Házikert

Derékkímélő kerti ötletek

Agrofórum Online

Ki ne örülne annak, ha nem négykézláb kéne térdelni a földön, miközben gyomlálni kell vagy épp szüretelni! A derékkímélő ötletek már jól beváltak nálunk is és így igazán öröm tud lenni a szüret is, felesleges hajlongás nélkül akár!

Magaságyás praktikuma

Korábban már írtunk az önöntözős magaságyásról, mely egy szuper víztakarékos megoldás. De a magaságyás nemcsak ebből a szempontból érdekes, hanem azért is, mert a munkafelület rögtön magasabb kerül és nem kell annyit hajolgatni. Ideális esetben 60 cm körül kezdődik a magaságyások magassága, ha az a cél, hogy a hajolgatást megspóroljuk. Egy méternél magasabbra viszont azért nem érdemes építeni, mert akkor a karóznivaló zöldségek, mint a paprika és a paradicsom már szedés idején túl magasra kerülhet és ott meg a másik véglet lesz a probléma.

Ideálisan egy 60 cm-es ágyásmagasság az, amiben már kényelmesen állva lehet dolgozni, sőt, ha az ágyás szélessége sem tér el a 50-60 cm-től akkor kartávolságra állva át is nyúlhatunk rajta keresztül, ami szintén megkönnyíti a szüretelést és fenntartást.

Szüretelés és komposztra vágás egymenetben

Mivel mi a hobbikert és a nagy gazdaság méretei között vagyunk félúton, így bátran mondhatom, hogy a kézi munkaerőt egészen jól optimalizáljuk. Mivel nagyjából egy időben szüretelünk bizonyos növényekről, mert ez könnyíti a feldolgozást is a mi esetünkben, így az olyan töveknél, ahol a beérés egyöntetű és várhatóan a szüret után már nem lesz újabb termés a tövön, ott tőből metszőollóval kivágjuk a növényeket és így a termést könnyen ládába szedjük, majd a növényi felesleges részek már mennek is a komposztra, vagy az olyan ágdarálónkba, mely képes zöld növényi részeket frissen is bedarálni.  Ezt tudjuk paradicsomnál és paprikánál is tenni, de ahogy közeledik az ősz akár a fűszernövények nagyjánál is megtehetjük, mint a bazsalikomok például. Ez esetben a hasznos és szép leveleket lecsipkedjük egy ládába, miután az egész tövet kivágtuk és az ágrészek mehetnek is a komposztra!

Időseknek sok leülőt készíthetünk

Ha a derékfájósoknak akarunk kedvezni, vagy az idős nagyszülőket lepnénk meg, akkor az ágyások bizonyos pontjaira tehetünk kis padokat is vagy a magaságyások szegélyét építhetjük ki úgy, hogy ülni is lehessen rajta. Ez azért is praktikus, mert így akár ülve is végezhető sokféle kerti munka a gyomlálástól egészen a szüretig.

Ha a kert kialakítása előtt vagyunk

Ha nem szeretünk cipekedni, de sok terményre számítunk, akkor már tavasszal vagy most ősszel úgy alakítsuk ki a kertet, hogy a kis kézikocsik, talicskák kényelmesen elférjenek a sorok között. Nem árt, ha belekalkuláljuk azt is, hogy a növényeink mennyire lesznek terebélyesek. Ez azt jelenti, hogy bár üresen az ágyások között kényelmesen elférünk, de ha a nagy növények lombja túllóg az ágyásokon, akkor már újra nehézkes lesz a talicskázás közötte. A veteményeskertet ezért érdemes alaposan megtervezni, milyen munkák várhatóak és azokat milyen eszközökkel lehet könnyíteni. Szuper fém kerti kocsikat lehet már kapni, ami pakolható zöldhulladékkal, szüretelőládával és masszív kerekeivel akár a 300 kg-os terhelést is bírja. Ehhez viszont megfelelő sortávolságokra lesz szükség, hogy közlekedhessünk is vele!

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

Milyen magas legyen a magaságyás?

2024. augusztus 16. 14:40

Sokan nincsenek tisztában vele, milyen mély talajban érzik jól magukat a zöldségnövények. Magaságyás-okosító.

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

2023. szeptember 14. 09:40

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.

Télen is van tennivalónk a magaságyással?

2023. december 19. 04:40

Szeretnék érdeklődni, hogy télen milyen tennivalónk van a magaságyásokkal? Mit tudok ebben az évszakban elvégezni?

Magaságyás júniusi teendői: mit vethetek és mit szüretelhetek?

2021. június 9. 11:03

A magaságyás azok közé a termesztési módszerek közé tartozik, melyek más izgalmakat rejtenek, mint a szabadföldi termesztés, mások az érési idők és gyakorlatilag minden más. Akár a fajtára jellemző termesztési idők is lerövidíthetők a kiegyensúlyozott vízgazdálkodásnak és tápanyagnak köszönhetően.