Házikert

Ciklámen: hogy mindig virítson valami otthon

Agrofórum Online

A ciklámen kislány korom óta nagy kedvencem, és emlékszem akkor még simán működött, hogy magról szaporítgattam is, amikor elvirágzás után beértek a magok.

A ciklámen akkor is virít, mikor más növények már pihenni tértek, éppen ezért kiváló téli ajándéknövény. Ráadásul a legtöbb lakást szereti, kivétel, ha túlfűtjük a szobát, azt a ciklámen nem fogja jól viselni.

Ezüstösen fénylő leveleivel még akkor is szép, ha épp nem virágzik, de igazi szépségét virágzáskor adja hátrahajló pártájú virágaival. A fehértől egészen a sötétbordó virágig igen széles a paletta, így igazi színgyűjteményt is létrehozhatunk magunknak. Mi tagadás, a fodros nagyvirágú típusok még szebbek, mint a klasszikus formájúak.

Mivel egészen ősztől, kora tavaszig nyílik a ciklámen, így szépen megszínesíti a téli mindennapokat.

A ciklámen csodálatosan mutatós, ha megkapja a neki kijáró gondoskodást

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet kedveli, így jó lehet számára egy panellakás ablakpárkánya is. De a téli időszakban a hűvös 12-16 Celsius-fokos helyet kedveli a legjobban, a magasabb hőmérséklet lecsökkenti a virágzási időt.

A ciklámen a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet kedveli (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-kert-szirmok-levelek-5362009/)

Érdekes ápolási dolog a ciklámen esetében, hogy a földjét mindig tartsuk nedvesen, de ne legyen iszapos a talaj, mert akkor a gumó berothad. Drénvíz ne legyen alatta még a növekedési időszakban sem! Ezen kívül a virágzási idő elmúltával fokozatosan csökkentsük az öntözését.

Főleg száraz levegőjű lakásokban érdemes viszont a cserepét kaviccsal telt tálcára állítani, hogy a kavicsok közé öntött vízből párát nyerjen. Páraigényes növény alapvetően. Ha van szobapáfrányunk és az jól érzi magát, vagy akár az aszparágusz, akkor a ciklámen is kiválóan el lesz nálunk.

Betegségek terén nem macerás növény

Kezdő kertészeknek is ajánlom, mert nekem gyerekként nagy örömöm volt a ciklámenekben. Akkor lesz beteg, ha fényszegény helyen van, mert akkor a szürkepenész megjelenik rajta. Ezen kívül a fonálféreg és a levéltetű lehet probléma, de lakásban tartva a cikláment ezek a kártevők viszonylag ritkán adnak növényvédelmi feladatot.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Miért nem hoz virágokat a fokföldi ibolya?

2023. január 26. 08:05

Korábban rendszeren virágzó fokföldi ibolyám egy ideje nem képez virágokat. Áthelyezésre került a növény, lehet, hogy ez okozza a problémát?

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

Így hat az öntözés és nitrogén-utánpótlás a csemegekukorica-termesztésre

2024. április 12. 14:10

Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette.

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.