Házikert

A világ legstrapabíróbb szobanövénye

Agrofórum Online

Kezdő kertészeknek ajánlják, mivel nem igényel különösebb gondozást, mégis harsogóan zöld, fényes levelei annyira dekoratívak, hogy a legelegánsabb irodákban is helyet kap.

A feng shui szerint jó hatással van az életünkre. A növény sok apró ovális levéllel rendelkezik, ami nevéhez mérten – hiszen szerencsepálmának is hívják – jó energiákat hozhat a mindennapjainkba.

Miért a legstrapabíróbb szobanövény?

Alacsony igényszintje miatt a lusták növényének is szokták nevezni, de ez így igazságtalan mind a növényre, mind a növénytulajdonosokra nézve egyaránt. Ugyanis aki nem öntöz, az nem lustaságból nem teszi, hanem azért, mert elfelejti. Időbe telik az embernek (főleg a fiataloknak, akik helyett sokáig mindent a szüleik csináltak), hogy például egy albérletbe költözve „szemük” legyen arra, hogy mindig megöntözve tartsák a növényeiket.

Ezenkívül jelentős azoknak a száma is, akik sokat utaznak, keveset vannak otthon, ha pedig otthon vannak, akkor is dolgoznak, rohannak, és ezt általában a szobanövények sínylik meg – nem úgy a Zamiopálma.

Egyéb elnevezései és származása

A Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia) a kontyvirágfélék családjába tartozik, és agglegénypálmának, legénypálmának, szerencsepálmának, sőt ZZ-pálmának is hívják. Őshazája Kelet-Afrika, és bár emiatt azt gondolhatnánk, hogy egy kényes növényről van szó, a valóságban alig igényel törődést.

Az alábbiakban csokorba szedjük, mit érdemes tudni erről a növényről:

  • A szobahőmérsékletet kedveli és a félárnyékot. A közvetlen napfény nem neki való. Kevesen tudják, de ez a növény olyan jól megél a félárnyékban is, hogy ha ilyen helyre tesszük, még szebbek, még sötétebbek lesznek a levelei.
  • A száraz levegő sem okoz gondot neki (a radiátor melege), mivel azt is jól tolerálja.
  • Átültetni szinte sosem kell, legfeljebb, ha kinövi a cserepét, vagy amikor még nagyon fiatal a növény.
  • Nem kell tápoldatozni sem és nem kell visszavágni.
  • A pangó vizet kerüljük el, azt egy növény sem kedveli, így az agglegénypálma sem. Egy réteg kavics a cserép alján megakadályozza ezt a problémát.
  • Nagyon kevés vizet kell adni neki, kb. úgy kell bánni vele, mintha kaktusz lenne – sose feledjük, hogy eredendően Afrikában élne, ahol folyton meleg van és kevés a csapadék. A növény a leveleiben vizet tárol, így abból fent tudja tartani magát. Néhány hetente kell csak egy picit megöntözni.
  • Vastag fehér gyökerei is vizet tárolnak, akárcsak a fényes zöld levelei, ezért is elég csak ritkán megöntözni.
  • A hideget (vagyis a 20 fok alatti hőmérsékletet) nagyon nem kedveli, ezért vigyázni kell, hogy ne kerüljön télen fűtetlen helyre, ne nyissuk rá a huzatot és ne zuhanyozzuk le hideg vízzel – és legfőképpen ne áztassuk el, ne pangjon a cserepében a víz.
  • Ha sárgulni kezdenek a levelei, egész biztosan túl sok vizet kapott. Ilyenkor át kell ültetni száraz földbe, nehogy a gyökerei rothadásnak induljanak.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Így vásároljunk növényeket tudatosan

2023. október 15. 12:10

A növényvásárlásnak is vannak alapszabályai, melyeket ha nem tartunk be, akkor pénzkidobás lesz a vége.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

Károsak a szobanövényekre a virágföldön látható fehér élőlények?

2023. december 18. 04:37

Egyik szobai virágom földjén apró, 1-2 mm nagyságú, fehéres színű rovarokat látok nagy számban. Közülük némelyik mintha pattogna, öntözéskor nagyon aktívak. Mik ezek a lények, károsak a növényre?

5+1 hiba, amik télen veszélyeztetik a szobanövények szépségét

2025. január 3. 14:10

Ha időben reagál, akkor a szobanövényei egészségesek és életteliek maradnak még a leghidegebb hónapokban is.