A közönséges palástfű (Alchemilla monticola) egy nálunk védett gyógynövény. Jótékony hatásairól ódákat zengenek a gyógynövényeket ismerők és használók. Nézzük sorra, mit érdemes tudni a palástfűről!
Magyarországon az összes palástfű védett faj, 5000 Ft a természetvédelmi értékük, ha abban gondolkodnánk, hogy szabadon gyűjtjük. Válasszuk a kertben termesztett fajokat inkább, ha gyógynövények termesztésébe akarunk kezdeni.
Legnagyobb hazai állományai a Mátrában és a Bükk-hegységben találhatók.
A misztikus palástfű gyógyászati értéke
A közönséges palástfű egy évelő növény, amely könnyen felismerhető a nagy, kerek, ujjasan karéjos leveleiről. Díszítő értéke miatt is gyakran találkozunk vele kertészetekben. Sima, zöld szára 10-40 cm magasra nő és apró, zöldes-sárga virágai sátor virágzatot alkotnak.
Levelei szélén a hajnali harmat szépen gyöngyökbe rendeződve megcsillan, fotósokat is gyakran inspirál ezáltal.
De kinézete mellett a gyógyhatása a fontosabb, amiért kedvelt gyógynövény lett. A palástfűben található cseranyagok (tanninok) összehúzó hatásúak, ezért gyakran használják vérzéscsillapító, hegesedést serkentő termékek gyártásánál összetevőként. Mivel flavonoidokban is gazdag, így jó hatással van a vérkeringésre is. A levele sok C-vitamint, kalciumot, magnéziumot, foszfort tartalmaz. Érdekessége a palástfűnek, hogy az Alchemilla-fajok közé tartozik, és nem írtak még le mellékhatását hosszantartó alkalmazás mellett sem.
Bár itt csendben és óvatosan megjegyezném, hogy gyógynövények esetében ez izgalmas és kockázatos kijelentés, mert egyéni érzékenység szinte minden gyógynövénynél lehetséges, gondoljunk csak a bíbor kasvirágra, mely allergiás reakciót válthat ki az őszirózsa-félékre allergiások esetében.
A palástfű a keserűanyagai révén a hasnyálmirigy működését is serkenti a gyógyszerkönyvi leírások alapján.
Természetes progeszteron-termelés támogatásáról is ismert
A palástfűről rengeteg leírás van, nemcsak a népgyógyászati körökben, de valódi Gyógyszerkönyvi leírások és klinikai vizsgálatok is rendelkezésre állnak. Ez gyógynövényeknél nem ritka, de még így is sok téves információ kering a gyógynövényleírásokban a nem hozzáértő oldalak cikkeiben.
A palástfűnek a leírásában egy értékes hatás is szerepel, mely szerint a progeszteronszintet úgy tudja szabályozni, hogy növeli a termelés mértékét a szervezetben. Több hazai gyártású progeszteron-krémként ismert készítmény alapja is lett ezáltal. Egy hasonló összetevője ezeknek a készítményeknek a jamszgyökér (fénygyökér) is.
A palástfű szalicilsav-tartalma nem csupán a menstruációs fájdalmakra jó. Serkenti az emésztést is, és enyhíti a gyomorgörcsöket. A szalicilsav fájdalomcsillapító hatású, így a palástfű fejfájás és migrén esetén is segíthet (forrás: Dr. Valló Ágnes).
Kiemelt kép: Pexels