Ház, táj blog

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék II.

Agrofórum Online

Sokféle madárfaj látogathatja a kikészített eleséget a téli időszakban. A cinegefélék közül nemcsak a szén- és kék cinegével, de ritkább fajokkal is találkozhatunk. Ismerjük meg közelebbről a fenyvescinegét, a búbos cinegét, a kormosfejű cinegét és a lazúrcinegét!

Az előző cikkben részletesen áttekintettük a cinegék általános jellemzőit, és közelebbről megismerkedhettünk a széncinegével, a kék cinegével és a barátcinegével. Most ismerkedjünk meg a hazánkban ritkább cinegefajokkal is!

A kicsiny fenyvescinege

A fenyvescinege (Periparus ater) a legkisebb hazánkban előforduló cinegefaj. Európa nagy részén megtalálható, a Kárpát-medencében azonban ritka vendég. Elsősorban fenyőerdőkhöz, főként a lucfenyőhöz kötődik. Hazánkban az Alpokalján, a Zalai-dombságban és az Északi-középhegységben találkozhatunk vele.

A fenyvescinege alfajai meglehetősen változatos kinézetűek, van köztük sárgás és fehér alapszínű, barna, olajzöld és szürke hátú is. Mindig jellemző azonban az arcfolttal megegyező színű tarkófolt, amit a fekete sapka keretez, illetve a széles, fekete toroksáv.

A fenyvescinege az etetőket ritkán látogatja, de egy erdőhöz közel épült ház udvarán dióra, mogyoróra, földimogyoróra, napraforgómagra vagy kendermagra előszeretettel a vendégünk

A fenyvesekben vagy kevert erdőkben rak fészket fák odvaiba, de – a cinegék között egyedi módon – néha az avar mélyedéseiben vagy sziklarepedésekben is nevelheti a fiókákat. Fészke csésze alakú, melyet állati szőrrel és növényi részekkel tesz kényelmesebbé.

Az etetőket ritkán látogatja, de egy erdőhöz közel épült ház udvarán dióra, mogyoróra, földimogyoróra, napraforgómagra vagy kendermagra előszeretettel a vendégünk.

A különleges búbos cinege

A búbos cinege (Lophophanes cristatus) Magyarországon ritka, de rendszeres fészkelő énekesmadár. Az Alpokalján és kisebb egyedszámban az Északi-középhegységben is találkozhatunk vele.

A búbos cinege háta barna, hasa ennél világosabb, begye világos krémszínű. Az arcrész halványbarna, bóbitája fehér kis tollakkal tarkított sötétbarna és fekete. Fején jelen van a jellegzetes fekete szemfolt, nyakán pedig egy keskeny fekete szalag található. A szeme feletti, csúcsával a tarkó felé mutató V-t formázó sáv a búbos cinegén egyedi módon nem olvad a nyakán lévő szalagba.

A búbos cinege éberen védi fészkét a betolakodókkal szemben

A búbos cinege öreg fenyvesekben és vegyes erdőkben (örökzöld és lomberdőben is) költ. Fészkének odvakat választ, amiket mohával tölt fel és tollakkal bélel ki. Fészke környékét aktívan védi a betolakodókkal szemben.

A gyakrabban előforduló cinegéinkhez hasonlóan állati zsiradékot, napraforgómagot, kendermagot, diót, mogyorót, földimogyorót, és cinkegolyót keres az etető környékén.

A halkszavú kormosfejű cinege

A kormosfejű cinege (Poecile montanus) Magyarországon ritka, de rendszeresen fészkel. Legnagyobb egyedszámban az Északi-középhegységben és a Kisalföld vidékein él.

Külseje sokban hasonlít a barátcinegééhez: teste barnás színű, a háta sötétebb, a hasa világosabb, kissé szürkés árnyalatú. A feje tetején fekete sapkát „visel”. Torkán ugyanilyen színű sáv látható, melyek körülveszik világos színű arcfoltjait. A barátcinegétől az különbözteti meg, hogy a kormosfejű cinegének nagyobb a feje és a torokfoltja, illetve a szárnyon látható matt tollazatban is eltér a rokonáétól. Énekhangját ritkán halljuk.

A kormosfejű cinege fészkét tűlevelű és bükkerdőkben rakja, amit egy saját maga vájta faodúban készít el

A kormosfejű cinege fészkét tűlevelű és bükkerdőkben rakja, amit egy saját maga vájta faodúban készít el. A fészket az odúvájás során keletkezett forgáccsal és más növényi részekkel bélel ki. Az odú környékét fáradhatatlanul védelmezi az esetleges beköltözőktől.

Ha szerencsénk van, és az etetőnél tetten érjük, a többi cinegének kikészített eledel számára is megfelel.

A gondoskodó lazúrcinege

A lazúrcinege (Cyanistes cyanus) Európa dús aljnövényzetű lombhullató erdeinek, folyók menti ligeterdőknek és bozótosoknak gyakori fészkelője. Magyarországon ritka vendég.

A párzási időszakban a hím lazúrcinege a párválasztástól egészen az első tojások lerakásáig rendszeresen eteti párját

A lazúrcinege kék-fehér tollazata más cinegefajokéval összetéveszthetetlen. Testmérete ugyan megegyezik a kék cinegéével, ám farktollai valamivel hosszabb, mint rokonának. Fészkét agresszíven csivitelve védi, ha megzavarják. A párzási időszakban a hím a párválasztástól egészen az első tojások lerakásáig rendszeresen eteti párját.

Az etető közelében „fehér holló”, de ha mégis felénk tévedne, a többi cinegefajhoz hasonlóan aprómagvakkal, dióval, mogyoróval és faggyúval kedveskedhetünk neki.

A cikkben megjelent képekért hálás köszönetem Bedőcs Gyulának!

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Rusztikus vöröshagyma leves

2019. augusztus 15. 11:52

A vöröshagyma véleményem szerint még nem rontott el semmilyen ételt. Én szinte minden főzést hagymapirítással kezdek. Az utóbbi időben rengeteg vöröshagyma termett a kertünkben, ezért is alkottam meg ezt a krémes, lélekmelengető levest.

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Április

2023. április 14. 05:36

Az április nagyon izgalmas hónap a kerti szezon szempontjából: nemcsak a zöldségek és gyümölcsök, de már a fűszerek között is találunk szezonális fajtákat. Lássuk, milyen idényszerű finomságok kerülhetnek az asztalra ebben a hónapban!