3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Ház, táj blog

Mivel tehetünk többet a repce kedvező átteleléséért? A siker alapja az ésszerű alapművelés és magágykészítés!

Agrofórum Online - A fotók a szerző és munkatársainak felvételei

Az előző gazdatippek blog a borsó vetésének körülményeiről szólt, jelen írásban pedig az őszi szántások minőségéről szerettem volna beszámolni több évre visszamenőleg. Ám a napokban megakadt a szemem az őszi káposztarepce télvégi helyzetének elemzésén a szakcikkek között. Arra jutottam tehát, inkább ezt a témát egészítem ki saját megfigyeléseimmel. Ugyan a repce előtti talajművelési technológia tulajdonképpen nyári aktualitás, mégis úgy gondolom, talán most többekhez eljutnak soraim, mint a nyári munkacsúcs idején. Akinek pedig most gyengélkedik a repcéje, jobban megragadja mondanivalóm lényege.

A hosszúra nyúlt bevezetést követően agrármúltunk kiemelkedő alakjának, Gyárfás Józsefnek (1875-1965) szavaival folytatom: „Az okszerű talajművelés nem is lehet merev (…) alkalmazkodnia kell elsősorban a talaj típusához és állapotához, nem kis részben az időjáráshoz (…) sémának, sablonnak (…) nincs helye.”

Azért idézem e sorokat, mert évről évre találkozom gazdálkodókkal, akik megszokásból, séma szerint gazdálkodnak. A 2016-os csapadékos nyáron gazdaságunk szántóterületein a repce alá már augusztus első napjaiban szántottunk és elmunkáltunk, mert ekkor igen kedvező volt a talajállapot a szántásos alapművelésre. Akik augusztus második felében, a szárazabb periódusban szántottak, még azonnali elmunkálás esetén sem kaphattak olyan aprómorzsás magágyat, amelyet a repce igényel. Ezek a gazdálkodók július végén és augusztus elején még az aratást követő tarlóhántás erőltették nedves talajon – több, de leginkább kevesebb sikerrel. Igaz, a korai elmunkált szántásaink felszínét még két sekély rövidtárcsás műveléssel kellett gyommentesen tartanunk vetésig, de az eredményül kapott kellően ülepedett, aprómorzsás magágyat meghálálta az elvetett repce. Magágyat közvetlenül a vetőgép előtt síktárcsával készítettünk. A sík tárcsalapok 5-6 cm mélységben átmunkálták a talajt, nyirkos, porhanyós magágyat hátrahagyva a magnak. Így a csírázás és kelés zökkenőmentes volt. A robbanásszerű kelésnek és kezdeti fejlődésnek köszönhetően, továbbá a vetés előtti kétmenetesen mechanikai gyomírtás okán nem kellett vegyszeresen gyomírtani a repce állományokat. A kelő gyomokat elnyomta a repce.

A repce a talajelőkészítésen túl a felvehető tápelemekre is kifejezetten igényes növény. A vetőágyba komplex műtrágyát kell bedolgozni, mivel a nitrogén mellett a foszfor jótékonyan hat a gyökérzet erősödésére, míg a kálium a télállóságot segíti elő. A vetőgéppel kijuttatott mikro-granulátum indítóműtrágya meghatározó az őszi fejlődés szempontjából. A repce 6-8 leveles állapotában mikroelem tartalmú levéltrágyát (kén, bór), illetve regulátort kell kijuttatni az állományra. Az azolok kivételével nem ismert olyan fungicid hatóanyag-csoport, amely növekedésszabályzó hatással bír. A tebukonazol markáns regulátor hatású fungicid, amely a gombabetegségek ellen is védelmet nyújt. A tavaszi első (és második) fejtrágyát már abban az időszakban célszerű kijuttatni, amikor a nappali hőmérséklet eléri a + 3-5 Celsius fokot, de éjszakánként még legalább -3 Celsius fok van. Így a kora reggeli óráktól délelőtt 9-10 óráig taposási kár nélkül lehet műtrágyát kijuttatni.

S végezetül önkritika gyanánt, valamint alátámasztva az „aki nem halad, az lemarad” szállóigét, említek néhány fejleszteni kívánt technológiai elemet gazdaságunkban. Tervezzük olyan elmunkáló beszerzését, amellyel a szántással egymenetben le lehet zárni a talajfelszínt, ezáltal csökkenteni a menetszámot. Fontos beruházás lesz magágy-készítő tárcsasorokkal szerelt vetőgép vásárlása. A repcénél kifejezett előnyt jelent, ha friss, nyírkos magágyba kerülnek az apró magvak. Betakarítógépünkre pedig pelyvaterítő egységet tervezünk felszerelni, mert alkalmazásával a vetésterület egy részében újra próbálkoznánk szántás nélküli alapműveléssel a repce vetése előtt. Hiányában a kombájn rostáiról lehulló törtszem, törek és pelyva frakció okán 1,5 méteres sávokban jelentős vadkár éri a vetést, amennyiben nem szántásos alapművelést végzünk.

 

Ritkább vendégek a madáretetőnél - I. rész

2025. február 23. 05:40

Vannak olyan fajok, amelyeknek megfigyelése az etetőnél csodaszámba megy. Ilyen vendégünk lehet a hósármány, a csonttollú, a süvöltő és a csíz is.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

„Ha Väderstad, akkor nincs megoldhatatlan helyzet” - Battonyán még chiamagot is vetett a Rapid

2022. március 3. 09:56

Ha a Väderstad gyártana ekét, abból is a svédet választaná. Véleménye szerint a Tempo vetőgép ott kezdődik, ahol az összes többi vetőnek vége, legyen szó minőségről, tőtávról, mélységtartásról. Fosztó Timotity Gábor 15 éve még azt sem tudta, hogy az őszi búzát ősszel vetik, mára viszont a Battonya környékén gazdálkodók adnak a szavára. 300 hektáron termel, 20 hektáron biogazdálkodik is Békés megyében. Vetett már chiamagot, a máriatövis pedig állandó növényük. Február legelején egy esős, saras napon kerestem fel, hogy a Väderstad gépeiről beszélgessünk.

Két hónapos mélypont után drágul a szójabab

2020. február 4. 06:35

Hétfőn 0,1 százalékos pluszban állt a szójabab, a tonnánkénti mennyiségnek megfelelő ár 321 dollárig emelkedett, de előtte a 322,2 dollárnak megfelelő szinten is kötöttek üzletet.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

A koronavírus terjedése padlóra küldheti a gabonapiacokat

2020. február 25. 08:03

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára 2,75 euróval, a takarmánybúzáé pedig 1,85 euróval csökkent. Előbbi ára 192,25, utóbbié 148,25 euróra csökkent le tonnánként.