Házikert

Gyepápolás ősszel: így készüljünk a télre!

Agrofórum Online

Az őszi gyepápolás nagy jelentőséggel bír, hiszen megalapozza a tavaszi megújulást és csökkenti a később szükséges munkamennyiséget.

Az extrém hőség és kevés csapadék következtében több helyen kiszáradt a gyep idén nyáron. Míg a fák és cserjék a mélyebb talajrétegekből is képesek vizet felvenni, a gyep gyökérzete csak mintegy tíz centiméter mélyre hatol le, ezért – különösen a könnyű, homokos talajon – erősen megsínyli a száraz időjárást.

A gyep nyírása ősszel

Ősszel a fű növekedése lelassul, de még ekkor is szükséges nyírni, egészen addig, amíg nő. Az időjárástól függően a nyírási szezon gyakran októberig vagy novemberig tart. A nyesedéket azonban most teljesen távolítsuk el, mert a hűvösebb hőmérséklet miatt nem bomlik le olyan gyorsan.

Ha a hőmérséklet 6 °C alá esik, a nyírást teljesen le lehet állítani. Az utolsó vágáshoz 5-6 cm-es vágási magasságot ajánlott beállítani. A túl hosszú fűszálakat ugyanis a hó lenyomhatja télen, és ebben az állapotban megnő a betegségek és gombás fertőzések kockázata.

Lomb és lehullott gyümölcs eltávolítása ősszel

A lehullott őszi lomb megakadályozza, hogy a fűszálak fényhez jussanak. Ennek eredményeként a moha akadálytalanul terjedhet, és a gombás megbetegedések is könnyen kialakulhatnak. Ezért, az őszi lombot és a lehullott gyümölcsöt rendszeresen össze kell gyűjteni.

Gyomirtás

A hőség és a szárazság megviselte és károsította a gyepet. A gyomok azonban jól boldogultak az aszályos időszakban, és gyakran akadálytalanul elterjedtek. A gyermekláncfüvet a főgyökérrel együtt távolítsuk el, viszont a lóhere akár praktikus gyeppótlóként meghagyható.

Őszi gyeptrágya kiszórása

Az őszi trágyázás segíti a gyepet a regenerálódásban. Használjunk nitrogénszegény trágyát magas kálium- és foszfáttartalommal. A kálium növeli a sejtfolyadék sókoncentrációját, és ezzel csökkenti annak fagyáspontját. Tehát úgy hat, mint egy természetes fagyálló. A foszfát elősegíti a gyökérnövekedést, így biztosítva, hogy a növények a hideg hónapokban is szép zöld színben pompázzanak. Ha a tápanyag-összetétel vasat is tartalmaz, azzal erősítjük a fűszálakat, melyek így természetes védelmet kapnak a mohásodás ellen.

Őszi öntözés

Sokan azt feltételezik, hogy a nyár után a gyepnek már nincs szüksége öntözésre. Az igazság azonban az, hogy akár a kora őszi hónapokban is hosszú száraz időszakok lehetnek, amikor a gyep gondozásra szorul.

A szakértők az úgynevezett lépéspróbát javasolják. Ha a fűszálak a lépés után nem egyenesednek ki, itt az ideje öntözni. Alternatívaként ásóval is megvizsgálhatjuk a talaj nedvességtartalmát 15 cm mélyen – ha a talaj száraz ebben a mélységben, akkor öntözni kell.

Az ideális öntözési időpont a kora reggel, hogy elkerüljük az öntözővíz közvetlen elpárolgását a déli napsütésben. Az ősz későbbi szakaszában csak tartós szárazság esetén szükséges az öntözés.

Kopasz foltok bevetése a gyepen

A nagyobb átmérőjű kopasz foltokat újra be kell vetni, különben ezeken a területeken hamarosan gyomok terjednek el. Mivel a talaj még meleg, de a nedvesség általában több, mint nyáron, a vetőmagnak optimális csírázási feltételei vannak.

A gyep őszi gondozása után: Mit tegyünk télen?

A hótakaró nem jelent gondot, de érdemes figyelni arra, hogy télen minél ritkábban tapossuk a gyepet, mert a fagyott fűszálak könnyen eltörhetnek.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

Nem ugyanaz! Pázsit vagy gyep?

2021. július 16. 05:55

Pontosan mi a helyes elnevezése a füvesített területnek? Mikor hívjuk az udvari vagy kerti fűtakarót gyepnek, és mikor pázsitnak? Mik a különbségek? Mikor érdemes gyepet telepítenünk, és mikor éri meg pázsitfű-magkeveréket választanunk?

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

2021. július 14. 05:36

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.