30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Ház, táj blog

Fatüzelés: érvek és ellenérvek

Agrofórum Online

Érdemes, hasznos, tudatos döntés a fával való fűtés az otthonunkban? Milyen környezetvédelmi vonatkozásai vannak? Mitől függ a fatüzelés helyes gyakorlata?

Sok embertől hallani, hogy anyagi, környezetvédelmi, kényelmi vagy egyéb más megfontolásból nem élnek a fával való fűtés lehetőségével. Sok érvet és ellenérvet fel lehet sorakoztatni a témában, és számos tényező – köztük a vásárlás, a megfelelő tárolás, szárítás és felhasználás – közrejátszik abban, hogy a fatüzelés előnyeit vagy hátrányait sikerül-e érvényesítenünk.

Az alábbi összefoglaló a pro-kontra érvekkel segíthet végiggondolni, hogy milyen lehetőségeket rejt a fatüzelés, és milyen hátrányaival kell számolnunk.

A fatüzelés előnyeiA fatüzelés hátrányai
A fa megújuló energiaforrás: a felelős erdőgazdálkodásból származó, tüzelőanyagnak elszállított fa helyére fákat telepítenek.A nem megfelelő használat (pl.: nedves fával való fűtés) során csökken a fűtőérték, és több szennyezőanyag jut a levegőbe.
A fatüzeléssel biztosíthatja a háztartás a nem megújuló (fosszilis) energiahordozóktól való függetlenséget.A tűzifával való fűtés hatásfoka erősen függ a tűzifa minőségétől.
A fával való fűtés során környezetbarát tüzelőanyagot használunk.A faanyag tárolása és szárítása körülményesebb a többi tüzelőanyagéhoz képest (pl.: gáz, fabrikett).
A faanyag, amelyet eltüzelünk (és a megfelelő helyről vásároljuk), szén-dioxid-semleges*.Egyes tűzifa-fajták égetése során sok hamu keletkezik.
A többi tüzelőanyaghoz képest alacsonyabb a levegőterhelése (emissziója): mivel a fa nem tartalmaz ként, ezért a füstje sem tartalmaz a környezetre rendkívül káros kén-dioxidot.A megrendelt faanyag szállítása akkor gazdaságos, ha az otthonunkhoz minél közelebb vásároljuk meg a fát. Nagyobb távolságra történő szállítás drága és magasabb a környezetterhelése.
A többi tüzelőanyaghoz (pl. brikett, pellet) képest kedvezőbb ára van. 
Megfelelő előkészítés és feldolgozás mellett kényelmes és könnyű az alkalmazása. 
A fatüzelésre való teljes átállás esetén nincs dolgunk a gázszolgáltatással. 
Helyi szinten elérhető energiaforrás, így kisebb távolságokra való szállítás sem jelent nagy környezetterhelést. 
A helyi kitermelésből vásárolt tűzifa bevételi forrást jelent az erdőgazdaságnak. 
*A felelős erdőgazdálkodásból származó, fatüzeléshez használt faanyag szén-dioxid-semleges, vagyis pontosan annyi szén-dioxid keletkezik az égése során, mint amennyit növekedése alatt elnyelt.

A fatüzelés nem merül ki „pusztán” ennyiben, a fenti tényezőket is még tovább lehet bontani. Vegyük például a tudatos vásárlás fontosságát.

A fa megújuló energiaforrás – a felelős erdőgazdálkodásból származó, tüzelőanyagnak elszállított fa helyére fákat telepítenek

Ha a vásárolt tűzifa felelős erdőgazdálkodásból származik, a kitermelt fa helyére újabb csemetéket ültetnek, melyek újra képesek elnyelni a keletkezett szén-dioxidot, így ha ügyelünk a vásárláskor az eladó megválasztására, azzal támogatjuk a hazai felelős és fenntartható fakitermelést.

Egy másik nagyon fontos kérdés a károsanyag-kibocsátás. A fa eltüzelésekor számos tényező befolyásolja, hogy mekkora terhelésnek tesszük ki a környezetünket. A nem megfelelő tüzelőanyag használatának következményeképpen számos levegőszennyező anyag (pl.: szén-monoxid, nitrogén-oxid, nitrogén-dioxid, egyéb, az egészségre veszélyes anyagok) kerülhet a levegőbe. Ennek legfőbb okai a következők lehetnek:

  • nem megfelelő minőségű tüzelőanyag: nedves fa, vagy különböző anyagokkal kezelt (pl.: lakozott vagy préselt) faanyag;
  • megfelelő mennyiségű oxigén hiánya; a kémény esetleges hibája, dugulása; elégtelen füstelvezetés, vagy régi, karbantartás nélkül használatban lévő készülékek.

A cikksorozat további részeiben bővebben kitérünk a megfelelő minőségű tüzelőanyag fontosságára, de röviden itt is legyen szó arról, hogy a tűzifa használatakor a fa nedvességtartalma elsődleges jelentőségű.

Egy fa a kivágáskor 45-50%-os nedvességtartalmú, ami a nyári időszak során 18-25%-ig képes kiszáradni, és kb. 1 évnyi megfelelő tárolás esetén csökkenhet le a tüzeléshez alkalmas 10-20%-os nedvességtartalomra. A száradás üteme a fa fajtájától is függ.

A nem megfelelő tüzelőanyag használatának következményeképpen számos levegőszennyező anyag kerülhet a levegőbe

Nedves fával tüzelni nemcsak gazdaságtalan, de környezetkárosító is. A száraz fa fűtőértéke 15 MJ/kg, a frissen vágotté 7 MJ/kg körüli, mivel a fában rejlő energia jelentős része ilyenkor a fában lévő víz elpárologtatására megy el.

A következő cikkekben a tüzelőanyag vásárlásáról, a megfelelő tárolásról és szárításról, valamint a helyes felhasználásról lesz szó.

Kapcsolódó cikkek:

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Őszi erdő – teli kosár

2023. október 16. 06:40

Az őszi kirándulások alkalmával rengeteg értékes gyógynövényt, termést, levelet, gombát gyűjthetünk, de nagyon fontos tisztában lennünk a gyűjtés szabályaival annak érdekében, hogy ne sértsük meg a törvényt, és vigyázzunk a természet értékeire!

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.