24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Felépülhet még a kiszállítás után legyengült díszalmafa?

Agrofórum Online

Két napja rendeltem egy díszalmafát. Sajnos, nagyon silány csomagolásban küldték, és azt szeretném tudni, van-e esély a felépülésére? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen látható díszalmafácska viszonylag vékonyka törzzsel rendelkezik, levelei kissé lankadtak. Növényvédelmi problémákra, kórokozók és rovarok jelenlétére utaló tüneteket a fák levelein nem lehet észrevenni, azok egészségesnek tűnnek.

Sajnos a képen egy lényeges dolgot nem látok, azt, hogy mekkora és milyen kiszerelésben van a rendelt díszfa. Feltételezem viszont, hogy a konténer mérete, melyben a fa áll, meglehetősen kicsi, ezáltal gyökere a rendelkezésre álló helyet már bőven kinőtte, így emiatt már nem tud kielégítően fejlődni. Első körben megpróbálnám a fát némi odafigyeléssel és ápolással megerősíteni, melyet a számára optimális helyre történő kiültetéssel kezdenék. Ez a hely legyen kellően napos, esetleg félárnyékos, a talaj pedig kevésbé kötött, inkább kissé homokos, jó vízáteresztő képességű.

Díszalmafa a kiszállítást követően (fotó: a kérdező felvétele)

Amennyiben a fát továbbra is edényben nevelné tovább, annak méretét is ajánlatos lenne jóval nagyobbra lecserélni, és mihamarabb gondoskodni átültetéséről. Akár a kertbe, akár nagyobb edénybe ülteti, előzetesen keverjen a talajba érett szerves trágyát, komposztot, vagy ezek hiányában műtrágyát. Az öntözésről sem szabad megfelejtkezni a kiültetés utáni időszakban, hiszen ekkor mindig jóval nagyobb a kis fák vízigénye. A jobb fejlődés érdekében én annak a néhány termésnek az eltávolítását is javasolni tudom, így a fa nem azok kinevelésére fogja energiáját fordítani, hanem megerősödésére és növekedésére.

A későbbiekben is ajánlatos a fa kondícióját javítani műtrágya, esetleg lombtrágya kijuttatásával. Továbbá nem szabad megfelejtkezni a növényvédelmi gondokról sem, hiszen az almához hasonlóan számos betegség, valamint kártevő megjelenhet a díszalmafákon. A kártevők közül leggyakrabban a levéltetvek károsítják, de a pajzstetvek és atkák egyaránt gyengíthetik fáikat, csökkenthetik díszítő értéküket. A kórokozók közül előfordulhat a lisztharmat és a varasodás is, de a nagy károkat és feltűnő tüneteket okozó tűzelhalás egyaránt gyakorta megjelenik a díszalmákon.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Így készül raklapból: az önöntözős magaságyás

2021. február 22. 09:14

Mi értelme van az önöntözős magaságyásnak? Netán lehet raklapból is készíteni? Hogyan készül és saját barkácseszközökkel is kivitelezhető? Erre adunk most sok tippet, mi hogyan készítettük el saját önöntözős magaságyásainkat!

Mikor vigyem be a leandert?

2022. október 19. 05:38

A leander jó teleltetőhelye fagymentes, maximum 15 Celsius-fokig melegszik fel télen, de közben világos hely.

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

2023. április 23. 15:37

Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

Miért nem virágzik a klívia?

2022. november 11. 05:38

A szobaliliom egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik?