Ház, táj blog

Mivel tehetünk többet a repce kedvező átteleléséért? A siker alapja az ésszerű alapművelés és magágykészítés!

Agrofórum Online - A fotók a szerző és munkatársainak felvételei

Az előző gazdatippek blog a borsó vetésének körülményeiről szólt, jelen írásban pedig az őszi szántások minőségéről szerettem volna beszámolni több évre visszamenőleg. Ám a napokban megakadt a szemem az őszi káposztarepce télvégi helyzetének elemzésén a szakcikkek között. Arra jutottam tehát, inkább ezt a témát egészítem ki saját megfigyeléseimmel. Ugyan a repce előtti talajművelési technológia tulajdonképpen nyári aktualitás, mégis úgy gondolom, talán most többekhez eljutnak soraim, mint a nyári munkacsúcs idején. Akinek pedig most gyengélkedik a repcéje, jobban megragadja mondanivalóm lényege.

A hosszúra nyúlt bevezetést követően agrármúltunk kiemelkedő alakjának, Gyárfás Józsefnek (1875-1965) szavaival folytatom: „Az okszerű talajművelés nem is lehet merev (…) alkalmazkodnia kell elsősorban a talaj típusához és állapotához, nem kis részben az időjáráshoz (…) sémának, sablonnak (…) nincs helye.”

Azért idézem e sorokat, mert évről évre találkozom gazdálkodókkal, akik megszokásból, séma szerint gazdálkodnak. A 2016-os csapadékos nyáron gazdaságunk szántóterületein a repce alá már augusztus első napjaiban szántottunk és elmunkáltunk, mert ekkor igen kedvező volt a talajállapot a szántásos alapművelésre. Akik augusztus második felében, a szárazabb periódusban szántottak, még azonnali elmunkálás esetén sem kaphattak olyan aprómorzsás magágyat, amelyet a repce igényel. Ezek a gazdálkodók július végén és augusztus elején még az aratást követő tarlóhántás erőltették nedves talajon – több, de leginkább kevesebb sikerrel. Igaz, a korai elmunkált szántásaink felszínét még két sekély rövidtárcsás műveléssel kellett gyommentesen tartanunk vetésig, de az eredményül kapott kellően ülepedett, aprómorzsás magágyat meghálálta az elvetett repce. Magágyat közvetlenül a vetőgép előtt síktárcsával készítettünk. A sík tárcsalapok 5-6 cm mélységben átmunkálták a talajt, nyirkos, porhanyós magágyat hátrahagyva a magnak. Így a csírázás és kelés zökkenőmentes volt. A robbanásszerű kelésnek és kezdeti fejlődésnek köszönhetően, továbbá a vetés előtti kétmenetesen mechanikai gyomírtás okán nem kellett vegyszeresen gyomírtani a repce állományokat. A kelő gyomokat elnyomta a repce.

A repce a talajelőkészítésen túl a felvehető tápelemekre is kifejezetten igényes növény. A vetőágyba komplex műtrágyát kell bedolgozni, mivel a nitrogén mellett a foszfor jótékonyan hat a gyökérzet erősödésére, míg a kálium a télállóságot segíti elő. A vetőgéppel kijuttatott mikro-granulátum indítóműtrágya meghatározó az őszi fejlődés szempontjából. A repce 6-8 leveles állapotában mikroelem tartalmú levéltrágyát (kén, bór), illetve regulátort kell kijuttatni az állományra. Az azolok kivételével nem ismert olyan fungicid hatóanyag-csoport, amely növekedésszabályzó hatással bír. A tebukonazol markáns regulátor hatású fungicid, amely a gombabetegségek ellen is védelmet nyújt. A tavaszi első (és második) fejtrágyát már abban az időszakban célszerű kijuttatni, amikor a nappali hőmérséklet eléri a + 3-5 Celsius fokot, de éjszakánként még legalább -3 Celsius fok van. Így a kora reggeli óráktól délelőtt 9-10 óráig taposási kár nélkül lehet műtrágyát kijuttatni.

S végezetül önkritika gyanánt, valamint alátámasztva az „aki nem halad, az lemarad” szállóigét, említek néhány fejleszteni kívánt technológiai elemet gazdaságunkban. Tervezzük olyan elmunkáló beszerzését, amellyel a szántással egymenetben le lehet zárni a talajfelszínt, ezáltal csökkenteni a menetszámot. Fontos beruházás lesz magágy-készítő tárcsasorokkal szerelt vetőgép vásárlása. A repcénél kifejezett előnyt jelent, ha friss, nyírkos magágyba kerülnek az apró magvak. Betakarítógépünkre pedig pelyvaterítő egységet tervezünk felszerelni, mert alkalmazásával a vetésterület egy részében újra próbálkoznánk szántás nélküli alapműveléssel a repce vetése előtt. Hiányában a kombájn rostáiról lehulló törtszem, törek és pelyva frakció okán 1,5 méteres sávokban jelentős vadkár éri a vetést, amennyiben nem szántásos alapművelést végzünk.

 

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

A hőség és a szárazság a vártnál jobban megviselte a termést

2023. szeptember 7. 10:40

Az USDA előrejelzése szerint az amerikai belföldi szójabab-készletek nyolcéves mélypontra zuhannak a 2023/24-es gazdálkodási év végére.

A repceszár ormányos-kártevőinek tojásrakásáról

2021. március 5. 10:54

Sokszor emlegetjük ebben az időszakban a repceszár ormányos-kártevőit, a repceszár-ormányost (Ceutorhynchus quadridens), valamint a nagy repceormányost (Ceutorhynchus napi). Gyakran esik szó megjelenésükről, kártételükről, tojásrakásukról.

Vegyes képet mutattak múlt héten a gabonapiacok

2020. április 27. 05:37

Európában múlt héten vegyes kép rajzolódott ki a gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül a takarmánybúza és a kukorica ára emelkedett. A malmi búza és a repce viszont olcsóbb lett öt nap alatt.

Torz növekedésű, nehezen bevirágzó repcenövények? Ez is lehet az oka!

2021. május 7. 10:17

Azt tapasztaljuk, hogy a repcetáblánk egyes részein a növények torz növekedésűek, nem, vagy csak nehezen mennek magszárba, alig „akarnak” bevirágozni?