Házikert

Fokföldi ibolya rejtélye: Egész évben virágzik

Agrofórum Online

A fokföldi ibolya, melynek semmi köze valójában Fokföldhöz, ráadásul még csak nem is hasonlít az ibolyákra, manapság is az egyik legkedveltebb szobanövény. De mi a titka, hogy rendre egész évben virágozzon? Összeszedtem pár fontos tippet, hogy sikerre vigyük a fokföldi ibolyánk virágoztatását.

A fokföldi ibolya vagy más néven afrikai ibolya nem Fokföldről származik, bármennyire is azt gondolnánk, így az igényeit tekintve sem az lesz a jó út, ha Fokföld éghajlatához igazodunk.

Honnan származik a fokföldi ibolya?

Kicsit spiolerrel kezdtem, mert így már rögtön rávághatjuk a válasz egy részét: nem Fokföldről. Az afrikai ibolya (Saintpaulia ionantha) a gloxíniákhoz hasonlóan a csuporkafélékhez tartozik, mely nemzetségen belül is vagy 3000 faj található.

Ha a gloxínia előttünk van, mint növény, akkor máris rengeteg hasonlóságot fel is fedezhetünk. Húsos levelek, melyek szőrösek a felületükön. Bársonyos virágok, melyek érzékenyek arra, ha víz éri őket. Így már közelebb jutottunk az igényekhez is egy kicsit.

Melyek a fokföldi ibolya igényei?

A fokföldi ibolya fényigényes növény, de tűző napra ne kerüljön még ablakpárkányon sem, mert levelei hamar megéghetnek. (Ez egyébként a gloxíniára is igaz.)

A túl sok és erős fény hatására a fokföldi ibolya levelein apró barna foltok keletkezhetnek, melyek el is száradnak.

Kevés fény hatására nemcsak a virágzás fog elmaradni, de a levelek is megnyúlnak a fény felé. Az ideális hely számára a keleti fekvésű ablakpárkány lesz.

Az egyik elnevezésében szerepel az afrikai szó, és ez az, ami utal a hőigényére, mert egy alapvetően melegigényes növényről van szó. Ezért is tudott a télen is nagyon meleg panellakások kedvelt retro növényeként úgy elterjedni!

fokföldi ibolya
A fokföldi ibolya fény- és melegigényes növény, de tűző napra ne kerüljön (fotó: Pixabay)

Főleg a stabilan 18-22 Celsius-fokos lakásokat kedveli, ahol viszont a páraigényét is ki kell elégítsük, hogy 60%-os párát kaphasson, de mindezt a levelek permetezése nélkül.

A fokföldi ibolyát minden esetben alulról öntözzük, mert a töve könnyen kirothad, ha fentről öntözzük, és mivel a leveleket sem érheti víz, érdemes egy nagyobb tálra tenni, és így önthetünk alá elegendő vizet, amit fel tud szívni. Ne álljon viszont alatta a víz!

A fokföldi ibolya páraigényét úgy elégíthetjük ki, hogy kavicsokkal teli tálra állítjuk a cserepet, melybe vizet téve párolog a növény alatt a víz.

De mitől fog sokat virágozni?

Mivel egyszerre sok virágot hoz, ami nagyon kimerítheti a tövet, így elvirágzás után rögtön tőből vágjuk ki az elszáradt virágokat, hogy ne kezdjen el magot nevelni, mert az még jobban kimeríti a növényt.

A fokföldi ibolya a sókra érzékeny, de gyenge tápoldatos vízzel akár hetente öntözhetjük.

Ha mindig rendre kivágjuk az elhervadt virágokat, akkor hamar újra erőre kap a fokföldink és dúsan ontja majd magából a bimbókat, majd a virágokat.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Miért nem virágzik a karácsonyi kaktusz?

2023. december 27. 04:36

Mi lehet az oka, hogy nem virágzik a karácsonyi kaktuszom?

Vízpótlással a termésbiztonságért 

2019. május 1. 15:42

Hazánk mezőgazdasági termőterületeinek alig 3%-án van jelenleg kiépítve vízpótló öntözés, ami lehangolóan kevés. Az öntözés fejlesztése Magyarországon az egyik legfontosabb stratégiai kérdés, amelyet a klímaváltozásból adódó szélsőséges időjárási helyzetek gyakoribbá válása is indokol. Folyóinkon éves átlagban mintegy 107 köbkilométer víz érkezik és kifolyik 112 köbkilométer. A gyakorlatban az egyenleg úgy néz ki, hogy évente három Balatonnyi vizet, hasznosítás nélkül engedünk el. Az átrohanó vizek felfogása, tározókba kényszerítése, a víz- és energiatakarékos, környezetkímélő mikroönözés elterjesztése nem tűr halasztást.

Otthon nevelt kávécserje igényei és ápolása

2022. november 21. 05:37

Azért kezdtem neki pár éve a kávécserje nevelésének, mert Szumátrától Brazílián át a legkülönfélébb helyekről kaptam csíráztatható kávészemeket, és egy lehetőségem volt “nem” elrontani.

A műtrágyázás és öntözés meglepő hatásai a kukoricahozamokra

2023. december 11. 16:40

Milyen hatással van a kukoricára mono-, bi- és trikultúrában a műtrágyázás és öntözés? Erre is választ adnak a Debreceni Egyetem (DE) tartamkísérletei.