Mikor és hogyan metsszük meg a fügét?

Mikor és hogyan metsszük meg a fügét?

Agrofórum Online

Mikor és hogyan metszhetem meg a fügét? Kérem segítségüket a kérdésem megválaszolásában!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mediterrán származású füge (Ficus carica) kertben való nevelése, nemcsak termései, hanem dekoratív jellege miatt is egyre nagyobb körben elterjedt. A gyümölcsfákhoz hasonlóan a fügét is általában érdemes metszésben részesíteni, főként a nagyobb növekedési eréllyel bíró, a rendelkezésre álló helyet gyorsan túlnövő fajták esetében. A metszéssel nemcsak a fügefák vagy fügebokrok alakja tartható meg, hanem termőképessége, valamint gyümölcseinek minősége is megőrizhető. Metszés hiányában a termések számának csökkenése, a koronarészek elsűrűsödése, belső részeinek felkopaszodása is bekövetkezhet idővel.

Déli származása miatt fényigényes növényfaj, így a metszéssel a túlzott növekedés megakadályozása mellett célunk a korona jobb megvilágítottsága, ezáltal átláthatóságának fokozása is. A metszés elvégzésének optimális időszaka tavasszal, a tartós fagyok elmúltával van, de még a növény nedvkeringésének megindulása előtt, vagyis mielőtt még a fa kihajtana. Az őszi, illetve téli időszakban a növény hidegre való érzékenysége miatt nem ajánlható metszése, hiszen akkor még könnyen fagykárt szenvedhetnek fás részei.

A füge egy könnyen metszhető növényfaj, így nagy hibát a folyamat során nem tudunk elkövetni, még nagyobb volumenű ifjítása során sem. A metszés megkezdésekor első körben a beteg, sérült, befelé növő részeket távolítsuk el. Ezután a túlzottan sűrű koronából a gyenge és vékony, valamint keresztbe növő elemek kerüljenek kivágásra, válogatásra. Az erősen felnyúló részeket minden esetben egy kifelé álló elágazásra vágjuk vissza, ezzel is fényt engedve be a koronába. Nagyobb mértékű, vastagabb ágak lemetszése esetében érdemesebb azok tövi részénél csonkok meghagyása is, melyek rügyeiből a növény képes lesz újra kihajtani. Erősebb metszést csak ifjítást igénylő egyedeken végezzünk, hiszen ennek hatására erőteljes hajtásnövekedés, valamint kevesebb termésmennyiség lesz várható. A metszés során ajánlatos a még előző évről fent maradt termések eltávolítása is, valamint a vágási felületek sebkezelő anyaggal való lezárása a munka befejeztével.

Körtetermesztés: fontos a fajtaválasztás a maximális haszon érdekében

2019. február 28. 04:48

A nagyüzemi körtetermesztés napjainkban a haszon maximalizálásáról szól. Nem mindegy, hogyan választják meg a termeszteni kívánt fajtákat, ezen a szinten már nem elég szimpátia alapján dönteni.

Visszatérő probléma: verticilliumos hervadás Magyarországon

2019. október 13. 05:29

Hazánkban a Verticillium dahliae Kleb. gombafaj főként fiatal csonthéjas ültetvényekben okozhat jelentős károkat, jellemzően kajszi, de cseresznye, meggy, szilva és mandula esetében is.

Európai Friss Kalandok: ösztönözni kell a zöldség- és gyümölcsfogyasztást

2019. április 13. 04:37

Az Európai Friss Kalandok elnevezésű hároméves, 2018-2020 közötti edukációs kampány főként a gyermekeket és a gyermekes családokat ösztönzi a friss zöldség és gyümölcs fogyasztására.

Gyümölcsös szezonértékelő és jövőbeli kilátások

2020. augusztus 17. 11:17

A 2020-as gyümölcstermesztési szezont talán minden eddiginél nagyobb bizonytalanság jellemezte. Ebben az ágazatban nem csak a koronavírus-járvány okozott gondot. Az erős és sok napon át tartó tavaszi fagyok, majd a hosszú, száraz időszak után a júniusban egyszerre lezúduló csapadék sok gyümölcsöt tönkretett idén. Vajon van még perspektíva az ágazatban? Merre kell a termelőknek fejlődni és van-e kereslet a magyar gyümölcsre?