Ház, táj blog

Sziklakert újratöltve

Agrofórum Online

Hogyan leheljünk életet egy elhanyagolt sziklakertbe? Nézzük lépésről lépésre, miként varázsoljuk ismét üde színfolttá!

Egy új otthon egy új kerttel elképesztően sok lehetőséget rejt magában – sok örömet és sok agybajt is. Ez utóbbi jön rá az emberre, amikor egy hajdanán szépen kigondolt sziklakertet – tele nagy, egymásnak zsúfolt kövekkel és elgyomosodott „sziklafolyosókkal” – fel szeretne újítani. Ha rajtam kívül még mások is nekirugaszkodnának ennek a feladatnak, íme egy kis segítség egy túlélőtől.

Szerszámok és segédeszközök

Első és legeslegfontosabb bajtársunk egy pár strapabíró, vastagabb kesztyű lesz, ami megakadályozza, hogy a kő- és szikladarabokkal lehorzsoljuk a kezeinket. Szükségünk lesz még egy kis kerti ásóra vagy kapára, amivel a gyomnövényeket eltávolítjuk, és egy vödörre vagy zsákra, amivel elvisszük a kiszedett növényeket a komposztig. Opcionálisan szükség lehet még gereblyére és ásóra is.

Amikkel ráérünk akár a terület megtisztítása után is foglalkozni, az a virágföld (vagy komposzt), és a növények megvásárlása. Főként a növényeket ráérünk beszerezni, miután látjuk, hogy pontosan mennyi helyünk lesz az új sziklakert benépesítéséhez.

Ezenkívül már csak egy jó adag türelemre, tervezői szellemre és erős karizomra lesz szükségünk.

Ilyen volt…
Ilyen lett!

Egyszerre csak kis területen!

A legnehezebb dolgunk a már helyben lévő kövek és szikladarabok miatt van. Ezért én felosztottam a területet kisebb szakaszokra, és a következő sorrendben haladtam:

  • Kiemeltem vagy elgördítettem a köveket (vigyáztam az alattuk lakó és mozgolódó rovarsokaságra).
  • Kiszedtem a gyomnövényeket, különös gonddal a kövek alatt is megbújó gyökereikre.
  • Kézzel elegyengedtem a talajt – ha nagyon összeállt a kövek alatt, ásóval vagy kapával fellazítottam. Vízszintes terepen érdemes gereblyével is elsimítani a területet, mielőtt visszahelyezzük a köveket. Az én esetemben ez sajnos nem volt opció, mert két szintkülönbséget összekötő kisebb rézsűn helyezkedik el a sziklakertünk, amit nehéz lett volna gereblyével megdolgozni.
  • Visszahelyeztem a köveket, nem túl zsúfoltan, elegendő helyet hagyva az érkező növényeknek. A kövek visszahelyezésénél ügyelni kell arra, hogy stabilan „belefeküdjön” a földbe, ne csússzon el vagy mozduljon el.

Az én esetemben túlságosan sok kő volt felhalmozva, ezért én „ritkítottam” is köztük. Nem muszáj az összeset visszapakolni ugyanarra a területre, akár ki is lehet bővíteni a sziklakert terjedelmét, ha van rá lehetőség. A felesleges köveket egyelőre arrébb raktam.

Minden növénynek hagyjunk elegendő életteret

Ha mindezzel készen vagyunk, jöhet a következő szakasz, ugyanígy!

Tisztítás: kész!

Ha a végére értünk a területnek, visszahelyeztünk minden követ, és eltávolítottuk az összes gyomnövényt, akkor megtervezhetjük, hogy nagyjából mennyi növényt és hova ültessünk a sziklakertbe. Ilyenkor tavasszal sokféle növényt kaphatunk a kertészetekben, a legkedveltebbek közülük az ikravirág, a kökörcsin, a kövirózsa és a kőtörőfű. Ezek az évelő lágyszárú növények jól bírják a szárazabb időszakokat, kifejezetten szeretnek kopárabb, akár sziklásabb területeken élni. Mivel azonban túlzottan is jól érezhetik magukat, a ritkításukat esetenként el kell végezni, nehogy egymás nyakára nőjenek.

Növényválasztás

Egy kevésbé napos, szárazabb vagy egyéb okból perifériára szorult kerti területen lévő sziklakertbe tökéletes választás a fentebb felsorolt növénytársaság, azonban túlnyomóan árnyékos kertrészekbe válasszunk inkább örökzöld cserjéket! Itt jól érzik majd magukat az árnyékliliomok, az erdei szamóca, a tüdőfű és a gímpáfrány is.

A kőtörőfüvek széles választéka vár minket tavasszal a kertészetekben

Amikor elültetjük a növényeket, érdemes az ültetőgödörbe és környékére általános virágföldet vagy egy kis komposztot szétteríteni, hogy legyen indító tápanyaguk az új lakóknak. Ezt követően gondosan beültetjük a növényeket, és megöntözzük őket.

Az ikravirágok, kőtörőfüvek és kökörcsinek már most meghálálják a gondos ültetést: szépen lassan nyílnak ki a virágaik a kertünkben.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Kerti kalendárium - évkezdési teendők a házikertben

2020. január 11. 06:38

Tekintsük át a januári és februári kerti teendőinket, amelyek szükségszerű elvégzése jelentősen megkönnyíti az év további részében a dolgunkat.

Vigyázzunk rájuk!

2018. március 1. 15:35

Nagyon szeszélyes arcát mutatja február utolsó hete számunkra, hűen a nevéhez és történetéhez, a Viharsarok mindig tartogat meglepetéseket.

A november bohókás gyümölcse: a narancseper

2023. november 20. 05:40

Nem felejti, aki látta – ha mesét írnának erről a titokzatos fáról, valahogy így kezdődhetne. Az egyre sötétebb, ködösebb, nyugalmas novemberi tájképet varázsolja mesébe illővé termésével ez a fa, de alig tudunk róla valamit is.

Kaptam egy levelet

2018. június 6. 13:44

A levél tartalma okán ide kívánkozik, a blogba, de van abban némi személyes indíttatás is, hogy szóba hozom…