6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

Gyepápolás ősszel: így készüljünk a télre!

Agrofórum Online

Az őszi gyepápolás nagy jelentőséggel bír, hiszen megalapozza a tavaszi megújulást és csökkenti a később szükséges munkamennyiséget.

Az extrém hőség és kevés csapadék következtében több helyen kiszáradt a gyep idén nyáron. Míg a fák és cserjék a mélyebb talajrétegekből is képesek vizet felvenni, a gyep gyökérzete csak mintegy tíz centiméter mélyre hatol le, ezért – különösen a könnyű, homokos talajon – erősen megsínyli a száraz időjárást.

A gyep nyírása ősszel

Ősszel a fű növekedése lelassul, de még ekkor is szükséges nyírni, egészen addig, amíg nő. Az időjárástól függően a nyírási szezon gyakran októberig vagy novemberig tart. A nyesedéket azonban most teljesen távolítsuk el, mert a hűvösebb hőmérséklet miatt nem bomlik le olyan gyorsan.

Ha a hőmérséklet 6 °C alá esik, a nyírást teljesen le lehet állítani. Az utolsó vágáshoz 5-6 cm-es vágási magasságot ajánlott beállítani. A túl hosszú fűszálakat ugyanis a hó lenyomhatja télen, és ebben az állapotban megnő a betegségek és gombás fertőzések kockázata.

Lomb és lehullott gyümölcs eltávolítása ősszel

A lehullott őszi lomb megakadályozza, hogy a fűszálak fényhez jussanak. Ennek eredményeként a moha akadálytalanul terjedhet, és a gombás megbetegedések is könnyen kialakulhatnak. Ezért, az őszi lombot és a lehullott gyümölcsöt rendszeresen össze kell gyűjteni.

Gyomirtás

A hőség és a szárazság megviselte és károsította a gyepet. A gyomok azonban jól boldogultak az aszályos időszakban, és gyakran akadálytalanul elterjedtek. A gyermekláncfüvet a főgyökérrel együtt távolítsuk el, viszont a lóhere akár praktikus gyeppótlóként meghagyható.

Őszi gyeptrágya kiszórása

Az őszi trágyázás segíti a gyepet a regenerálódásban. Használjunk nitrogénszegény trágyát magas kálium- és foszfáttartalommal. A kálium növeli a sejtfolyadék sókoncentrációját, és ezzel csökkenti annak fagyáspontját. Tehát úgy hat, mint egy természetes fagyálló. A foszfát elősegíti a gyökérnövekedést, így biztosítva, hogy a növények a hideg hónapokban is szép zöld színben pompázzanak. Ha a tápanyag-összetétel vasat is tartalmaz, azzal erősítjük a fűszálakat, melyek így természetes védelmet kapnak a mohásodás ellen.

Őszi öntözés

Sokan azt feltételezik, hogy a nyár után a gyepnek már nincs szüksége öntözésre. Az igazság azonban az, hogy akár a kora őszi hónapokban is hosszú száraz időszakok lehetnek, amikor a gyep gondozásra szorul.

A szakértők az úgynevezett lépéspróbát javasolják. Ha a fűszálak a lépés után nem egyenesednek ki, itt az ideje öntözni. Alternatívaként ásóval is megvizsgálhatjuk a talaj nedvességtartalmát 15 cm mélyen – ha a talaj száraz ebben a mélységben, akkor öntözni kell.

Az ideális öntözési időpont a kora reggel, hogy elkerüljük az öntözővíz közvetlen elpárolgását a déli napsütésben. Az ősz későbbi szakaszában csak tartós szárazság esetén szükséges az öntözés.

Kopasz foltok bevetése a gyepen

A nagyobb átmérőjű kopasz foltokat újra be kell vetni, különben ezeken a területeken hamarosan gyomok terjednek el. Mivel a talaj még meleg, de a nedvesség általában több, mint nyáron, a vetőmagnak optimális csírázási feltételei vannak.

A gyep őszi gondozása után: Mit tegyünk télen?

A hótakaró nem jelent gondot, de érdemes figyelni arra, hogy télen minél ritkábban tapossuk a gyepet, mert a fagyott fűszálak könnyen eltörhetnek.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Árthat nekünk a köpködő pálma?

2025. február 4. 07:10

A köpködő pálma minden része erősen mérgező, ezért a nevelése során célszerű kesztyűt viselni. Kisgyermekes családokba nem ajánlott.

Hogyan segíthetem elő a gyep felkészülését a télre?

2023. szeptember 22. 06:42

Őszi gyepápolással kapcsolatban szeretném a tájékoztatásukat kérni. Hogyan segíthetem elő a gyep felkészülését a télre?

Madárbarát tájhasználat

2020. május 21. 04:37

Mivel mi változtattuk meg az élőhelyeket, nekünk is kell biztosítanunk, hogy a beavatkozásaink ellenére az ökoszisztéma továbbra is működőképes maradjon. Ehhez lehet az első lépés a madaraink megőrzése és a madárbarát táj kialakítása.

Röviden a takarmányfű keverékekről

2019. augusztus 12. 08:48

Az elmúlt évek tavaszain rendkívül aszályosnak bizonyult az időjárás. A legelők és kaszálók telepítése a nyár végén és kora ősszel kevésbé kockázatos. Ekkor már rendszerint elegendő csapadékot tudnak felvenni a talajból a növények a gyökérzet fejlődéséhez. Egy relatív szárazabb periódus pedig a gyökérváltáson átesett pázsitfűfélékben sem tud már maradandó kárt okozni, így elérhetjük a kívánt borítottságot.

Érdemes lenyírni a füvet még a tél előtt?

2022. november 23. 04:36

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e lenyírni a füvet még a tél előtt?