Ház, táj blog

A pandémia növelte a bizonytalanságot az élelmiszer-ellátásban

Agrofórum Online

Mintegy 1,2 milliárd ember nem jut elegendő mennyiségű táplálékhoz az egészséges és aktív életmód fenntartásához 76 országban, erre az USDA, az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma hívta fel a figyelmet az élelmiszer-bizonytalanság kapcsán.

Ezzel összefüggésben a koronavírus-járvány hatása összesen 291 millió embert érint, azaz 32 százalékos növekedés mutatható ki. „Számos ország gazdasága élesben szinte összeomlott 2020-ban a széles körben elterjedt koronavírus-járvány és az azt követő leállások miatt. Ez az üzleti tevékenységet, a foglalkoztatást és a jövedelmet befolyásoló egyéb hatásokkal járt” – olvasható az éves nemzetközi élelmiszer-biztonsági értékelésben.

„A legtöbb élelmiszer-bizonytalanság kapcsán érintett ember 2021-ben Közép- és Dél-Ázsiában volt. Ezekben a régiókban az összes érintett 64,1 százaléka, vagyis 186,8 millió ember él. Az alrégiók közül India a leginkább érintett az ázsiai térség élelmiszer-biztonsági tendenciáiban.”

Annak ellenére, hogy a 2020-as gazdasági lassulás óta várható a globális fellendülés, az előrejelzések szerint a bevételek a prognózisban szereplő 76 ország többségében a pandémia előtti szint alatt marad. Ezek alacsony és közepes jövedelmű országok a Szaharától délre eső Afrikában, Észak-Afrikában, Latin-Amerikában, a Karib térségben és Ázsiában. A becslések szerint 1,2 milliárd ember fogyaszt kevesebb élelmiszert, mint a napi 2100 kalória, amely a globális táplálkozási cél. A vizsgált 76 ország lakosságának 30,8 százaléka élelmezés-bizonytalan helyzetben él, ami 6,8 százalékponttal több, mint 2020-ban – áll a jelentésben.

„Az elkövetkező évtizedben azonban az előrejelzések szerint az élelmezésbiztonsági állapot javulni fog az értékelés által érintett legtöbb országban” – hívta fel a figyelmet az USDA. „2031-re az előrejelzések szerint a 76 vizsgált országban a lakosság élelmezés-bizonytalanságban érintett részaránya 14,1 százalékra csökken. Az élelmiszerekkel kapcsolatban bizonytalannak tartott emberek száma várhatóan 47,1%-kal csökkenhet 642,4 millió emberre.” A javulás a „várható jövedelmek folyamatos növekedésének, a főbb gabonafélék viszonylag stabil árainak és az alacsonyabb népességnövekedésnek köszönhető majd, különösen Ázsiában, Latin-Amerikában és a Karib térségben”.

Kiemelt kép: Pixabay

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Csökkentették a 2023/24-es globális kukoricatermés-előrejelzést

2023. június 30. 08:03

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) módosította a 2023/24-es gazdálkodási esztendőre vonatkozóan a globális kukoricatermelés előrejelzését.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?

Kertészeti károsítók előrejelzése (7.) - Az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi L.) előrejelzésének lehetőségei

2019. június 1. 19:56

A cseresznyelégy elleni védekezés a rajzó egyedek ellen irányul a tojásrakás megakadályozása érdekében. A sikeres kezelés megfelelő időzítése miatt kulcsfontosságú az imágók rajzásának pontos megfigyelése. A rajzás megfigyelésére többféle eszköz is a rendelkezésünkre áll. Az egyik lehetőség, amikor a fák alá sátorizolátorokat helyezünk ki, a másik, amikor sárga vagy zöldessárga színű ragacsos fogólapokat használunk. Az imágók megjelenésének pontos előrejelzéséhez emellett a hőösszegszámítás módszerét is alkalmazhatjuk.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.