17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Ház, táj blog

Májusfa

Agrofórum Online

Ahogy múlik az idő, úgy leszünk egyre feledékenyebbek. Ez év májusában az Agrofórum beköszöntőjének ezt a címet adtam: Májusban májusfa. A régebbi bevezetőket visszanézve, éppen tíz éve majdnem az előbbivel azonosan jelent meg az akkori írásom: Májusfa címmel. Még szerencse, hogy azért a kettő különbözik egymástól. Tíz év az mégiscsak tíz év.

A májusfa-állítás régi népszokásunk, amely, mint annyi más múltbéli – lassan kiveszőfélben van. A majálist, vagyis a május elsejei örömünnepet megelőző éjszakán a legények kivágták az erdőben a legsudárabb fákat (többnyire fenyőféléket), és feldíszítve azokat kedvesük udvarában vagy háza előtt állították fel. A májusfa-állításnak sokféle szokása volt. Angliában például a május elsejét megelőzőestén ünnepi menetben vonult ki a nép az erdőbe, hogy kiválasszák a májusfának való legszebb fát. Ez az éjszakai bolyongás aztán jó alkalmat adott a fiataloknak az idősebb nemzedék által elítélt vagy inkább irigyelt szertelenségre, kicsapongásra.

A májusfa-állítás mint régi népszokás – úgy tartják – az északibb országokból származhat –, ami igaz lehet – mivel nálunk a tavaszt köszöntő örömünnep ugyancsak késésben van.

Hol van már a tavasz?

A megzsendült őszi gabonák várandósan hordják magukban a kalászokat, hogy a hónap utolsó harmadában, kifakadva a levelek közül, világra jöjjenek. A repcevirágzás is lassan a végét járja, a napraforgó meg a kukorica szemlátomást „bolondgomba” módjára növekszik.

A fákon reménykeltő apró gyümölcsök már rég elfelejtették, hogy volt egyszer rügyfakadás, s a szorgos méheknek meg a szélhordta virágpornak köszönhetik a létüket.

Jó nevelő idő kellene, de csendes meleg esőkkel – mondják a gazdák, hiszen minden vetnivaló a földben van, a munkák java elvégezve.
Ami hátra van, az leginkább a növényvédelemre szorítkozik. A megelőzésre, meg a védekezésre. Megelőzni a néha robbanásszerűen fellépő betegségeket, különösen akkor, ha jó „nevelő idő” van, és védekezni a kártevők sokasága ellen.

Beszéljünk egy kicsit a növényápolásról is, bár az zömében júniusra tevődik. Volt egy időszak, amikor szinte elfelejtettük a növényápolást, vagy egyszerűbben szólva; a sorközművelést, mert mindent rábíztunk a vegyszerekre. A világ azonban változóban van és vissza-visszatérünk a régi módszerekhez, persze korszerűbb eszközökkel, és ma már távvezérelt módon centiméteres pontossággal.

Mennyi „mérget” takaríthatunk meg – az úgyis van elég az életben –, ha csak a sorokat permetezzük és a sorközöket mechanikusan műveljük.

Jó-jó, de ez többletenergia-felhasználás – szinte hallom az ellenvetést. Erről csak annyit, hogy a költségeket ellentételező hozamok mellé tegyük oda a mérlegre az egészségünket is. (Ennél pontosabb választ kapunk áprilisi számunk 3-35. oldalán a „Kukorica gyomirtási technológiák gazdasági értékelése” című cikkben.)

A legszebb hónap – mondják – a Maja római istennőről elnevezett hónap, és ez mindaddig így is van – a gazda időnként elsötétülő szemüvegén keresztül nézve is –, amíg a reményeinkben kárt nem tesz ez az egyébként szerelemittas május.

Előttünk a fagyosszentek, akik vagy hoznak lehűlést, vagy nem, de az esélye megvan, még akkor is, ha éppen Pünkösd tájékára esik a három jeles férfi: Pongrác, Szervác, Bonifác neve napja isten éltesse őket, de a fagyokat inkább tartsák távol tőlünk.

Sorolhatjuk tovább azokat az embertől független természeti jelenségeket, amelyek a klímaváltozás előtt is volta, meg lesznek is, de a gyakoriságuk és a mértékük mintha növekvőben lenne. Szélviharok, jégeső – május elején – tavaly volt részünk benne. Azután az aszály. ugyancsak az elmúlt évben május végén 30oC feletti hőség, eső sehol, sárguló őszi árpák és fogyatkozó remények.

Csoda hát, ha a gazdának néha nemcsak a szemüvege sötétül el, hanem a tekintete is?

Ilyenkor májusban, amikor a természet teleszórja virágcsodáival a réteket, mégiscsak úgy illik, hogy a bizakodóbb énünket vegyük elő.

A vágyainkat, mert a vágyak mindig valami boldog beteljesülés reményéből táplálkoznak, mint azok a legények is, akik májusfát állítanak a lányok udvarára, és azok a lányok is, akik várják a csodát, amikor a májusfa menyasszonyi csokorrá változik.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

A sünök védelme a tavaszi kerti munkák idején

2023. március 18. 13:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.

Érdemes STIHL szakszervizbe vinni a kerti gépeket - most ingyenes az átvizsgálás

2020. március 6. 06:49

A legtöbb esetben azért hibásodnak meg kerti gépeink, mert nem megfelelően tartjuk karban őket, vagy nem készítjük elő a téli leállás után a tavaszi kerti munkálatokra.

Téltemető: Minden amit tudni kell róla

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!

Miért és hogyan végezzük el a tavaszi lemosó permetezést?

2020. február 24. 06:38

Cs. Judit kérdése: Tavaszi lemosó permetezés? Miért és hogyan végezzük el? Mikor van itt az ideje?