Ház, táj blog

Külföldi nyaralás és növényegészségügy II.

Agrofórum Online

Növénybarátként érdemes a külföldi utazásaink előtt tájékozódni a növényegészségügyi előírásokról, hiszen a tudtunkon kívül nagy kárt okozhatunk, ha a hazahozott növénnyel együtt a növény egyik betegsége vagy kártevője is beutazik vele együtt.

Az előző cikkben szó volt a honos, az idegenhonos és a karantén károsítókról – ebben a cikkben bővebben megismerkedünk a zárlati károsítókkal és azok csoportjaival, valamint azokkal a feltételekkel, amelyekkel az egyes növényi termékek behozhatók az Európai Unió területére.

Növényegészségügyi intézkedések hatálya alá tartozó növények csoportjai

A 2016/2031/EU rendelet több kategóriába sorolja a vizsgálatköteles károsítókat:

Uniós zárlati károsítónak nevezzük azokat a károsítókat, amelyek nincsenek jelen a területen, vagy ha jelen vannak, akkor csak korlátozott mértékben vannak elterjedve, képesek bekerülni, megtelepedni és elterjedni azokon a területeken, amelyeken eddig nem voltak jelen. Ezeknek a károsítóknak a bekerülése, megtelepedése és elterjedése elfogadhatatlan gazdasági, környezeti vagy társadalmi hatást gyakorolna az adott területre, viszont megvalósítható és hatékony intézkedések állnak rendelkezésre annak megelőzésére, hogy a károsítók bekerüljenek a területre, ott megtelepedjenek és elterjedjenek, valamint a kockázataikat és hatásaikat enyhíteni tudjuk. Ezeknek a károsítóknak a jegyzékét a 2019/2072/EU rendelet II. melléklete tartalmazza. Ilyen például a dohánytripsz, a fekete málna látens vírus és a rizs xantomónászos betegsége.

Kiemelt zárlati károsítónak nevezzük azokat a károsítókat az uniós zárlati károsítók közül, amelyek lehetséges gazdasági, környezeti vagy társadalmi hatása az Európai Unió területén a legsúlyosabb fokú. Ezeknek a károsítóknak a jegyzékét a 2019/1702/EU rendelet tartalmazza.

Védett zónás zárlati károsítónak nevezzük azokat a károsítókat, amelyek már jelen vannak az EU területén, de nincs jelen az érintett tagállamban vagy annak valamely területén, és az adott tagállam kérelmére elismerik és ellene hatósági intézkedéseket folytatnak. Jegyzéküket a 2019/2072/EU rendelet III. melléklete tartalmazza. Ide tartozik a tűzelhalást okozó Erwinia amylovora baktérium például Franciaországban és Észtországban.

A zárlati károsítók csoportjainak jegyzékét a 2019/2072/EU rendelet tartalmazza

Léteznek vizsgálatköteles nemzárlati károsítók is, amelyek jelen vannak az Unió területén, főként meghatározott, ültetésre szánt növényekkel terjednek és jelenlétüknek elfogadhatatlan gazdasági hatása van azok rendeltetésszerű felhasználására, viszont az ültetésre szánt növényeken való megjelenésének megelőzésére megvalósítható és eredményes intézkedések állnak rendelkezésre. Ezeknek a károsítóknak a jegyzékét a 2019/2072/EU rendelet IV. melléklete tartalmazza. Ilyen például a paradicsom bronzfoltosság vírus vagy a verticilliumos hervadás.

A fenti kategóriák közül a speciális csoportot alkotnak az ideiglenes zárlati károsítók, amelyek egyelőre csak potenciális zárlati károsítók – besorolásuk jelenleg folyamatban van, ellenük szükséghelyzeti intézkedés alapján védekezés folyhat.

