Három kombájn a repcetáblán – Így zajlott az aratás Chernelházadamonyán
2019. augusztus 25. 21:34
Agrofórum Online
Megosztás
A Kőszeghez közeli kis falu, Chernelházadamonya határában egyszerre négy kombájn vágta a repcét júliusban - ebből három CLAAS betakartógép egyetlen közepes méretű táblán dolgozott. A majdnem 2000 hektáron gazdálkodó Répcevölgye 2001 Kft.-nél idén 460 hektáron termett repce, amit körülbelül 4 tonnás eredménnyel tudtak betakarítani.
A Massey Ferguson elhozta legnagyobb traktorát
Az idei AGROmashEXPOn sokan kisebb elánnal vettek részt, sőt, volt aki távol is maradt hazánk egyik legjelentősebb agrárgépészeti szakkiállításától.
Nem tett így az AustroDiesel: ezer négyzetméteren vonultatta fel kínálatát. Fókuszban a valaha gyártott legnagyobb traktor.
A gyapottok-bagolylepke: a paradicsom réme
2024. augusztus 20. 11:20
A gyapottok-bagolylepke kártétele a soron követlező témakör a ,,Tábla szélén".
Ez a kártevő az egyik legmeghatározób rovar a paradicsom vegetációja során, és kései észlelése visszafordíthatatlan károkat okozhat az állományunkban.
Változott a növényvédő szerek jegyzéke
A 2025-ös Növényvédő szerek és Termésnövelő anyagok jegyzékét érdemes forgatnia a kertbarátoknak, szakembereknek is. A változások okán most még vaskosabbak lettek a kiadványok. Kísérjük őket figyelemmel!
Mezőgazdaság és táplálkozás: az egészség alapja?
A táplákozás és ezen keresztül az egészség szervesen összefügg a mezőgazdasági termelés, az előállított termékek minőségével. Szerencsére egyre többet hangoztatott téma a talajélet állapotának, a talajegészségnek a növényekre, és közvetett módon a fogyasztókra gyakorolt hatása.
A talajtakarás előnyei szőlőben
A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás.
A sötétbarna, humuszban gazdagabb talaj felmelegedésre, ezáltal a párologtatásra való hajlama sokkal kifejezettebb, így jelentős mennyiségű vizet veszíthet, így szalmatakarással csökkenthetjük a vízveszteség mértékét.
A kellően vastag, elhalt növényi maradványnak, jelen esetben szalmatakarásnak köszönhetően a gyomok csírázásához szükséges fényviszonyok sem alakulnak ki, és így nem szükséges a kapálás sem. Hogyha intenzív kapálás, és szervesanyag-beforgatás zajlik egy talaj esetében, a szervesanyagot lebontó korhadéklakó szervezetek felszaporodnak a mikrobiális közösségen belül.