talajra és elengedő napsütésre van szüksége. A pásztortáska ideális körülmények között 60 cm magasra nő.

A pásztortáska tőlevélrózsás alapi levelei lándzsásak és (kacúrosan) fogazottak, a felső levelei ép szélűek. A növény fehér, négy szirmú virágokat hoz, amelyek laza fürtökben nőnek és sugaras szimmetriájúak. A Káposztafélék (Brassicaceae) családjára jellemző módon a négy sziromlevél egymással szemben helyezkedik el. Ez a vadvirág egy- vagy kétnyári fehér virágú, gyom- és gyógynövény. Apró fehér virágai ellenére ez a vadvirág fontos táplálékforrás a rovarok számára. A pásztortáska májustól októberig virágzik, de a legtöbb virágot áprilisban és májusban láthatjuk.

A pásztortáska hasonmásai

  • A Mezei tarsóka (Thlaspi arvense) virágai hasonlóak, bár ezek valamivel kerekdedebbek. Összességében a Mezei tarsóka nagyobb, és levelei fogazottabbak, mint a pásztortáska levelei. Ez azonban nem jelent veszélyt, mivel a Mezei tarsóka ehető és ily módon ártalmatlan.
  • Az Ikravirág (Arabis) szintén a Brassicaceae családba tartozik, és összetéveszthető a pásztortáskával. Abból lehet megkülönböztetni őket, hogy az Ikravirág szőnyegszerű és domború növekedésű.

A pásztortáska, mint jelzőnövény

A jelzőnövények indikátorként szolgálnak bizonyos körülményekről. Ez igaz a pásztortáskára is, amely tömeges előfordulása révén azt jelzi, hogy a talaj közepes vagy jó nitrogén-ellátottságú. Feltételezhető továbbá, hogy a talaj humuszban gazdag.

A pásztortáska a legelők túllegeltetettségének mutatójaként is szolgál. (A túllegeltetés a legelőt érő, a növények regenerálódását meghaladó stressz, amely a talaj funkcionalitásának teljes elvesztéséhez vezethet.)

Hogyan lehet a pásztortáska terjeszkedését szabályozni?

A pásztortáska gyomnövénynek számít, különösen a repce- és gabonatermesztésben, ahol a növénybetegségek közvetítő gazdaszervezeteként funkcionálhat.

A pásztortáska visszaszorításakor ügyeljen arra, hogy a növényt teljes egészében eltávolítsa, különben nehéz lesz kiirtani. Vágja le, távolítsa el vagy ássa ki a gyökerestül a növényt, mielőtt az magot hozna. Mivel a magok évtizedekig életben maradhatnak a talajban, rendszeres gyomirtásra van szükség. A gyom elégetése vagy a talaj gőzölése két másik lehetőség, de ezek nagyobb erőfeszítést és speciális felszerelést igényelnek. A pásztortáska nem versenyez más kerti növényekkel, ezért a kertben élő példányokat figyelmen kívül lehet hagyni.

Ültetés és gondozás

A pásztortáska a napos vagy a félárnyékos helyeket kedveli, ezen belül pedig a nitrogénben és humuszban gazdag talajt. Ha még nem burjánzott el a kertben, gond nélkül elvethető. Márciustól áprilisig szórjuk szét a pásztortáska magjait a szabadban, enyhén nyomkodjuk a talajba, és látni fogjuk, hogy azok egy héten belül kicsíráznak. Ez a könnyen gondozható vadvirág nem igényel külön öntözést vagy metszést. Kiegészítő műtrágya sem szükséges, amennyiben a talaj legalább közepesen termékeny. Ellenkező esetben javíthat a talajon olyan növénytápokkal, amelyek nitrogént biztosítanak az életerős és buja zöld levelek, valamint az egészséges fejlődés érdekében.

Megjegyzés: a pásztortáskát mély, akár több méter hosszúra is megnövő gyökérzete miatt nem ajánlott cserépben termeszteni, mivel az általában nem biztosít a növény számára elegendő helyet.

