11℃ 5℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Házikert

Gondoskodás a gyepről forróságban és más extrém időjárási viszonyok között

Agrofórum Online

A nyári kánikula nem csupán az emberekre van hatással, hanem kertjeink zöld szőnyegére, a gyepre is komoly kihívásokat jelent.

Ahogy a hőmérséklet rekordokat dönt és a napsugarak erősek, a gyep szomjazhat, elhalványulhat és megsérülhet. Ezért rendkívül fontos, hogy megfelelő gondoskodást biztosítsunk neki ebben az időszakban.

A nagy kánikula jelentős hatással lehet a gyep egészségére és megjelenésére, főleg akkor, ha nem megfelelő időben vagy módon nyírjuk. Ha a gyepet túl rövidre nyírjuk kánikula idején, a gyökerek nem lesznek megfelelően védve a nap káros hatásaival szemben, ami növeli a gyep kiszáradásának kockázatát.

Ez megjelenésében elsápadt és hervadt fűszálakhoz vezethet, továbbá a gyep stresszesebbé válhat és nehezebben fog ellenállni a kánikula által okozott terhelésnek. Emellett növekedhet a gyomok esélye, amelyek elszívhatják a gyep számára fontos tápanyagokat és vizet.

Ne nyírjuk rövidre

Túl rövidre nyírt gyep esetén nagyobb valószínűséggel lesz hajlamos különféle betegségekre és kórokozók által okozott károsodásokra, különösen a magas hőmérséklet és nedvesség kombinációjában.

Ennek következményeként a gyep helyreállítása hosszabb időt vehet igénybe, és több gondozást igényelhet annak érdekében, hogy visszanyerje eredeti állapotát, éppen azért fontos a megelőzés.

Először is, időzítsük a fűnyírást a nap hűvösebb részeire, például korán reggel vagy késő délután, hogy minimalizáljuk a gyep kiszáradásának és stresszének kockázatát. Semmiképpen se nyírjuk túl rövidre a füvet, mivel ez növeli a gyep vízvesztését és a gyökerek napégésének esélyét.

Célszerű a fűnyírót olyan magasságra állítani, hogy a fű hossza legalább 5-8 centiméter maradjon. Használjunk éles fűnyírópengét, mivel ez pontosabb vágást eredményez, ami kevésbé károsítja meg a gyepet, és segít abban, hogy gyorsabban regenerálódjon a nyírás után.

Váltakozó irányban nyírjunk, hogy elkerüljük a gyep egyenetlen növekedését, illetve fontos, hogy a fűnyírás előtt és után is gondoskodjunk a gyep megfelelő öntözéséről, hogy kompenzáljuk a vízveszteséget és segítsük a gyepet a regenerációban. Ha nagyon meleg van, érdemes hagyni a fűnyírás után egy kis időt, hogy a gyep visszanyerje vitalitását, mielőtt újra intenzív terhelésnek tennénk ki.

Halasszunk!

Ha az időjárás túlzott, extrém magas hőmérsékletet hoz, érdemes megfontolni a gyep nyírásának ideiglenes elhalasztását, amíg a környezeti feltételek nem javulnak.

Magas hőmérsékleten történő fűnyírás nemcsak a gyepre, hanem a kertészre is káros hatással lehet, mivel fokozza a hőstresszt és a kiszáradás veszélyét mindkét „fél” számára. Ebben az időszakban fontosabb lehet inkább más gondoskodási feladatokra koncentrálni, például rendszeres öntözésre a gyep és a növények számára, hogy megelőzzük a kiszáradásukat.

Ha lehetséges, árnyékos időszakot válasszunk a kerti munkák elvégzésére, hogy minimalizáljuk a hőhatást és csökkentsük a stresszt mind a növények, mind pedig saját magunk számára.

Amint az időjárási viszonyok enyhülnek, akkor akár újra felvehetjük a fűnyírást a teendők listájára, és ekkor is érdemes olyan időpontot választani, amikor a hőmérséklet nem szélsőségesen magas.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Kánikula a balkonon? Így küszöböljük ki!

2022. május 19. 07:37

Gyakori probléma a társasházas ingatlanoknál is és sok kertesháznál is, hogy főleg a déli fekvésű erkélyen nem lehet megmaradni a nyári melegben.

Algásodik a medence? Ez a megoldás rá!

2022. augusztus 4. 13:36

Hosszú évek óta van medencénk, és meg kell hagyni, nagyon szépen eljutottunk a klórozástól egészen a biomegoldásokig. Ezeket a tippeket hozom, melyek között ígérem, lesz igen abszurdnak tűnő, mégis hatásos megoldás is.

Hortenzia a kánikulában: mit tegyünk, hogy életben maradjon?

2022. július 6. 11:31

A hortenzia viszonylag kényes növény, ha a nyári forróságot és a talajminőséget nézzük. Most a nálunk bevált praktikákat ismertetem a hortenziákhoz

Miként gondozzuk forróságban a muskátlit?

2024. augusztus 18. 04:39

Hogyan gondozzam a forróságban a muskátlit? Naponta már kétszer öntözöm, de ennek ellenére folyamatosan száradnak le a levelei és a virága is.