22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Házikert

Ezért algásodik be a medence vize

Agrofórum Online

Bár már itt a nyár vége és egyre fogynak a medencézős hétvégék és napvégék. Nincs is jobb a fáradt testünket megmártani a medencevízben, otthon a kertben. De mi van akkor, ha elkezd algásodni? Hogyan oldjuk meg a problémát?

Ha most nagyon egyszerűen szeretnék válaszolni, akkor vegyszerezéssel. De ez nem ennyire egyszerű, mert csak medencevegyszerrel nem fog megoldódni a probléma. Először is meg kell nézni, mi okozta az algásodási folyamatot és annak mentén indulunk el.

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni, bármennyire is lehetetlennek tűnik a dolog. Ennek az az oka, hogy a széllel vagy esővel is rengeteg plusz anyag kerül a vízbe. Igen, még a letakartba is bejuthat.

Mikor látható, hogy algásodási folyamat indult el?

Ha a víz elkezd nyálkásodni, a medence alja vagy oldalfala csúszóssá válik, netán a víz színe is megváltozik, akkor többnyire elindult az algásodás.

Ugyanígy az is kiindulási pont lehet, amikor naptejes vagy olajos bőrrel megyünk be a vízbe. Már ennyitől elkezdhet a víz pH-ja felborulni, ami jó táptalaja az algásodásnak.

Figyeljük a víz klórszintjét!

A víz klórszintjét is figyelni kell! A heti egy méréssel a víznek pH 7,2-7,6 között kellene lennie. Például melegebb napokon érdemes lehet pluszban rámérni a víz kémhatására. Az algagátló vegyszerek is ebben a pH-értékben a leghatásosabbak.

Sokan javasolják a víz sokkolását is időszakosan. Ilyenkor klórszintet emelünk, és szó szerint a vízben kicsapódnak a szerves anyagok és a vas is, ami lesüllyed utána a medence aljára és ki lehet porszívózni belőle.

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-strand-vakacio-bikini-3225531/)

Használjunk vízforgatót!

Nagyon sokszor olvasom a legkülönfélébb vízszűrő rendszerekről szóló reklámanyagokat, a homokszűrőtől kezdve a legextrémebb szkimmerekig. Megmondom őszintén nekünk egyik sincs, és vagy 5 éve van medencénk, gyerekkorunkban is volt a családban több medence és egyikhez sem voltak ilyen csodaketyerék.

Van egy egyszerű, alap vízforgatónk, benne papírszűrővel és egy kézi hálóval leszedjük a takaróponyva alá mégis bekerülő szennyeződéseket és nagyjából ennyi.

Minél jobban túlbonyolítjuk a medence karbantartásához szükséges eszközöket és vegyszereket, annál nagyobb esély van arra, hogy túlvegyszerezzük a vizet. Bár algásodni nem fog, de felborul a víz rendszere és újabb problémák adódnak.

Sokszor a kevesebb több!

Rendszeres takarítás!

A medence vizét rendszeresen takarítsuk. Mossuk át a papírszűrőt vagy cseréljük ki akár havonta is, ha olyan vacak az alapvizünk, mint a mienk: vasas és nagyon kemény vizünk van egyébként, a szél sok homokot és egyéb szennyeződést tud a vízbe hozni a belepusztuló rovarokról nem is beszélve. Mégis kristálytiszta a víz, havi egy klórtablettával és az ajánlás szerinti harmadannyi algagátlóval.

A vízforgató viszont akár naponta tisztítva van!

Tehetünk tengeri sót a vízbe algák ellen

Másik ilyen egyszerű lehetőség, amiből még mi is profitálunk, hogy tengeri sót tettünk a vízbe. 10 köbméterhez 4 kg nagy szemű, tiszta tengeri sót oldottunk fel a medence vizében, és azóta már nem is kell az algagátló sem. A víz kellemesen sós „ízű”, tiszta és kellemes benne fürdeni.

Kiemelt kép: Pixabay

Trükkök, hogy a majoránna hónapokig illatozzon

2025. július 17. 14:10

Így szárítsa és tárolja a majoránnát, hogy hónapokig megőrizze illatát és ízét – mutatjuk a sikeres betakarítás titkait!

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Nemes babér nevelése hogyan?

2023. január 27. 06:34

A babérlevelet elsősorban ételízesítőként ismerik, holott a babér egy cserje termetű, vagy kis fává növő örökzöld faj, amely a mediterrán térségben őshonos.

Okos szüret: hogyan oldjuk meg, ha minden egyszerre érik a kertben

2021. augusztus 12. 13:00

Időjárásfüggő ugyan, de előfordul, hogy még júliusan gyengén, majd egyszerre hirtelen augusztusban nyakunkba szakad a kert és a szüret. Egyszerre érnek olyan zöldségek és gyümölcsök, melyeket másképp kell betárolni, feldolgozni vagy tartósítani. Hogyan oldjuk meg a hirtelen ránk boruló ezernyi szüretelni valót?

Konyhai anyagok, amelyek a kertben is használhatók

2023. október 31. 05:40

Nézzük most sorra, hogy melyek azok a konyhai anyagok, melyek a kertben is használhatók?

A nyár második felében ültethető zöldségek és fűszernövények

2022. augusztus 2. 15:36

A nyár vége ideális időszak a második vetésre.