Házikert

A biológiai sokféleséget védő koalícióhoz csatlakozott a MATE

MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) első magyar és a világ negyedik felsőoktatási intézményeként kapcsolódott az „Együtt a biológiai sokféleségért!” nemzetközi koalícióhoz, amelynek fő célja, hogy a részt vevő szervezetek együttes erővel hívják fel a figyelmet a természeti válságra és emeljék fel szavukat az élővilág változatosságának globális megőrzéséért.

„Döntő fontosságú, hogy az emberi tevékenység a természettel összhangban fejlődhessen. Ennek elősegítésére a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem három campusán is folyik természetvédelmi mérnöki alap- és mesterképzés, amely a természeti értékek megőrzését és védelmét, valamint az ehhez szükséges gazdálkodás alapjainak és módszereinek elsajátítását szolgálja. E szak hallgatói és oktatói olyan gazdaságért és társadalomért dolgoznak, amely nemcsak használja a tájat és a természeti környezetet, de őrzi is azt, lehetőségeihez mérten gazdagítja, valamint együttműködik az értékek védelme érdekében” – hangsúlyozta Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.

„Az oktatott tárgyak a világviszonylatban kiemelt feladatként jelentkező, a biológiai sokféleség csökkenésének megállításához és az élőhelyek élővilágának gazdagításához szükséges szakismereteket tartalmazzák értékközpontú szemléletben, a problémák valódi okait feltárva és a megoldásokat holisztikus megközelítéssel kidolgozva” – mutatott rá Prof. Dr. Heltai Miklós, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet igazgatója.

A vadgazda mérnök képzés esetében a biológia sokféleség megőrzése és fejlesztése szintén központi eleme az oktatásnak, hiszen ez minden vadgazdálkodó természetes érdeke. Emellett az agrárszakterület többi kapcsolódó képzésén is hangsúlyos elem a természeti értékek megőrzése és az ökoszisztéma-szolgáltatásokkal kapcsolatos ismeretek. A MATE hallgatói lehetőséget kapnak arra, hogy már egyetemi tanulmányaik során alkalmazzák ismereteiket a gyakorlatban is, ezzel is hozzájárulva a Pannon Biogeográfiai Régió természeti értékeinek védelméhez.

A MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetében számos, a biodiverzitás megőrzéséhez kapcsolódó botanikai, zoológiai, ökológiai, vadbiológiai, tájgazdálkodási és -történeti, valamint vadgazdálkodási kutatás is zajlik, többek között az ökoszisztéma-szolgáltatások értékelése, a természetvédelmi és vadgazdálkodási kezelés, továbbá az invázióbiológiai beavatkozások megalapozása kapcsán. Emellett az Intézet a hazai nemzeti park igazgatóságokkal, természetvédelmi civil szervezetekkel, erdőgazdaságokkal, vadgazdálkodási egységekkel, valamint a hazai és nemzetközi kutatóintézetekkel is együttműködik, amelyeket ezúton is biztat a koalícióhoz való csatlakozásra és a közös ügyért történő további szoros együttműködésre.

Ezidáig 49 ország több mint 300 intézménye csatlakozott a koalícióhoz, köztük három egyetem, valamint számtalan állatkert, természettudományi múzeum, botanikus kert, nemzeti park, védett terület és kutatóközpont. A fő cél az, hogy a csatlakozó intézmények együttes erővel hívják fel a figyelmet a biodiverzitás fontosságára, hogy a Biológiai Sokféleség Egyezmény részes feleinek 2021 őszén Kínában megrendezésre kerülő 15. világkonferenciáján (CoP15) érdemi döntés születhessen annak megőrzése érdekében.

(MATE)

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Közös ügyünk a méhvédelem!

2019. június 20. 16:42

A méhekről sokaknak a finom méz jut először az eszébe, ám ezen állatok munkája ennél jóval összetettebb és fontosabb az emberiség számára. Rengeteg olyan élelmiszer létezik, amelyek termésbiztonságához a méhek és egyéb beporzók munkája elengedhetetlenül fontos.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.

Zöld küllő - Az agrártájak biodiverzitására is hatással van a 2022-es év madara

2021. december 30. 07:40

Hangja jellegzetes, színezete összetéveszthetetlen, viszonylag gyakori, és zöldes tollazatával, piros "sapkájával" egyértelműen a legszebb magyarországi fajok közé tartozik.

Élő kincs a talpunk alatt: a talaj

2021. szeptember 28. 06:39

A talaj élet, a talpad alatt. Stefanovics Pál megfogalmazását használva: a talajon nem csak állsz, hanem élsz is.