A kínai lilabogyó cserjék feltűnő lila termésfürtöket hoznak, egyes fajok pedig pompás őszi levélzettel rendelkeznek. Tudjon meg többet erről az egyedülálló cserje nemzetségről, valamint arról, hogyan kell őket termeszteni, metszeni, szaporítani és gondozni.
A kínai lilabogyó, közismert nevén szépségbogyó, az Árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó cserje nemzetség, bár a modern genetikai vizsgálatok előtt úgy vélték, hogy a vasfűfélék (Verbenaceae) családjába tartozik. Körülbelül 100 különböző faja van, amelyek Ázsia, Ausztrália, Észak- és Közép-Amerika trópusi és szubtrópusi régióiból származnak. A „callicarpa” név a görög „kallíkarpos” szóból származik, ami nagyjából annyit jelent, hogy „szép gyümölcsökben gazdag”. A mi szélességi köreinkben a Kínai lilabogyót díszcserjeként honosították meg. Jelenleg mintegy hat Kínai lilabogyó-fajta létezik, amelyeket faiskolákban szaporítanak és árusítanak. Ebben a cikkben bemutatjuk e gyönyörű lila bogyós bokor néhány legnépszerűbb fajtáját, és tanácsokat adunk arra vonatkozóan, hogyan termeszthető a növény a saját kertjében.
Kínai lilabogyó: lombozat, virágok és termések
Egy lombhullató cserje, amelynek hegyes, ovális, 5-12 cm hosszú levelei egymással szemben helyezkednek el a száron. Általában 2-3 méter magasra nő, de kivételes esetekben a 4 méteres magasságot és a 2,5 méteres szélességet is elérheti. Ősszel a mattzöld, szinte bársonyos lombozat világossárgától narancssárgára változik. A cserjék júniustól augusztusig virágoznak, és ilyenkor törékeny, világoslila virágaik sok méhet, poszméhet és zengőlegyet vonzanak. Még a fiatal növények is képesek ezeket a virágfejeket a kétéves fákon létrehozni.
Virágzás után a Kínai lilabogyó-bokrok nagy, apró (legfeljebb 4 mm átmérőjű) bogyókból álló fürtöket képeznek. Ezek először zöldek, majd ősszel fényes, élénk lila, fehér vagy kék színűvé érnek, fajtától függően. Ezek a körülbelül decemberig tartó termések színt visznek az egyébként komor téli tájba. A madaraknak is táplálékot nyújtanak a zord téli hónapokban.
Kedvenc fajtáink
Íme néhány a legnépszerűbb kínai lilabogyó fajták és fajok közül:
- Callicarpa americana: A Callicarpa americana 1,8-2,4 m magasra nő, bársonyos levelekkel és piros-lila bogyókkal rendelkezik.
- Callicarpa bodinieri „Magical Purple Giant”: Akár 3 m magasra is megnő. Ennek a kínai lilabogyó-fajtának világoslila termései és vörös-narancssárga őszi lombja van.
- Callicarpa bodinieri „Profusion”: Kb. 2-4 m magas és 2,5 m széles. Ennek a lombhullató szépségű bokornak az őszi levélzete a világossárgától a narancssárgáig terjed.
- Callicarpa dichotoma „Issai”: Kicsi, télálló, lilás bogyófajta, amely akár 2 m magasra és 1,5 m szélesre is megnőhet. Ősszel apró, piros-lila gyümölcsöket és lila leveleket hoz.
- Callicarpa giraldii: A 2-3 m magasságot és szélességet elérő kínai lilabogyó. Ősszel fényes lila gyümölcsöket terem (ezek kb. 4 mm átmérőjűek).
- Callicarpa japonica „Leucocarpa”: Kb. 1,5-2,5 m magasra és szélesre növő, lombhullató japán bogyó. Ez a fajta fehér gyümölcsöket terem, amelyek ragyogó kontrasztot alkotnak a lombozathoz képest.
Mérgező a Kínai lilabogyó?