A növények, növényi termékek és egyéb anyagok behozatalának feltételei

A növényegészségügyi jogszabályok alá tartozó növények, növényi termékek és egyéb anyagok (itt összefoglaló néven áruk) 3 fő csoportba sorolhatók:

I. Azok az áruk, melyek behozatala bizonyos EU-n kívüli országokból szigorúan tilos. A behozatali tilalom alá eső áruk listáját a 2019/2072/EU rendelet VI. számú melléklete tartalmazza. Ide tartozik például a vetőburgonya, a citrusfélék, a szőlő növény (friss levelet is beleértve), és a talaj. Ideiglenes behozatali tilalom vonatkozik a legtöbb gyümölcsfa-csemetére és több erdészeti és dísznövényfajra, melyet a 2018/2019/EU rendelet szabályoz.

II. Azon vizsgálatköteles áruk köre, amelyek bizonyos EU-n kívüli országokból történő behozatalához növényegészségügyi bizonyítvány szükséges. Többek között ebbe a kategóriába tartozik minden ültetésre szánt vagy már elültetett növény, a legtöbb gyümölcs és zöldségféle termése, néhány faj vetőmagja és a használt mezőgazdasági gépek is. Ennek listái a 2019/2072/EU rendelet XI. melléklet A. és B. részében találhatók. A két rész közötti különbség, hogy az A. részben felsorolt áruk csak növényegészségügyi kirendeltséggel rendelkező határállomásokon hozhatók be. A B. részben jelölt növények más határállomáson is beléptethetők.

III. Azon áruk köre, amelyek növényegészségügyi bizonyítvány nélkül behozhatók EU-n kívüli országokból. A 2019/2072/EU rendelet XI. melléklet C. részében van felsorolva annak az öt fajnak a termése, amelyeknek behozatalához nincs szükség növényegészségügyi bizonyítványra. Ezek az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz. Nem szükséges bizonyítvány azon árukhoz sem, amelyekre a növényegészségügyi rendelkezések nem vonatkoznak. Ilyenek a szemes termények nem vetésre szánt magvai, valamint a feldolgozott növényi termékek (fagyasztott, megfelelően szárított vagy aszalt, befőzéssel, savanyítással vagy egyéb módon tartósított termések és egyéb, fogyasztásra szánt növényi részek).

Az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz termésének behozatalához nincs szükség növényegészségügyi bizonyítványra

Ha a fenti kérdésekben bővebben is szeretne valaki tájékozódni, keresse fel bátran a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal hivatalos honlapját, és a kapcsolódó elérhető szakanyagokat!

Amennyiben részletesebben érdeklődik a kedves Olvasó a jogszabályi előírások iránt, a következő oldalakon találhatja meg a legfrissebb hiteles formátumokat:

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

A határtalan határ

2018. október 17. 12:47

Október hónap – ahogy már korábban írtam is egyike a kedvenceimnek, a simogatóan fátyolos napsugarával, a völgyekben megülő hajnali párával, a sarjadó vetésekkel, a festőket megszégyenítő színkavalkádjával.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra I. rész

2018. május 28. 07:57

Mit tehetünk, hogy örökzöld társaink is bírják ezt a szélsőséges időjárást: a kiborító meleget, a rendszertelenül érkező csapadékot, a párás napokat?

Hogyan öntözzük helyesen a növényeinket?

2022. június 29. 06:36

Minden egyes növényfaj igényelhet különböző bánásmódot, és ez az öntözésre is igaz. Milyen gyakran, mennyit és hova? És ha még ez nem lenne elég, a hogyan kérdés is életbevágó! Lássuk a legfontosabb szabályokat az öntözés terén, amiknek a betartásával a legnagyobb kánikulát is kibírják a növények!

Készítsünk csalánlevet a növényeink számára!

2022. május 30. 06:37

A csalánlé elriasztja a kártevőket, ha a növény levelére permetezzük, de kiváló zöldtrágyaként is alkalmazható, ha öntözéssel juttatjuk ki. Hogyan készítsük el otthon, és milyen töménységben alkalmazzuk?