21℃ 10℃
április 19. Emma, Malvin, Zseraldina
Házikert

Áprilisi magaságyás: mit vessünk most?

Agrofórum Online

Akár kezdő magaságyásosak, akár már gyakorlottak vagyunk ebben, van pár tavaszi magaságyással kapcsolatos teendőnk. De akár a vetést is elkezdhetjük benne, ha van időnk rá.

Karbantartási munkák

Ha ősszel kiszedtük a már felesleges növényi részeket, akkor ezzel tavasszal már nem kell foglalkozni, de ha még benne maradtak, akkor az első feladatok közé tartozik a vetésre előkészítés.

A tél alatt a talaj összeeshet, csökken a talajszint a magaságyásba. Ezt komposzttal kevert talajkeverékkel pótoljuk vissza. Aki szeretne, tehet bele hosszúhatású műtrágyát is, ami egy kiegyensúlyozott tápanyagellátást fog eredményezni az ágyáson belül.

A vázszerkezetet is nézzük át, kell-e újrafesteni vagy netán megerősíteni valahol.

Mit vessünk most?

A magaságyásban általában minden hamarabb megindul, mint szabadföldben, mert kiegyenlített a vízháztartás is ágyáson belül. A zöldfűszereket már áprilisban elvethetjük és gyökérzöldségeket (sárgarépa, paszternák, petrezselyem, cékla, zeller…) is már bőven időszerű vetni.

Ugyanígy a borsót is vethetjük. Arra viszont számítsunk, hogy a májusi fagyok végéig lehet, hogy néha éjjelente fátyolfóliával takarni érdemes a kikelés után.

A fokhagymának és dughagymának is itt van az ideje elduggatni.

Ha önöntözős ágyásunk van

Az önöntözős magaságyásoknál érdemes most már feltölteni a drénréteget vízzel. Az önöntözésnek köszönhetően még a csapadékmentes tavaszon is eredményesen fognak kelni a növények a legkisebb odafigyelés mellett.

Pár ágyást befoghatunk évelő haszonnövényeknek is, mint a sóska, rebarbara. Ilyenkor már a rebarbara is sokkal előrébb jár a szabadföldi társainál és a sóska is „szüretelhető” lesz.

Ha télálló tépősalátánk van és tavaly hagytuk elszórni az ágyásban a magvakat, akkor mostanra már cseperedő tépősalátáink vannak, ami nagyjából 2-3 hét múlva már szedhető is lesz idén először.

Teacserjéket is tehetünk az első pár évben a magaságyásban, mert jobban átvészelik a telet, főleg, ha szalmával alaposan takarjuk. Az első pár évben a teacserje fagyérzékeny és sokkal érzékenyebb a kiszáradásra, mint idősebb korában.

Az évelő metélőhagyma is szedhető a magaságyásokban már.

Szaporítóhelynek is használható

 Ha még nem tudjuk mit ültessük bele, akkor használjuk az üres helyeket dugványozásra. A rozmaringtól egészen a vadrózsáig számos növényt szaporíthatunk a magaságyásunkban. Vágjunk kis dugványokat a dísznövényekből is, mint az illatos lonc, a zsálya, kakukkfüvek vagy épp az örökzöld cserjéink (Aucuba pl.) és duggassuk el őket az emelt ágyás talajába és máris hasznosan kitöltöttük az üresen álló parcellákat.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Ősz a veteményesben - Mi terem most?

2023. szeptember 26. 05:40

A veteményesben is egyre inkább tűnnek el a nyár színei és átveszi a terepet az utolsó pár még szedhető növény.

Miért nem virágzik a klívia?

2022. november 11. 05:38

A szobaliliom egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik?

10 őszi teendő a kerti magaságyásokban

2022. október 2. 06:34

Amikor a nyári szezon java már „lefutott”, érdemes emlékeztetni magunkat, hogy az ősz a legjobb időszak arra, hogy előkészítsük a kerti ágyásokat a következő évre.

Mindent a mocsári hibiszkusz növényről

2020. július 23. 12:00

A mocsári hibiszkusszal legelőször a munkám során találkoztam a kertészetben. Szinte irreálisnak tűnt a növény egy szem hajtásán a koronaként trónoló tányérnyi virág. Azóta számtalan helyen, előkertekben, parkokban, virágkiállításokon, de még az ország egyik legnagyobb állatkertjének sétányain is találkoztam vele. Ismerkedjünk meg ezzel a nem mindennapi növénnyel, és járjunk a végére: mit kell tennünk, hogy a kertünkben is jól érezze magát?