A pásztortáska könnyen szaporodik, mivel a magjai a földben eltemetve több évig életképesek maradnak. A pásztortáska magjait áprilistól decemberig gyűjtheti be, ha maga szeretné szaporítani. Ezután a magokat ősszel vagy a következő tavasszal elvetheti. A magok tárolásakor tartsa őket hűvös, száraz helyen, 10 °C körüli hőmérsékleten. A magokat egyébként légmentesen záródó edényben célszerű tárolni, hogy megakadályozzuk az esetleges penészedést.

A pásztortáska egészségügyi előnyei és felhasználása

A népgyógyászatban a pásztortáskának gyógyító tulajdonságokat tulajdonítanak. Flavonoidokat, káliumot és némi csersavat tartalmaz, ezért vízhajtó, vértisztító, vérzéscsillapító és vérnyomás-szabályozó hatásúnak tartják. Már Hildegard von Bingen is írt a gyógynövény jótékony tulajdonságairól. A homeopátiában a pásztortáskát többek között golyócskák vagy kapszulák formájában alkalmazzák. Bár a pásztortáska gyógyhatásával kapcsolatosan kevés kutatást végeznek, egy 2018-as tanulmány szerint a gyógynövény enyhítheti az erős menstruációs vérzést. A pásztortáska 2011 óta szerepel az EU HMPC-monográfiájában. Teaként vagy tinktúraként való használatát az erős menstruáció enyhítése céljából javasolják. A pásztortáska fogyasztása nem ajánlott várandósság esetén, mivel koraszülést okozhat.

Ehető-e a pásztortáska?

Igen, a gyógynövény nyersen és főzve is ehető – az ázsiai konyhában igencsak népszerű. A pásztortáska gyökerét a virágzás idején takarítják be. Fejjel lefelé szárítják ki, majd fűszerként használják. A pásztortáska levelei és magjai párolva vagy nyersen salátákba keverve igen ízletesek. A szárított növényrészeket három hónapon belül fel kell dolgozni, mivel hosszabb tárolás esetén elveszítik hatóanyagaikat. Ízét tekintve a gyógynövény a zsázsához hasonlítható. A pásztortáska enyhén mérgező az emberekre és az állatokra, de csak nagyon nagy mennyiségben.

Forrás: https://plantura.garden/uk/herbs/shepherds-purse/shepherds-purse-overview

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Árthat nekünk a köpködő pálma?

2025. február 4. 07:10

A köpködő pálma minden része erősen mérgező, ezért a nevelése során célszerű kesztyűt viselni. Kisgyermekes családokba nem ajánlott.

Magánszféra a kertben? Ezeket ültessük mindenképpen!

2025. február 4. 05:40

Aki kicsit jártas a kerttervezés vagy kertépítés területén, az tudja, hogy elég csak pár trükk és máris sokat lehet dobni a kert hangulatán.

A mahónia nevelése

2022. november 24. 09:24

A Mahonia nemzetségbe tartozó legtöbb cserje sűrű szerkezetű, szemet gyönyörködtető és dús lombozatú.

A magaságyások feltöltése – költséghatékonyan!

2023. február 3. 14:23

Az egyik leggyakoribb kérdés, amit egy új kertésze feltehet, hogy hogyan töltsünk fel egy új magaságyást úgy, hogy közben még pénzt is spóroljunk.

Gyümölcs- és zöldségfélék tárolási praktikái

2022. november 9. 09:24

Október-november az az időszak, amikor betakaríthatók a kertben termesztett gyümölcs és zöldségfélék jelentős hányada. A téli tárolás nagyon sok haszonnal jár, hiszen állandóan rendelkezésre áll saját kezünk munkájával megtermelt egészséges élelmiszer. Ahhoz, hogy a tél folyamán is megőrizze jó minőségét, a betárolás előtt és során tegyünk meg mindent, hogy sokáig élvezhessük kétkezi munkánk gyümölcsét.

Hogyan neveljük a varjúhájat?

2022. december 19. 12:32

A varjúhájnak mindene megvan, amire egy szépséges növénynek csak szüksége lehet. Ennek az évelő növénynek ugyanis dekoratív hengeres levelei és meseszép csillag alakú virágai vannak, amelyek nyár közepétől őszig nyílnak. Könnyen gondozható növény, ráadásul a beporzók is kedvelik.