Házikert

Ciklámen: hogy mindig virítson valami otthon

Agrofórum Online

A ciklámen kislány korom óta nagy kedvencem, és emlékszem akkor még simán működött, hogy magról szaporítgattam is, amikor elvirágzás után beértek a magok.

A ciklámen akkor is virít, mikor más növények már pihenni tértek, éppen ezért kiváló téli ajándéknövény. Ráadásul a legtöbb lakást szereti, kivétel, ha túlfűtjük a szobát, azt a ciklámen nem fogja jól viselni.

Ezüstösen fénylő leveleivel még akkor is szép, ha épp nem virágzik, de igazi szépségét virágzáskor adja hátrahajló pártájú virágaival. A fehértől egészen a sötétbordó virágig igen széles a paletta, így igazi színgyűjteményt is létrehozhatunk magunknak. Mi tagadás, a fodros nagyvirágú típusok még szebbek, mint a klasszikus formájúak.

Mivel egészen ősztől, kora tavaszig nyílik a ciklámen, így szépen megszínesíti a téli mindennapokat.

A ciklámen csodálatosan mutatós, ha megkapja a neki kijáró gondoskodást

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet kedveli, így jó lehet számára egy panellakás ablakpárkánya is. De a téli időszakban a hűvös 12-16 Celsius-fokos helyet kedveli a legjobban, a magasabb hőmérséklet lecsökkenti a virágzási időt.

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet kedveli (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-kert-szirmok-levelek-5362009/)

Érdekes ápolási dolog a ciklámen esetében, hogy a földjét mindig tartsuk nedvesen, de ne legyen iszapos a talaj, mert akkor a gumó berothad. Drénvíz ne legyen alatta még a növekedési időszakban sem! Ezen kívül a virágzási idő elmúltával fokozatosan csökkentsük az öntözését.

Főleg száraz levegőjű lakásokban érdemes viszont a cserepét kaviccsal telt tálcára állítani, hogy a kavicsok közé öntött vízből párát nyerjen. Páraigényes növény alapvetően. Ha van szobapáfrányunk és az jól érzi magát, vagy akár az aszparágusz, akkor a ciklámen is kiválóan el lesz nálunk.

Betegségek terén nem macerás növény

Kezdő kertészeknek is ajánlom, mert nekem gyerekként nagy örömöm volt a ciklámenekben. Akkor lesz beteg, ha fényszegény helyen van, mert akkor a szürkepenész megjelenik rajta. Ezen kívül a fonálféreg és a levéltetű lehet probléma, de lakásban tartva a cikláment ezek a kártevők viszonylag ritkán adnak növényvédelmi feladatot.

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Van amit már vethet, de lehet palántázni is

2019. február 26. 04:36

Néhány napos télies lehűlés után ismét tavasziasabb arcát mutatja az időjárás. A február az átlagosnál jóval kevesebb csapadékot hozott, így a talajok felső rétege már alaposan kiszáradt.

Így hat az öntözés és nitrogén-utánpótlás a csemegekukorica-termesztésre

2024. április 12. 14:10

Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette.

Meddig kell tápoldatoznom ősszel a cserepes növényeket?

2024. október 3. 04:38

Azt szeretném megkérdezni, hogy meddig kell tápoldatoznom még a cserepes növényeket?

Helyes szórófejválasztás – a szántóföldi öntözés méltatlanul elhanyagolt kérdésköre

2019. január 3. 09:44

A szakszerű öntözéses gazdálkodás alapvetően fontos eleme a megfelelő szórófej kiválasztása. A helyes cseppméret és vízintenzitás az öntözés hatékonyságát és gazdaságosságát befolyásoló tényező.