Ház, táj blog

A hagyományos bor- és szőlőkultúra megőrzése és újjáélesztése rekreációs eszközök segítségével

Agrofórum Online

A borturizmus a turizmus egy speciális és sokrétű ága, melynek bár alapeleme a szőlő, a bor és a pincészetek bemutatása, népszerűsítése, ezekhez szorosan kapcsolódnak a térségek, települések történelmi örökségei, természeti szépségei, a gasztronómia egyéb ágai is. Így mondhatjuk, hogy az érdeklődők olyan sokrétű szolgáltatást kaphatnak, melyek hozzájárulnak nemcsak helyi hagyományok, de a táj egyediségének a megőrzéséhez is (KÖNYVES, 2012).

Hazánkban még számos lehetőséget rejtő, komplex turisztikai termék a borturizmus, ennek felélesztését vagy megteremtését leginkább rekreációs útvonal kijelölésével érhetjük el. Vagyis borutak és zöldutak kijelölésével, kiépítésével elősegíthető a borvidéki hangulat megteremtése, a szolgáltatások elérése, így a turizmus fellendítése.

Ezek a kiépített, tervezett útvonalak kiváló példái a tájépítészeti eszközöknek, melyek segítenek egy-egy térség fejlesztésében. A zöldút olyan lineáris, multifunkcionális tájépítészeti elem, amelynek legfontosabb szerepe a térbeli kapcsolatteremtés a területi kiterjedésű rekreációs és/vagy ökológiai jelentőségű szabadterek között (FABOS, 1995). Tehát elsődleges szerepük a nem motorizált, azaz a gyalogos, kerékpáros és lovas közlekedés elősegítése. A zöld kifejezés pedig sejteti, hogy szép, természeti környezetben vezetnek.

1. ábra: Zöldút példa a Zselicben, a Zrínyi Zöldút gyalogos, kerékpáros és lovas útvonalai (zrinyi-zoldut.hu)

A borút fogalma 1950-ben született Franciaországban, kezdetben csupán jelzőtáblákat jelentett, melyek pincétől pincéig vezettek (PLEF F., 1995). Magyarország első borútja a Villányi-Siklós Borút, mely 1995-ben létesült és 11 települést fog össze 30 km hosszan. A második a Szekszárdi Borút és a Tokaj-Hegyaljai Borút, melyek 1996-ban alakultak meg. Ezeket követte a Balatonfüred-Csopaki, Eger-környéki, a Badacsonyi és a Mátraaljai Borút, Mohács-Bóly Térség Fehérborút, Szekszárdi, Tolnai, Dél-Balatoni Borút és a Zalai Borút és így tovább. Ezen borutakat több szervezet támogatja, tartja fenn, mint például a Magyar Borutak Országos Szövetsége, a Felső-Magyarországi Borút Szövetség vagy az Egri Borút Egyesület (FÜLÖP, 2001).

2. ábra: Hazai Borutak logói (google.hu)

A Borút (a zöldúthoz hasonlóan) egy bejárható útvonal, mely mentén fellelhetőek a kiemelt vendéglátóhelyek, látnivalók, esetleg szállások és egyéb szolgáltatások. Fontos kiegészítő elemei a prospektusok, információs táblák és egyedi utcabútorok. A Borút Karta kiemeli, hogy csak borvidéken alakulhat ilyen útvonal, célja a vidéki élet és kultúra, borkultúra bemutatása és védelme. A kínált borok forgalomba-hozatali engedéllyel, minősítéssel kell rendelkezzenek.

Jó példa itthon a Badacsonyi Borút, mely több települést magába foglaló kijelölt útvonalán számos helyi nevezetességet, attrakciót, szórakozási lehetőséget tüntettek fel, természetesen a pincészetekkel együtt. Szintén egyesület tartja fenn és adja ki a prospektusokat, reklámokat. A hangulat megteremtéséhez és a marketinghez tartozik a kialakított egyedi arculat (reklám stílusa, utcabútorok, táblák kialakítása stb.). A fellendülő turizmusnak is köszönhetően nő a szolgáltatások és a termékek, így a bor minősége, családi borászatok válnak márkává, ikonikus helyszínekké.

3. ábra: A Badacsonyi Borút megállói, látnivalói egyszerűsített, könnyen olvasható térképen (badacsonyinfo.hu)

A fejlesztési lehetőségek kiaknázásához tudni érdemes a rekreációs utak, borutak legfontosabb elemeit. Erre készült egy 2017-2018-as olasz kutatás, melyben kifejtették, hogy a borturizmus milyen problémákkal küzd napjainkban, mint a klímaváltozás miatti termelési problémák és a fogyasztás csökkenése. Új piaci lehetőséget is rejt azonban magában, hiszen egyre több külföldi turista keresi fel ezeket a helyszíneket. A kutatás eredményeként megállapították, hogy egy jól működő, vonzó borútnak 4 alapeleme van: maga a helyszín, a bor és szőlő, az értékek/tájértékek és a szolgáltatások. Kiemelték, mennyire lényeges az érintettek bevonása a fejlesztésekbe is, legfontosabbak a pincészetek, éttermek és szállások üzemeltetői, tulajdonosai. Nem megfeledkezve a marketing fontosságáról sem. Az olasz kérdőíves kutatás szerint a legjobb módszer a népszerűsítésre a weboldalak, a prospektusok és a rendezvények (FESTAA, SHAMSB, METALLOA, CUOMOA, 2020).