Gyakran mondják, hogy a Kínai lilabogyó cserjék mérgezőek, de ez valójában csak mítosz. Az érett termések nem mérgezőek az emberekre vagy a háziállatokra nézve, így a macskákra és a kutyákra sem. A nyers bogyókat azonban csak kis mennyiségben szabad elfogyasztani. Legjobban lekvárba főzve vagy erjesztett bogyós borként élvezhetjük az ízüket. A növény egyéb részeit, például a gyökereket, a kérget és a leveleket a tradicionális gyógyászat számos betegség kezelésére használja. A termése a madarak számára is ehető, így a kopár téli hónapokban fontos táplálékként szolgál.
A termesztése
Mint a legtöbb cserje esetében, a Kínai lilabogyó ültetésének legmegfelelőbb ideje késő ősszel, október és november között van, de kora tavasszal, március környékén is el lehet ültetni. A Kínai lilabogyót vagy egyesével ültetheti, vagy több példányt ültethet egymás mellé, kb. 2 méteres távolságra egymástól.
A kertben a napos, de védett helyet kedveli. A talaj legyen laza vagy közepesen nehéz, nedves, és semleges vagy savanyú. A mészben gazdag vagy meszes talajban nem érzi jól magát, mivel az túlságosan lúgos, és a növény néhány rövid év után elpusztul. Sajnos az sem segít sokat, ha egyszerűen savanyúbb talajt teszünk a helyére, mert a gyökerek végső soron lefelé fognak nőni, és újra elérik a lúgos talajt. Ezzel szemben a semleges vagy enyhén lúgos talajok alkalmasak lehetnek a Kínai lilabogyó cserjék számára, ha savanyú virágföldet, például hangafélékhez való vagy rododendron komposztot dolgozunk bele.
Ültetés előtt lazítsa fel a talajt, és alaposan dolgozzon bele egy kis savanyú virágföldet. Mivel a Kínai lilaogyó cserjék inkább függőleges, mint széles ágú gyökereket nevelnek, a savanyú földet elég mélyen kell bedolgoznia az ültetőgödörbe. Ezután egyszerűen helyezze a cserjét az előkészített ültetőgödörbe, és töltse fel földdel. Annak érdekében, hogy a gyökerek rendesen érintkezzenek a talajjal, nyomja le erősen az egész növényt, és öntözze meg jól. Ügyeljen arra, hogy a fiatal, legfeljebb hároméves cserjéknek megfelelő téli védelmet biztosítson, különösen, ha késő ősszel ülteti az új cserjéket.
Tipp: Jó ötlet egy mulcsréteg hozzáadása. Idővel a talajban lévő organizmusok lebontják a fakéreg anyagát, ami viszont savasan tartja a talajt, fenntartva és javítva ezzel a környezetet az ön Kínai lilabogyó bokrai számára. A mulcs ugyanakkor a lebomlás során nitrogént köt meg, ami a növények számára nélkülözhetetlen tápanyag. Ennek ellensúlyozására és a hiánytünetek megelőzése érdekében érdemes műtrágyát használni, hogy cserjéit elegendő tápanyaggal lássa el.
Összefoglaló: Hogyan kell elültetni a Kínai lilabogyót?
- Ültetési idő: Késő ősszel vagy kora tavasszal
- Helyszín: Napos, de védett helyen
- Talaj: Semleges vagy savanyú
- Ültetési távolság: Körülbelül 2 méter
A gondozása
Mivel viszonylag kevés gondozást igénylő növényről van szó, a Kínai lilabogyó tökéletesen alkalmas kezdő kertészek számára. Az alábbiakban összegyűjtöttük tanácsainkat arra vonatkozóan, hogyan tartsa a kedvencét a legszebb formájában.
Öntözés és trágyázás
Az egyenletes vízellátást kedveli. Soha ne hagyjuk teljesen kiszáradni, még nyár közepén sem. Forró nyáron a fiatal növényeket reggel öntözzük meg, és a párolgás csökkentése érdekében a talajt takarjuk be egy kéregből, növénydarabokból vagy levelekből álló mulcsréteggel. Az idősebb, meghonosodott cserjék általában további öntözés nélkül is elboldogulnak. A cserepes Kínai lilabogyót azonban rendszeresen öntözni kell. A cserepes növények sem szeretik, ha vizes az aljuk. Ezért a pangó víz megakadályozása érdekében alakítson ki egy 3-5 cm vastag vízelvezető réteget (például agyagdarabokkal vagy kavicsokkal) a cserép alján.
