Házikert

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

Agrofórum Online

A páfrányfenyő nemcsak különleges, legyező alakú leveleivel díszíti a kertet, hanem rendkívüli alkalmazkodóképessége miatt is kedvelt választás. Mivel ez az ősi fafaj jól bírja a városi környezetet, a szennyezett levegőt, sőt, akár a szárazságot is, így kiváló választás lehet kertjében is.

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, amely túlélte a jégkorszakokat és még a hirosimai atomtámadást is. Ennek köszönhetően a túlélés szimbólumaként is ismert.

Ez a rendkívül mutatós lombhullató fa nemcsak különleges, legyező alakú leveleivel hívja fel magára a figyelmet, hanem kimagasló tűrőképességével is.  

Jól viseli a városi légszennyezettséget, a talajsótartalom ingadozását. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Aki strapabíró, ugyanakkor esztétikus fát keres a kertjébe vagy utcafának, annak a Ginkgo biloba tökéletes választás lehet.

Milyen helyet és időpontot válasszunk az ültetéshez?

Mivel lassan növő, de idővel tekintélyes méretet elérő fáról van szó, érdemes előre átgondolni, hová szeretnénk telepíteni. A legideálisabb időszak a növény ültetésére a kora tavasz vagy az ősz. Amikor a talaj még nem fagyott, és a növénynek van ideje meggyökeresedni a forró nyári időszak vagy a téli fagyok előtt.

A konténeres csemeték akár a vegetációs időszakban is ültethetők, de ilyenkor fokozott öntözésre van szükség.

A hely kiválasztásánál fontos szempont, hogy napfénykedvelő fa, így napos, világos fekvésű területre kerüljön. A fiatal példányokat érdemes szélvédett helyre ültetni, amíg meg nem erősödnek.

Bár jól tűri a városi környezetet, a levegő szennyezettségét és a városi hősziget-hatást, a megfelelő fejlődés érdekében biztosítsunk számára laza szerkezetű, jó vízáteresztő talajt.

Ugyan a talaj pH-ja szempontjából nincsenek nagy igényei, azonban érdemes tudnia, hogy legjobban a semleges vagy enyhén savanyú talajt kedveli.

Ezen kívül már csak arra érdemes figyelnie, hogy elegendő helye legyen, hiszen végleges magassága akár 15-20 méter is lehet.

Ültetés lépésről lépésre

Az első lépés a talaj előkészítése

Ásson egy legalább kétszer olyan széles gödröt, mint amekkora a csemete gyökérlabdája. Így a fiatal gyökerek könnyebben terjeszkedhetnek a fellazított földben.

A gödör mélysége igazodjon a gyökérlabda magasságához. A cél az, hogy a ginkgo gyökérnyaka pontosan a talajszinttel egy vonalban legyen. Ne kerüljön se mélyebbre, se magasabbra. A gödör aljába érdemes komposzttal vagy érlelt marhatrágyával dúsított földet tenni, amely elősegíti a fa kezdeti tápanyag-ellátását.

Helyezze be a növényt óvatosan, ügyelve arra, hogy a gyökerek ne sérüljenek, majd töltse vissza a földet rétegenként, finoman tömörítve, hogy ne maradjanak levegővel telt üregek.

Az ültetés végén alaposan öntözze be a ginkgo csemetét, hogy a talaj leülepedjen, és a gyökerek megfelelő kapcsolatba kerüljenek a környező közeggel.

Hogyan öntözzük helyesen a fiatal fát?

A frissen ültetett fa számára különösen fontos az első időszakban a rendszeres öntözés, mivel csak így tud sikeresen meggyökeresedni.

Ugyanakkor ügyeljen arra is, hogy ne álljon meg a víz a fa töve körül, mert a pangó nedvesség hosszú távon gyökérrothadást okozhat.

Mit tegyünk az ültetés után?

Erősebb szélnek kitett helyen vagy magasabb törzsű fajták esetén érdemes karóval megtámasztani a fiatal fát, hogy az egyenesen nőjön, és a szél ne mozdítsa el a gyökereit.

Végül, a gyommentes környezet fenntartása érdekében javasolt mulcsréteggel takarni a törzs körüli talajt, ami nemcsak nedvességet tart meg, hanem a gyomok növekedését is gátolja.

Türelem és figyelem: az első év teendői

A fiatal fa türelmet és következetes figyelmet igényel, különösen az első évben, amikor még a gyökeresedés szakaszában van.

Ebben az időszakban a rendszeres, de mértékletes öntözés a legfontosabb teendő: hetente egy-két alkalommal mélyebb öntözés ajánlott, hogy a víz a gyökerekhez is eljusson.

A talajt érdemes mulccsal takarni, amely segít megtartani a nedvességet, csökkenti a gyomok megjelenését, és hőszigetelő réteget biztosít a gyökérzóna számára.

A növekedés ütemét tekintve fontos tudni, hogy a ginkgo az első években lassan fejlődik, mivel energiáját elsősorban a gyökérzet megerősítésére fordítja.

Képek: Pixabay.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Mi okozza a Gingko rendellenes fejlődését?

2020. május 19. 12:48

A kb. 10 éves Gingko fának szinte az összes ágán a levelek nagy része sérült. Olyan, mintha ki sem fejlődött volna a levél, vagy valami megrágta, vagy valamilyen betegség elsorvasztotta. Kártevőt, hernyót nem találtam rajtuk. Mi lehet a baj, és mivel lehetne orvosolni?

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?

Miért szárad ki kertemben a páfrányfenyő?

2021. december 21. 05:37

A páfrányfenyő (Ginkgo biloba) jellegzetes leveleiről könnyen felismerhető, szerte a világon gyógyhatásáról ismert fafaj. Az egyik leghosszabb életű fa, akár ezer évesnél idősebb példányai is megtalálhatók.