Saját kutatásomban az Etyeki Borkörzet településeit vizsgáltam, mely az Etyek-Budai Borvidék része és 11 települést foglal magába (Etyek, Biatorbágy, Bicske, Csabdi, Felcsút, Alcsútdoboz, Gyúró, Vál, Kajászó, Tordas és Martonvásár). A névadó Etyeken és Biatorbágyon kívül a többi településen hanyatló bor- és szőlőkultúráról beszélhetünk napjainkban. Ezen a két településen kijelölt borút is található, Etyeken számos egyéb vendéglátó egységgel, egyedi arculatú utcabútorokkal, információs táblákkal.

A vizsgálataim alapját természetesen a borospincék, a szőlőterületek és a tájértékek adták. Kiegészítve a különböző szolgáltatásokkal, mint vendéglátás és szállás.

A fejlesztési lehetőségeket megalapozná egy olyan rekreációs zöldút vonalának kijelölése, mely feltárja a települések főbb látványosságait, összeköti a borkörzet településeit, kiemelten kerékpáros és gyalogos közlekedéssel. Ezen kívül több település is lehetőségeket rejt a bor- és szőlőkultúra felélesztésének szempontjából. A régi pincéket megőrizték, a családok foglalkoznak szőlőtermesztéssel, borkészítéssel és néhol az arra járókat is megkínálják termékeikkel. Ilyen például Vál, Gyúró, Bicske és Tordas. Ezeken a településeken megfelelő infrastruktúra kiépítésével, marketinggel és ösztönzéssel Etyekhez, Biatorbágyhoz hasonló borvidéki hangulatot lehet teremteni. Ennek egyik jó kezdő lépése a borút kijelölés, mely elsődlegesen a működő pincészeteket köti össze.

4. ábra: Pincék látványa Bicskén, Válon és Gyúrón (saját fotók)

A haszon, melyet a rekreációs és borút ad a településeknek, egyrészt gazdasági, hiszen növekszik a turizmus, bevételt jelent a vendéglátóknak, szállásadóknak, szolgáltatások tulajdonosainak, boltosoknak, de profitálhatnak a helyi termelők és az önkormányzatok is. Másfelől kulturális és szellemi vagyon számára is jövedelmező, mivel a hazai tájak egyediségének, települések értékeinek megőrzésének és a hagyományok ápolásának igénye fokozódik. Végül nem szabad megfeledkezni a társadalmi haszonról sem, ami főleg helyi és térségi összefogásban jelenik meg. Összetartóbbak lesznek a kis közösségek, társulatok, szervezetek jönnek létre. A turizmusnak köszönhetően pedig nemcsak a helyi kötődés, identitástudat erősödik, de egyszerre befogadóbbá, nyitottabbá is válhatnak az ott élők.

Források:

(KÖNYVES, 2012): DR. KÖNYVES ERIKA: Borturizmus-Borutak, TÁMOP-4.1.1.C-12/1/KONV-2012-0014, Debreceni Egyetem, 53-59. o.

(FABOS, 1995): FABOS JG, 1995, Bevezetés és áttekintés: a zöldutak mozgása, a zöldutak felhasználása és lehetőségei, Tájkép és várostervezés, vol. 33. szám 1-3., 1-13.

(PLEF F., 1995): Plet F. 1995-1996. A termék bemutatásától a vidék bemutatásáig: a borutak, Falu Város régió II. évf.

(FÜLÖP, 2001): FÜLÖP CSILLA: Borutak félúton, Turizmus panoráma, 2001

(FESTAA, SHAMSB, METALLOA, CUOMOA, 2020): Giuseppe Festaa, S.M. Riad Shamsb, Gerardino Metalloa, Maria Teresa Cuomoa: Opportunities and challenges in the contribution of wine routes to wine tourism in Italy – A stakeholders’ perspective of development, Tourism Management Perspectives 33 (2020)

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Hamarosan megnyitja kapuit Európa legszebb borfesztiválja a Budai Várban

2019. augusztus 30. 12:48

A Budapest Borfesztivál 28. alkalommal várja a borozni, kikapcsolódni, szórakozni vágyókat a főváros egyik legimpozánsabb helyszínén, a megújuló Budai Várban.

Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

2019. május 23. 05:36

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (17. rész)

2020. február 5. 11:02

A szőlőtermesztők számára kihívásokkal teli 2019 után, az idén is fel kell készülni arra, hogy az időjárás alakulásától függően bármelyik kórokozó vagy kártevő okozhat meglepetéseket, amire már most fel kell készülni lelkiekben és szakmai téren egyaránt.

Borszőlő felszín alatti csepegtető öntözése – gyakorlati szemmel

2023. augusztus 1. 15:40

Nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, hogy szőlőt öntözzünk – bármilyen módon –, mára ez a helyzet változni látszik.