15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Ház, táj blog

A muskátli betegségei I. – vírusok, baktériumok, és az ellenük történő védekezés

Agrofórum Online

A muskátlik nemcsak balkonládákban, de virágágyásokban, kőedényekben, függő virágtartókban is gyönyörűen mutatnak – feltéve, ha egészségesek. Milyen tüneteket okoznak a muskátli baktériumos és vírusos megbetegedései? Hogyan védekezhetünk a kórokozók ellen?

A muskátli népszerűsége hosszú évek óta töretlen, és bár egyes településeken látványosan teret hódított a többi trónbitorló, pompás balkonnövény, a muskátli számtalan kertbarát szívébe csempészte be magát, és követeli meg a helyét valahol a kertben vagy a teraszon.

Azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy hazánk éghajlati adottságai nem felelnek meg a muskátli eredeti élőhelyének körülményeihez. Ezen ugyan sokat segített a több évtizedes nemesítői tevékenység, de tartsuk szem előtt, hogy a muskátlinak alapvető stresszt okoz megszokni a kertünk körülményeit. Ha nem megfelelően tápláljuk, öntözzük, és nem találunk megfelelő helyet a számára, sokkal fogékonyabb lesz a betegségekkel szemben. Kezdjük tehát ezzel a gondolattal az ismerkedést a muskátlit fertőző kórokozóival: a muskátli növényvédelme a növény helyes gondozásával kezdődik!

Ebben a cikkben a muskátlifajok és -fajták leggyakoribb, vírus és baktérium által okozott betegségeivel foglalkozunk. Fontos tudni, hogy ezek a kórokozók fitopatogének, vagyis növényi betegségek okozói, az emberi szervezetet nem képesek megfertőzni!

Vírusok

A muskátli-fajokat és –fajtákat különböző vírusok is megtámadhatják. Ide tartozik a muskátli gyűrűsfoltosság vírus (Pelargonium ringspot virus), a muskátli levélfodrosodás vírus (Pelargonium leaf curl virus), a paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt virus), az uborka mozaik vírus (Cucumber mosaic virus).

Egyszerre több kórokozó is fertőzhet egyetlen növényt. Ezt a muskátlit eg vírus és a xantomonászos betegség kórokozója is megtámadta

A vírusok a növény levelein jellegzetes elváltozásokat okoznak, úgymint sárgulás, foltosodás, de tünetként jelentkezhet a virág színének elváltozása is. Súlyos esetben a vírus gátolja a növény növekedését, így csökevényes, torz hajtásokat fejlődnek a vírus miatt. A tünetek a kora nyári időszakban a legfeltűnőbbek.

Egyféle mód létezik a védekezésre: ha vírusos tüneteket mutat a muskátlitő, az egészséges növények érdekében azonnal távolítsuk el a virágtartóból, és semmisítsük meg.

A muskátli xantomonászos betegsége

A betegséget a Xanthomonas campestris pv. pelargonii nevű baktériumfaj okozza. Ez a kórokozó a kerti muskátli leggyakoribb és legveszélyesebb károsítója. A futómuskátli kis mértékben érintett a fertőzéssel.

Xantomonászos betegség tünete muskátlilevélen

Két jellegzetes tünete jelentkezik a betegségnek: egyrészt a száron vizenyős, sötétbarna, később fekete, egyre növekvő elhalások alakulnak ki. Idővel a szár belseje teljesen elveszti a tartását, majd üregessé válva elszárad. A szár elhalásával párhuzamosan a hajtáson lévő levelek is elszáradnak. A betegség másik tünete az idősebb növények levelén fordulhat elő, ritka esetben. Ilyenkor általában a levelek szélétől indulva világosabb, kissé vizenyős foltok alakulnak ki a levélen. Később ezek a foltok bebarnulnak és beszáradnak. A foltokat sárgás szegély keretezi. A foltok a levél nyelére is átterjedhetnek, az érközökben haladva.

A leghatékonyabb védekezés a betegség megelőzése, mert a fertőzött növények gyógyítására megfelelő hatékonyságú módszer egyelőre nem áll rendelkezésre. Öntözéskor a vizet mindig igyekezzünk a földre juttatni, mert a levelek felületére kerülő víz elősegíti a baktérium terjedését. Heves esőzés és tartósan párás időszakban érdemes a növényeket megelőző jelleggel réz-hidroxid vagy réz-oxiklorid tartalmú növényvédő szerrel permetezni, különösen akkor, ha visszatérő probléma a betegség megjelenése. A már megfertőződött növényi részeket, súlyos esetben a növényt minél előbb távolítsuk el!

Növényvédő szerek házikerti alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét!

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Hogyan teleltessük a mediterrán növényeket?

2021. október 27. 13:14

Október utolsó dekádjában továbbra is megmaradt az őszi, csendes, napsütésben bővelkedő időjárás. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen elérte a 15 Celsius fokot, éjszakánként azonban mindössze néhány fok volt a jobbára derült ég miatt. Több napon át hajnalra fagypont alá süllyedt a hőmérő higanyszála. Emiatt az érzékenyebb növények fagykárt szenvedtek, felgyorsult a fák őszi lombszíneződése és a levelek hullása.

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Így dekoráljon muskátlival!

2024. április 27. 16:10

A muskátli élénk színű virágaival nemcsak cserepekben és balkonládákban kitűnő dísz, ezek a könnyen gondozható növények falakon is remekül mutatnak.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!