Ház, táj blog

Elődeink tudása I. – ízelítő a népi gyógyászatból

Agrofórum Online

Általában nem könnyű kikeveredni a vírusos megbetegedésekből, de az elmúlt hónapok után elmondhatjuk, hogy látványosan nehezebb mindenkinek felgyógyulni, és teljesen tünetmentessé válni. Emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Miért ne egészíthetnénk ki az étrendünket olyan természetes, növényi alapú ételekkel vagy italokkal, amelyekről felmenőink is tudták, hogy bizonyos betegségekre gyógyulást hozhatnak, és segítenek a szervezetünknek az egészséges működésben?

Szerencsére ez a tudás örökségként ránk maradt, csak tudnunk kell, mikor, milyen betegségre mit alkalmazhatunk. Nézzünk körül a régi feljegyzések között, hátha találunk már ismerős praktikákat is!

Nagyon fontos, hogy ez a cikkanyag nem minősül hivatalos, orvosi szakvéleménynek, és nem pótolja a személyes orvosi szaktanácsadást! Ha bizonytalanok vagyunk az alkalmazásban, kérjük ki háziorvosunk vagy szakorvosunk véleményét, különösen gyermekek és tartós betegségben szenvedők esetében!

Fejes saláta: hörghurutra

Tegyünk hideg vízbe egy fejes salátát, és félig lefedve, kis lángos főzzük 5 percig. Ha hörghurut gyötör minket, lefekvés előtt igyunk az elkészült, langyos léből egy pohárral! Enyhíti a tüneteket, csökkenti a köhögési ingert, így nyugodtabb alvást tesz lehetővé, hogy gyorsabban át tudjuk vészelni a betegséget.

Fejes salátát hörghurutra
Fejes salátát hörghurutra

Almasavó: köhögésre, étvágytalanságra

Öntsünk egy lábosba egyenlő arányban almabort, vizet és tejet, majd melegítsük fel! Fontos, ne főzzük össze, csak melegítsük meg! Melegítés után szűrjük le az elkészült levet – mert egy túrószerű anyag válik ki belőle, – majd a léből 1-2 evőkanálnyit fogyasszunk belőle, ha hosszan tartó köhögéssel vagy étvágytalansággal küzdünk!

Kakukkfűszörp: gyomorhurut, szamárköhögés, tüdőgyulladás ellen

A kakukkfűből egy igen karakteres, különleges ízű szörp készíthető, ami felvértezi a szervezetet olyan súlyos betegségek leküzdésére, mint a tüdőgyulladás vagy a gyomorhurut. Ezenkívül segít feloldani a letapadt váladékot, enyhíti a torokfájást is, és alkalmazásával minimálisra csökkenthető a felülfertőzés esélye is.

Kakukkfű szörpje gyomorhurutra és szamárköhögésre
Kakukkfű szörpje gyomorhurutra és szamárköhögésre

A szörphöz 2 dl vízben forrázzunk le 10 dkg kakukkfüvet, majd 20 percig hagyjuk állni! Szűrjük le, majd adjunk hozzá 20-30 dkg cukrot, és főzzük be szirupsűrűségűre! Fogyasszunk belőle naponta háromszor egy teáskanállal!

Eperlekvár: torokgyulladásra

Nem, nem szamócalekvár, hanem a fekete eperfa (Morus nigra) vagy fehér eperfa (Morus alba) vitaminban és ásványi anyagban gazdag terméséből készült eperlekvár! Kiváló torokgyulladás gyógyítására és a tünetek csökkentésére.

A fehér eperfa terméséből készült szirup és lekvár is csodaszer
A fehér eperfa terméséből készült szirup és lekvár is csodaszer

Mossuk meg alaposan a gyümölcsöt! Tegyük széles lábosba, majd víz nélkül főzzük pépesre! Hagyjuk kicsit hűlni, majd törjük össze botmixerrel! Az apró magvaktól megszabadíthatjuk, ha még egy kislyukú szitán átpréseljük. 1 kg eperhez adjunk 25 dkg cukrot! Ízlés szerint fél citrom levével szabályozhatjuk még az ízét. Ha szirupot szeretnénk belőle készíteni, cukor helyett adjunk hozzá annyi mézet, hogy sűrű masszát kapjunk belőle!

Ibolyaolaj: fejfájásra, köhögésre, lázas betegségekre

Ez a recept hosszabb előkészületet igényel, de kis előrelátással betárazni is érdemes lehet belőle. Az ibolyának minden része ehető, és mindegyik valami más betegségre alkalmazható. Gyökere például enyhe hurutoldó, köptető hatású, így remek hasznát vehetjük hörghurut és légcsőhurut esetén. Ezenkívül izzasztó, illetve lázcsillapító hatása is van, ezért megfázás és influenza idején is nagy segítség a betegségek legyőzésében. Virágából készült szirup megnyugtatja a gyulladt torkot.

Az ibolya minden része hasznosítható
Az ibolya minden része hasznosítható

Ibolyaolaj elkészítéséhez tegyük bele egy üvegbe az ibolyát (a teljes növényt, virágától a gyökeréig), öntsük fel olívaolajjal, dugaszoljuk be, majd 30 napra tegyük a napra, hadd érlelődjön! Ezután leszűrjük, és alkalmazhatjuk a lázas-köhögéses betegségünknél, vagy bedörzsölve fejfájás ellen.

Bár kimeríthetetlen a receptek tárháza, mégis az otthon elkészíthető receptekből egy kisebb cikksorozat fog születni a hasznos praktikákból. Mindenkinek gyors felépülést kívánok a betegségekből!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Hogyan neveljünk palántát a fejes salátából?

2025. február 3. 04:39

Miként nevelhetünk palántát a fejes salátából? Mikor kezdjük, és mikor lehet kiültetni szabadföldbe?

A belföldi fejes saláta termelői ára 15 százalékkal csökkent

2018. március 25. 09:41

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi fejes saláta kínálata egész évben folyamatos - olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet zöldségpiaci jelentésében.

A fejes saláta változékonysága gyakorlatilag lehetetlenné teszi a jövőbeni befektetéseket

2023. szeptember 4. 13:10

A héten Belgiumban a Devo-Fleur megkezdte az új fejes saláta betakarítását.

A növények visszajelzései alapján folyik a termesztés Hollandiában

2024. január 23. 07:10

A jövő víziója egy olyan mezőgazdaságot tár elénk, amelyben a termesztők közvetlen kapcsolatba léphetnek a növényeikkel és reagálhatnak rájuk, folyamatosan finomítva a termesztési stratégiáikat a növények visszajelzései alapján.