Általánosságban elmondható, hogy a Kínai lilabogyó cserjék nem igényelnek trágyázást. A frissen ültetett cserjéket azonban támogathatja azzal, hogy a talajba egy kis lassan oldódó műtrágyát dolgoz be. Idővel a talajban lévő mikroorganizmusok lebontják ezt a szemcsés műtrágyát, így a tápanyagok hosszú időn keresztül fokozatosan jutnak el a növény gyökereihez.
A metszése
A cserjék jól tűrik a metszést. Közvetlenül virágzás után egy enyhe visszametszést végezhetünk rajtuk, hogy formában tartsuk őket. Ha a bokrok túl nagyra nőnek, és kezdenek elszáradni, vagy kevesebb virágot hoznak, akkor szükség lehet egy komolyabb metszésre, amelynek során az ágakat körülbelül a felére kell megrövidíteni. Erre általában három-négyévente van szükség. A legjobb, ha ezt akkor végezzük el, amikor nyugalmi állapotban van, november és március eleje között. A túl hosszú, benőtt, befelé növő vagy fagy által károsított ágakat is vissza kell vágni egy éles kerti ollóval. A metszés után új hajtásokat hajt. Virágot és termést azonban csak a következő évben hoz újra.
Hogyan kell szaporítani a Kínai lilabogyót?
A magról vagy dugványozással is szaporítható. A magjait, amelyek a szőlő alakú fürtökben találhatók, egész évben elvetheti beltérben. Ehhez először a magokat a vetés előtt körülbelül 24 órán át áztassa langyos vízben. Töltsön meg egy termesztőtálcát vagy néhány cserepet alacsony tápanyagtartalmú termesztőközeggel, és a beáztatott magokat kb. 1 cm mélyen vesse a talajba. Ezután jól öntözze meg, és hagyja csírázni körülbelül 20 °C-on. Amíg a talaj egyenletesen nedves és meleg, a magok csírázása mindössze két-három hétig tart. Néhány héttel ezután az első valódi levelek már ki fognak alakulni. Ekkor vagy átültetheti a növényeket, vagy kiültetheti őket.
A dugványok szedése egyszerű. A fiatal, egyéves hajtásokból júniusban és augusztusban egyszerűen vágjon le néhány körülbelül 10 cm hosszú darabot. Ügyeljen arra, hogy a dugványokon ne legyenek bogyók, és a legfelső levelek kivételével távolítsa el az összeset. Egy edényt töltsön meg virágföld és egyharmad homok keverékével. Helyezze bele a dugványokat úgy, hogy csak a felső levelek és a szár kb. 1 cm-es része lógjon ki a talajból. Helyezze a dugványokat hűvös, világos, 10-15 °C körüli hőmérsékletű helyre, és a következő néhány hétben tartsa nedvesen a földet. A tél folyamán vigye be a gyökeres Kínai lilabogyó-csemetéket a fagy elleni védelem érdekében, és locsolja őket kíméletesen. A következő tavasszal kiültetheti az újonnan kihajtott Kínai lilabogyót a szabadba.
A Kínai lilabogyó télálló?
A cserjék többnyire télállóak. Sok fajta, például a Callicarpa dichotoma „Issai”, akár -20 °C-nál hidegebb hőmérsékletet is elvisel. A kemény telek azonban nagyon megviselhetik a fiatal növényeket, ami miatt fagykárosodást szenvedhet. A növények téli védelme érdekében a bokrok töve köré helyezzen leveleket és komposztot, a fiatal vagy frissen ültetett Cserjéket pedig takarja le gyapjúval vagy jutával. Ha elérik a hároméves kort, minden Kínai lilabogyó cserjének télállóvá kell válnia. A cserepes bokrokat azonban továbbra is fagymentes helyen (például egy kerti fészerben) kell teleltetni, mivel fennáll a veszélye, hogy a cserép földje az érzékeny A gyökereivel együtt átfagy, és a növény elpusztul.
A cikket fordította: Ordódy Eszter