Ház, táj blog

Növények okozta mérgezések kezelése

Agrofórum Online

Minden évben több száz olyan mérgezési esettel találkoznak a szakemberek, amelyeket növények elfogyasztása váltott ki. Mi a teendőnk abban az esetben, ha egy kirándulás vagy akár a kertben végzett munka közben gyermekünk belekóstol egy mérgező növénybe?

A mérgező növényekről szóló cikksorozatban részletes bemutatásra kerültek a mérgező hatóanyagokat termelő, gyakori növényfajok, köztük a lágyszárú és fásszárú kertlakóink, a halálos mérgezéssel gyakran gyanúsítható gyomnövények, valamint a lakásunkat díszítő, mérgező szobanövény-fajok is.

Mint már annyiszor, most is szeretném kihangsúlyozni, hogy a cikkek célja nem a felsorolt növényfajok „esküdt ellenséggé” való kikiáltása és az életünkből száműzendő növényfajjá nyilvánítása, hanem az esetlegesen előforduló mérgezések megelőzése volt. A kirándulások alkalmával látott gyomnövények és a nemesített dísznövényeink elődei a régi korok értékes gyógyszeripari hatóanyagait termelik, ezt senki nem vitatja, de ezek egy óvatlan gyermek szervezetében súlyos egészségügyi kockázatot jelentenek. Ebben a cikkben sorra vesszük az elsősegély nyújtásában kulcsfontosságú teendőket és tájékoztatást adunk a mérgezést követő orvosi ellátás mikéntjéről is.

Kirándulások alkalmával mindig figyeljük meg a körülöttünk élő növényeket! – Forrás: Pixabay

A cikk elsősorban olyan körülményeket mutat be, amikor kisgyermek szervezetébe került méreganyagokról van szó, de természetesen egy idősebb személy esetében is hasonlóképpen kell eljárni. Felhívom az Olvasó figyelmét, hogy a leírások egyes részei a nyugalom megzavarására alkalmasak lehetnek!

Elsősegély a mérgező növény bőrrel történő érintkezése esetén

A bőrrel érintkezésbe került növényi hatóanyagokat minél hamarabb bőséges szappanos vízzel le kell mosni (pl.: kaukázusi medvetalppal történő találkozás után). Minél előbb sikerül megtisztítani a bőrfelületet, annál nagyobb eséllyel kerülhető el a bőr kipirosodása, erős viszketése, felhólyagosodása és a tünetekkel járó fájdalom.

Ha a tünetek kialakultak, és 1-2 napon belül nem javul a helyzet, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

Elsősegély a mérgező növény szervezetbe kerülése esetén

Ha észrevesszük, hogy a gyermekünk valamilyen növényből evett, fontos, hogy mihamarabb orvoshoz vigyük. Ha nem észlelünk mérgezésre utaló jeleket, és a gyermek sem panaszkodik erre utaló tünetekről (szédülés, hányinger, légzési nehézségek, mozgászavar), akkor nem olyan nagy a baj: előbb hánytassuk meg, majd utána vigyük orvoshoz!

Súlyos esetben azonban haladéktalanul hívjunk mentőt! Mindenképpen közöljük a telefonban a gyermek korát, általános egészségi állapotát, és igyekezzünk a lehető legpontosabban leírni, hogy néz ki a növény, és mely részét fogyasztotta el a gyermek. A segítség kiérkezéséig ebben az esetben is érdemes meghánytatni a gyermeket (2-3 dl meleg víz, tinédzserek és felnőttek esetében sós meleg víz, ezt követően a garat falának ujjal történő ingerlése), hogy megakadályozzuk a lenyelt növényi részekben lévő hatóanyagok felszívódását. Ez alól kivétel a kétéves kor alatti gyerekek, mert fennáll a veszélye a hányadék tüdőbe jutásának. Amíg a gyomortartalom nem tiszta, a hánytatást 2-3 alkalommal is megismételhetjük.

Súlyos esetben mindenképpen hívjunk mentőt! – Forrás: Pixabay

Segítség az orvosnak

Érdemes a kérdéses növényből „mintát” vinni az ügyeletre – ez nagyban segíti az orvost a pontos diagnózis felállításában és a megfelelő kezelés kiválasztásában is. Az orvosi vizsgálatot nem mellőzhetjük a gyanús esetekben, hiszen némelyik, növény által okozott mérgezés halálos kimenetelű is lehet (pl.: a nadragulya bogyóterméséből elegendő 4-5 szem egy gyermek halálos mérgezéséhez).

A mérgezést követően, de az orvosi vizsgálat előtt a gyermeknek ne adjunk semmit enni – inni is legfeljebb vizet. Minden más enni- vagy innivaló gátolja a megfelelő vizsgálatok lefolytatását és a méreganyagok eltávolítását a szervezetből.

A kíváncsi gyerekek pillanatok alatt felfedeznék az összes csillogó bogyót és színes virágokat – Forrás: Pixabay

Mi fog történni az orvosnál?

Amennyiben a hánytatás nem hozott kellő eredményt, gyomormosást végeznek a mérgező növényt elfogyasztott gyermeknél. Súlyos esetben gyógyszeres kezelést is szükségesnek ítélhet az orvos.

A gyomortartalom teljes kiürülése után (sikeres hánytatást vagy gyomormosást követően) bőséges folyadékfogyasztás szükséges, hogy segítse a méreganyag kiürülését a szervezetből. Az aktív szén a maradék mérgező anyag szervezetbe történő felszívódását csökkenti, mivel a szén megköti a méreganyagot és elősegíti annak kiürülését.

Ha mérgezés gyanúja merül fel, keresse a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Toxikológiai Osztályát a 06-1/333-5079 telefonszámon, vagy a 06-1/459-9100 telefonszám 1113-as mellékét.

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.

Érintés

2018. október 10. 13:31

Október van. A talaj, a föld még meleg, bár az éjszakák, de különösen a hajnalok már hűvösek, és néha dérszőnyeget terítenek a bokrok aljára, amely azonban a Nap első sugaraira harmattá olvad.

Fatüzelés: érvek és ellenérvek

2022. október 26. 06:37

Érdemes, hasznos, tudatos döntés a fával való fűtés az otthonunkban? Milyen környezetvédelmi vonatkozásai vannak? Mitől függ a fatüzelés helyes gyakorlata?

Szesszionátusok legelője

2018. november 2. 10:08

Tudja-e vajon száz ember közül csak egy is hogy mit jelent a fenti latin vagy angol eredetű szó: szesszionátus.