Ház, táj blog

A muskátli betegségei I. – vírusok, baktériumok, és az ellenük történő védekezés

Agrofórum Online

A muskátlik nemcsak balkonládákban, de virágágyásokban, kőedényekben, függő virágtartókban is gyönyörűen mutatnak – feltéve, ha egészségesek. Milyen tüneteket okoznak a muskátli baktériumos és vírusos megbetegedései? Hogyan védekezhetünk a kórokozók ellen?

A muskátli népszerűsége hosszú évek óta töretlen, és bár egyes településeken látványosan teret hódított a többi trónbitorló, pompás balkonnövény, a muskátli számtalan kertbarát szívébe csempészte be magát, és követeli meg a helyét valahol a kertben vagy a teraszon.

Azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy hazánk éghajlati adottságai nem felelnek meg a muskátli eredeti élőhelyének körülményeihez. Ezen ugyan sokat segített a több évtizedes nemesítői tevékenység, de tartsuk szem előtt, hogy a muskátlinak alapvető stresszt okoz megszokni a kertünk körülményeit. Ha nem megfelelően tápláljuk, öntözzük, és nem találunk megfelelő helyet a számára, sokkal fogékonyabb lesz a betegségekkel szemben. Kezdjük tehát ezzel a gondolattal az ismerkedést a muskátlit fertőző kórokozóival: a muskátli növényvédelme a növény helyes gondozásával kezdődik!

Ebben a cikkben a muskátlifajok és -fajták leggyakoribb, vírus és baktérium által okozott betegségeivel foglalkozunk. Fontos tudni, hogy ezek a kórokozók fitopatogének, vagyis növényi betegségek okozói, az emberi szervezetet nem képesek megfertőzni!

Vírusok

A muskátli-fajokat és –fajtákat különböző vírusok is megtámadhatják. Ide tartozik a muskátli gyűrűsfoltosság vírus (Pelargonium ringspot virus), a muskátli levélfodrosodás vírus (Pelargonium leaf curl virus), a paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt virus), az uborka mozaik vírus (Cucumber mosaic virus).

Egyszerre több kórokozó is fertőzhet egyetlen növényt. Ezt a muskátlit eg vírus és a xantomonászos betegség kórokozója is megtámadta

A vírusok a növény levelein jellegzetes elváltozásokat okoznak, úgymint sárgulás, foltosodás, de tünetként jelentkezhet a virág színének elváltozása is. Súlyos esetben a vírus gátolja a növény növekedését, így csökevényes, torz hajtásokat fejlődnek a vírus miatt. A tünetek a kora nyári időszakban a legfeltűnőbbek.

Egyféle mód létezik a védekezésre: ha vírusos tüneteket mutat a muskátlitő, az egészséges növények érdekében azonnal távolítsuk el a virágtartóból, és semmisítsük meg.

A muskátli xantomonászos betegsége

A betegséget a Xanthomonas campestris pv. pelargonii nevű baktériumfaj okozza. Ez a kórokozó a kerti muskátli leggyakoribb és legveszélyesebb károsítója. A futómuskátli kis mértékben érintett a fertőzéssel.

Xantomonászos betegség tünete muskátlilevélen

Két jellegzetes tünete jelentkezik a betegségnek: egyrészt a száron vizenyős, sötétbarna, később fekete, egyre növekvő elhalások alakulnak ki. Idővel a szár belseje teljesen elveszti a tartását, majd üregessé válva elszárad. A szár elhalásával párhuzamosan a hajtáson lévő levelek is elszáradnak. A betegség másik tünete az idősebb növények levelén fordulhat elő, ritka esetben. Ilyenkor általában a levelek szélétől indulva világosabb, kissé vizenyős foltok alakulnak ki a levélen. Később ezek a foltok bebarnulnak és beszáradnak. A foltokat sárgás szegély keretezi. A foltok a levél nyelére is átterjedhetnek, az érközökben haladva.

A leghatékonyabb védekezés a betegség megelőzése, mert a fertőzött növények gyógyítására megfelelő hatékonyságú módszer egyelőre nem áll rendelkezésre. Öntözéskor a vizet mindig igyekezzünk a földre juttatni, mert a levelek felületére kerülő víz elősegíti a baktérium terjedését. Heves esőzés és tartósan párás időszakban érdemes a növényeket megelőző jelleggel réz-hidroxid vagy réz-oxiklorid tartalmú növényvédő szerrel permetezni, különösen akkor, ha visszatérő probléma a betegség megjelenése. A már megfertőződött növényi részeket, súlyos esetben a növényt minél előbb távolítsuk el!

Növényvédő szerek házikerti alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét!

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Milyen betegséget jeleznek a rozsdabarna foltok a muskátli levelein?

2019. december 3. 06:37

G. Szidónia kérdése: Muskátli növényeim levelein ősszel rozsdabarna színű, apró „párnák” nőttek. Gyorsan felszaporodtak, elterjedtek, és leszáradtak a levelek. Azóta bevittem teleltetni a növényeket. Kigyógyíthatóak a tövek, vagy jövőre újból megjelenik a betegség?

A muskátli kártevői és ellenük történő védekezés II.

2021. szeptember 10. 05:41

A bagolylepkék falánk hernyói és a soktápnövényű nyugati virágtripsz is nagy gondot tud okozni a balkonládáink lakóinak. Kártételük nemcsak a muskátli szárán és levelén, de a virágzatán is megjelenhet.

7 jó tanács a forró nyári napokra: hogyan segítsünk a muskátliknak a nagy hőségben

2024. július 22. 13:10

A muskátlik tartós károsodás nélkül elviselik az átmeneti szárazságot, mivel száruk és húsos leveleik képesek elraktározni a vizet.

Ki kell dobni a fonnyadó, barnuló levelű muskátlit?

2023. június 23. 04:37

A muskátlim levelei közt egy-egy levél fonnyadni, barnulni kezdett. A levélen hosszan, V alakban barna folt jelent meg. A levél fonákján a barna folt környékén kevés, fekete nagyon kicsi valamik vannak, de lehet, hogy csak kevés földmaradvány. Mi lehet a baja? Netán kidobjam?