Házikert

Áprilisi magaságyás: mit vessünk most?

Agrofórum Online

Akár kezdő magaságyásosak, akár már gyakorlottak vagyunk ebben, van pár tavaszi magaságyással kapcsolatos teendőnk. De akár a vetést is elkezdhetjük benne, ha van időnk rá.

Karbantartási munkák

Ha ősszel kiszedtük a már felesleges növényi részeket, akkor ezzel tavasszal már nem kell foglalkozni, de ha még benne maradtak, akkor az első feladatok közé tartozik a vetésre előkészítés.

A tél alatt a talaj összeeshet, csökken a talajszint a magaságyásba. Ezt komposzttal kevert talajkeverékkel pótoljuk vissza. Aki szeretne, tehet bele hosszúhatású műtrágyát is, ami egy kiegyensúlyozott tápanyagellátást fog eredményezni az ágyáson belül.

A vázszerkezetet is nézzük át, kell-e újrafesteni vagy netán megerősíteni valahol.

Mit vessünk most?

A magaságyásban általában minden hamarabb megindul, mint szabadföldben, mert kiegyenlített a vízháztartás is ágyáson belül. A zöldfűszereket már áprilisban elvethetjük és gyökérzöldségeket (sárgarépa, paszternák, petrezselyem, cékla, zeller…) is már bőven időszerű vetni.

Ugyanígy a borsót is vethetjük. Arra viszont számítsunk, hogy a májusi fagyok végéig lehet, hogy néha éjjelente fátyolfóliával takarni érdemes a kikelés után.

A fokhagymának és dughagymának is itt van az ideje elduggatni.

Ha önöntözős ágyásunk van

Az önöntözős magaságyásoknál érdemes most már feltölteni a drénréteget vízzel. Az önöntözésnek köszönhetően még a csapadékmentes tavaszon is eredményesen fognak kelni a növények a legkisebb odafigyelés mellett.

Pár ágyást befoghatunk évelő haszonnövényeknek is, mint a sóska, rebarbara. Ilyenkor már a rebarbara is sokkal előrébb jár a szabadföldi társainál és a sóska is „szüretelhető” lesz.

Ha télálló tépősalátánk van és tavaly hagytuk elszórni az ágyásban a magvakat, akkor mostanra már cseperedő tépősalátáink vannak, ami nagyjából 2-3 hét múlva már szedhető is lesz idén először.

Teacserjéket is tehetünk az első pár évben a magaságyásban, mert jobban átvészelik a telet, főleg, ha szalmával alaposan takarjuk. Az első pár évben a teacserje fagyérzékeny és sokkal érzékenyebb a kiszáradásra, mint idősebb korában.

Az évelő metélőhagyma is szedhető a magaságyásokban már.

Szaporítóhelynek is használható

 Ha még nem tudjuk mit ültessük bele, akkor használjuk az üres helyeket dugványozásra. A rozmaringtól egészen a vadrózsáig számos növényt szaporíthatunk a magaságyásunkban. Vágjunk kis dugványokat a dísznövényekből is, mint az illatos lonc, a zsálya, kakukkfüvek vagy épp az örökzöld cserjéink (Aucuba pl.) és duggassuk el őket az emelt ágyás talajába és máris hasznosan kitöltöttük az üresen álló parcellákat.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Mi fán terem a perui földicseresznye?

2023. január 16. 11:15

A perui földicseresznye (Physalis peruviana), amit néhány helyen ananászcseresznyének és tévesen ehető zsidócseresznyének is neveznek, egyre népszerűbb Európában.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra II. rész

2018. május 30. 09:47

A kertben szemet gyönyörködtető örökzöld teleklakóinknak szükségük van a mi segítségünkre a kártevők elleni küzdelemben.

Ház, táj blog Képgaléria

Mivel védekezhetünk a molyok ellen házikertben?

2020. május 19. 12:38

Érdeklődnék, hogy mit tehetünk házikertben a molyok kártételének elkerülése, csökkentése érdekében? Pl. almamoly, barackmoly. Folytatnak-e az imágók érési táplálkozást, lehet őket célozni valami rovarölő készítménnyel, vagy a tojásból kikelő lárvákat kellene elcsípni mielőtt befúrják magukat? Milyen III. kategóriás eszközök vannak?

Kezdődik az őszi hagymás növények beszerzési ideje

2022. augusztus 1. 05:38

Az őszi hagymások ideje többnyire augusztus végén kezdődik, amikortól szokás a talajba tenni őket, de ez az idő az éghajlat rohamos melegedésével még inkább elkezdett kitolódni.