24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Házikert

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

Agrofórum Online

Aki dézsás fenyőt vesz karácsonyra, az általában azért teszi, mert az ünnepek után a kertbe ki is ülteti, vagy nagy dézsában az erkélyen hagyja. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyira, mint egy vágott fenyőnél. Ott inkább az ünnepek utáni felhasználás, komposztálás, vagy más módon a körforgásba való visszajuttatás a kérdés. A konténeres fenyőnél viszont az is fontos lépés, hogy a meleg szobába hogyan visszük be a hidegből, és majd hogyan visszük vissza a természetbe. A legtöbben ennél a két lépésnél rontják el a sikerhez vezető utat.

Lépések a fenyő szobába kerüléséig

Rögtön az elején kezdjük: a konténeres fenyő téli időjárásban, kint van a szabadban egy kertészetben, ahonnan kiválasztjuk a nekünk tetszőt. Tehát már a földlabdája is hideg lehet, netán fagyos. Ha hirtelen egy fűtött szobába tesszük, akkor hiányzik az a fokozatosság, amire a fának szüksége van: sokkolni fogja a hirtelen változás. Ezt úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy a kinti hidegből először egy fűtetlen, zárt helyre tesszük, de fagypont feletti hőmérsékletre. Onnan fokozatosan elkezdjük bevinni a melegebb lépcsőházba, majd onnan a lakásba. Minél kímélőbben szoktatjuk át a fát az “időjárás-változáshoz”, annál tovább marad szép, és megnöveljük a túlélési esélyeit.

Élet a szobában fenyőfaként

Ha már ismerjük a fenyőfák alapvető igényeit, akkor nem meglepő, ha azt írom, hogy ne tegyük sötét és fénytelen helyre, de ne is kerüljön radiátor vagy kandalló mellé.

Minél hűvöseb helyiségbe tesszük a dézsás fenyőfát, annál nagyobb eséllyel vészeli át a lakásban a karácsonyi időszakot.

A szoba melegében szükséges a dézsás fenyőt öntözni is. Nem kell túlöntözni, de ha nedvesen tartjuk a talaját, akkor sikerrel járunk.

A gyökeres fenyőnél fontos lépés, hogy a meleg szobába hogyan visszük be a hidegről

Mi legyen ünnepek után a dézsás fenyővel?

Ha fokozatosságot kellett követni a bevitelnél, akkor szintén fokozatosság kell a kiköltözésnél is természetesen.

A meleg szobából kihozva csökkentsük az öntözés mennyiségét, és először egy lépcsőházba vagy kevésbé fűtött helyiségbe tegyük, majd onnan egy fűtetlen, de fagymentes helyre. A legjobban akkor járunk el, ha egészen a tavaszi ültetésig ezen a fagymentes helyen tudjuk tárolni a dézsás fenyőt. Így havi egyszer elegendő lesz öntözni, és az utolsó időszakban fokozatosan adhatunk neki hígabb örökzöldeknek való plusz tápanyagot is.

Az kiültetéshez közeledve újra növeljük az öntözés mennyiségét is, hogy a gyökereket felkészítsük a tavaszra.

Mitől pöndörödik vagy mattul a tűlevél?

A tűlevelek pöndörödése és/vagy mattulása a kiszáradás egyik jele az örökzöldeknél. Ilyenkor nedvesítsük át a talajukat, és akár a hajtásokat is permetezzük le vízzel.

Ha túl száraz a levegő, akkor az atkák is megjelenhetnek rajtuk, ami ellen rovarölő szereket érdemes használni.

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Árnyékos ékkő: a rododendron helyes nevelése

2025. április 30. 13:10

A rododendron nemcsak látványos virágaival hódít, de hosszú életű, igénytelen díszcserje is – mutatjuk, hogyan gondozza sikeresen!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Színes zöldségek, amikre rácsodálkoznak majd

2025. április 29. 11:10

Unja a szokványos zöldségeket? Ezekkel a különleges fajtákkal nemcsak a tányér, de a kert is színekben pompázik majd!

Hortenzia a kánikulában: mit tegyünk, hogy életben maradjon?

2022. július 6. 11:31

A hortenzia viszonylag kényes növény, ha a nyári forróságot és a talajminőséget nézzük. Most a nálunk bevált praktikákat ismertetem a hortenziákhoz

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, I.

2024. január 12. 10:10

A hajtatott primőröket szokásos felosztani hőmérsékleti igényük szerint melegigényesekre (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán és sárgadinnye) és alacsony hőmérsékletet jobban tűrőkre (hónapos retek, káposztafélék és levélzöldségek). Ilyen formában történő felosztás nemcsak környezeti igényük esetében helytálló, sok vonatkozásban a termeszthetőségükre is igaz.

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.