Házikert

Áldás vagy átok a szomszéd elvadult kertje?

Agrofórum Online

Nagyon nagy vitát képez a kertészcsoportokban a “szomszéd kertje” témakör, és főleg akkor, amikor nagyon szélsőséges elveket vallók kerülnek egymás mellé. Nézzük a leggyakoribb eseteket, amivel a szaktanácsadásaimon találkozom!

A filmekből is és a közmondásból is ismerjük, hogy a szomszéd kertje mindig zöldebb. De amikor egy modern, minimalista, kártevőket és semmilyen rovart el nem fogadó kerttulajdonos bekerül egy vadregényes dzsungelt működtető kertbarát mellé, akkor mindig vita lesz. Ennek oka a teljesen eltérő szemlélet a kertkultúrát illetően. Most, hogy melyik a jobb vagy rosszabb nem szeretném megmondani, de mindenki a saját szívében érzi a választ.

Ökológiai eltérések kerítéshatárral

A kertek közötti határvonal nem olyan, mint a Wallace-vonal, ha ez ismerős valakinek, melynek két oldalán teljesen eltérő életközösségek élnek (érdemes a jelenségnek egyébként utánanézni). Itt nincs egy olyan válaszvonal, amit a kártevők, inváziós vagy jobban szaporodó növények betartanának, így a két kertegység idővel egyre jobban “közös” átmenetet akarna létrehozni. Ökológiai értelemben ez teljesen rendben is van, és bármennyire haragudni fog rá most az egyik kertbarátoldal, a helyzet az, hogy a természet mindig vissza akarja hódítani a területét. Tehát minél erőteljesebben megerőszakoljuk az ökológiai egyensúlyt, annál több bosszúságunk lesz a kertben. Ez a fenntartható kertek szemléletének egyik fő alaptétele.

Míg a minimalista kertnél egy gyom sem jelenhet meg és a kártevők is azonnal kereszttűzbe kerülnek, addig a másik kertben – jó esetben – a természet minden aspektusa megjelenik. Így kártevők és hasznos rovarok is jelen vannak. Fordítsuk meg a dolgot!

Ha az egyik helyen inzultál minket sok ellenség, akkor át akarunk menni a “nyugalom szigetére” (ami csak látszólag a nyugalom szigete persze, mert azonnal kapja a piretroidot)? Ugye, hogy átmennénk, ha kártevők lennénk, és a másik helyen ősellenségek nélkül garázdálkodhatnánk. A rovarok pontosan így „gondolkodnak”.

Nem összekeverendő egy ökokert őskáosza az elhagyott parlagfűtengeres földterülettel!
Nem összekeverendő egy ökokert őskáosza az elhagyott parlagfűtengeres földterülettel! (fotó: Pixabay)

A vegyszeresen kezelt kertben nem tud a hasznos rovar felszaporodni, jóformán csak a kártevők jelennek meg emiatt.

A hasznos rovaroknak sokszor a szomszédos kert látszólagos káosza kell.

Ugyanez igaz sok szempontból a gyomokra is. Míg az egyikben – az őskáosznak tűnőben – egy ökológiai rendszer része lesz, akár komoly feladatot ellátva, addig a másikban ellenségként jelenik meg, és bár próbálja a feladatát ellátni, nem lesz rá lehetősége a kapa miatt.

Gyomirtótól a megbeszélésig

Ha asszertíven állunk hozzá a kérdéshez, akkor nem a gyomirtót fogjuk előkapni azonnal, lefújva a szomszédos telek széleit. Ha mindkét fél elhagyná a kerítéstől akár azt a fél – 1 méteres sávot, amit célszerű lenne, akkor már nagyban megoldódna a probléma. Jó, Wallace-vonal nem lenne, de a gyomok jó részét, az áttekeredő növényi hajtásokat már kordában lehetne tartani.

Az allergia és a parlagfű megint más kérdés. Nem összekeverendő egy ökokert őskáosza az elhagyott parlagfűtengeres kerttel vagy földterülettel! Ilyenkor viszont az őskáosz tulajdonosa legyen mindenképpen belátással nemcsak a szomszédra, de a jogszabályokra is. Vannak olyan gyomnövények ugyanis, melyekre akármilyen elv szerint kertészkedünk, a szabályozás szerint kell(ene) odafigyeljünk.

Összességében tehát nincs olyan, hogy áldás vagy átok a szomszéd kertje, csak annyira más elvek szerint kertészkednek, hogy a két nézet nem tud összhangba kerülni, és ha ezt megértjük, hogy mi miért történik nálunk és a szomszédban, akkor már nagyot tettünk a békés egymás mellett élésért.

Kiemelt kép: Pixabay

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Hogyan védekezzünk hatékonyan a házikertben a parlagfűvel szemben?

2021. május 31. 08:58

Ismerjük meg a parlagfű életciklusát és a lehetséges védekezési módokat! Tartsuk szem előtt a védekezés fontosságát és kötelezőségét, és tegyünk együtt azért, hogy már idén kevesebb parlagfű keserítse meg a növénytermesztéssel foglalkozók és az allergiások életét!

Folyamatos kötelezettséggé vált a parlagfű irtása - jelentős büntetésre számíthat, aki elmulasztja

2019. július 3. 04:36

Az ingatlantulajdonosoknak eddig minden év július elsejéig kellett gondoskodniuk földjük parlagfű-mentesítéséről, az Országgyűlés azonban tavaly decemberben eltörölte ezt a határidőt. Az allergiát okozó veszélyes gyomnövény irtása így egész éves, folyamatos kötelezettséggé vált.

Lekaszálta a parlagfüvet? 5.000.000 forint lehet a bírság

2018. július 9. 06:05

Július elsejétől ismét elkezdődött a parlagfű elleni védekezési kötelezettség betartásának hatósági ellenőrzése. A parlagfű elleni védekezés a Magyarországon kiemelt jelentőségű, szigorú törvényi szabályozás alatt áll.

Vigyázzunk, nő a parlagfű a tarlókon! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 2. 16:10

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általános a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni.