Ház, táj blog

Túl a karácsonyon – a fenyőfélék „termékei” a fürdőszobában

Agrofórum Online

Elképesztő, mennyi minden készíthető egy egyszerű fenyőág, vagy pár gramm tűlevél segítségével. Fedezzünk fel még fenyőterméket, és ezúttal a fürdőszobában használjuk fel őket!

Az előző cikkben az alábbi termékekről írtam kisebb összefoglalót:

  • fenyőtea,
  • fenyőméz,
  • propolisz fenyőágyon,
  • ágyas pálinka,
  • fenyőlikőr,
  • fenyőszirup,
  • fenyőfrissítő.

Most pedig következzék a test- és lélekápolásra szánt, otthon is elkészíthető termékek listája, ami természetesen nem teljes, és bátran lehet kísérletezni az itteni ötleteken túl is:

  • fenyőolaj,
  • fenyőbalzsam,
  • fenyő-fürdősó,
  • fenyőillat,
  • fenyőfürdő.

Fenyőolaj

Fenyőolajat többféleképpen készíthetünk, íme két bevált ötlet. Ennek a fenyőterméknek az elkészítése igen egyszerű, az eredmény pedig magáért beszél.

Melegítsünk fel 150 ml olívaolajat, majd keverjünk hozzá egy evőkanálnyi fenyőgyantát! Amikor feloldódott benne, leszűrjük, és készen is vagyunk. A boltokban megvásárolható fenyőolajat egyébként erdei fenyőből készítik, bőrápolásra (ekcéma, pikkelysömör, mitesszerek, pattanások kezelésére) és kozmetikai célra is ajánlják.

A fürdőszobában is felhasználhatók a fenyő illatos termékei
A fürdőszobában is felhasználhatók a fenyő illatos termékei

Egy másik recept szerint 200 g felaprított fenyőtűlevelet 20 ml 70 fokos etil-alkoholban áztassuk egy napig, adjunk hozzá 200 ml olívaolajat, majd vízfürdőn körülbelül 3 órán át főzzük, végül szűrjük le! Ez a fenyőolaj-készítmény hatásos izommerevségre, reumára, köszvényre és különösen végtagok fájdalmára.

Fenyőbalzsam

A fenyőbalzsamot bedörzsölésre alkalmazhatjuk megfázásos panaszok esetén. A fenyőgyantából és a fenyőhajtásból készült kencéhez 5 g friss vagy szárított fenyőhajtásra, 10 g szétmorzsolt fenyőgyantára, 5 g méhviaszra, 50 g napraforgóolajra és 5 csepp tűlevelű illóolajra van szükségünk.

A hajtásokat, az olajat, a gyantát tűzálló edényben olvasszuk fel, és legalább egy órán keresztül gyakran kevergetve tartsuk kis lángon! Végül szűrjük le és keverjük hozzá az illóolajat! Bátran kísérletezhetünk az illattal és a formavilággal is.

Fenyőfürdő

Nincs is annál jobb, mint egy hosszú, fárasztó nap után belehuppanni a fenyőtermékek kényeztetésébe, és most lehetőségünk van magunknak megalkotni a fenyőfürdőnket.

5 l vízben forrásig melegítünk 100 g fenyőlevelet, 10 percig állni hagyjuk, majd a szűrletet 37 oC-os fürdővízhez adjuk. A fürdőben tartózkodás javasolt maximális időtartama 10 perc, utána pihenjünk le és takarózzunk be!

Fenyő-fürdősó

A fenyőfürdő meghatározó eleme lehet a megfázás megelőzésére, a vérkeringés elősegítésére, az immunrendszer erősítésére és a stressz csökkentésére készített fenyő-fürdősó.

A fenyő fürdősós vízben kb. 20 percig ajánlott ülni
A fenyő-fürdősós vízben kb. 20 percig ajánlott ülni

Nem szükséges az elkészítéséhez sok hozzávaló, csak a következők:

  • 1 nagy csokor erdei-, duglász- vagy lucfenyő hajtáscsúcs,
  • 2 evőkanál olívaolaj,
  • 500 g durva tengeri só.

Az ágairól lecsipkedjük a tűleveleket, majd apróra vágjuk. Az olajjal alaposan elkeverjük és fél órára lefedve állni hagyjuk. A sóval alaposan összevegyítjük, majd csavaros üvegbe tesszük és jól lezárjuk.

Ha szükségünk van egy pazar fürdésre, akkor ebből a fürdősóból kb. 100 g kell, sőt az a legjobb, ha meleg vízsugár alatt teljesen feloldjuk a fürdősót. Legalább 20 percig vegyünk belőle kádfürdőt, és ezalatt mélyen inhaláljuk is!

Fenyőillat

A fenyőillat megalkotására sok esetben erdeifenyőt alkalmaznak. Gyógyászati célra a friss hajtásokból és a tűlevelekből vízgőz desztillációval kinyert illóolaját használhatjuk.

Az illóolajat általában a fiatal hajtások csúcsából, vagy tűlevelekből és ágakból nyerik. A lucfenyőolaj antiszeptikus és nyákoldó hatása a felső légúti megbetegedések és hörghurut panaszait főleg inhalálással enyhíti. Mivel az olajnak fájdalomcsillapító hatása is van, reumatikus és izomfájdalmakra is gyógyír lehet. Ilyenkor az illóolajból pár cseppet masszírozzunk bele a fájdalmas testrészbe – az olaj hat az ízületi gyulladásokra is.

Az antimikrobiális hatású erdeifenyő-olajat sokféle gyógyászati készítményben megtaláljuk, gyakori eleme a légzéskönnyítő kenőcsöknek, az arcüreggyulladás és a hörghurut elleni csodaszereknek. Használják izom-, és idegfájdalmakat orvosló inhaláló szerekben, masszázs-, és fürdőolajokban.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Milyen poloskák másznak a házfalon, az ablaküvegen? Károsak lehetnek?

2023. január 10. 04:37

Újra előjöttek olyan poloskák, amikkel a korábbi években nem találkoztam. Az elmúlt hónapokban időnként a ház körül előfordultak a falon, az ablakok üvegén. Milyen poloskáról van szó, károsak egyáltalán? Egyébként kifejezetten szép rovarról van szó.

December a balkonon: hogyan legyen szép balkonunk télen is?

2022. december 21. 06:36

A legtöbben azt hiszik, hogy ha tél, akkor egy üres erkély, egy unalmas terasz várja őket csak, mert minden pihen és nincsenek se színek, se illatok a kertben sem. Pedig ez nagy tévedés, mert egy téli terasz vagy erkély is lehet szép, mi több élményt adó és dekoratív!

Kora tavaszi metszés: mihez ne nyúljunk még?

2025. március 9. 13:10

Vannak növények, amelyeket vagy más évszakban kell metszeni, vagy egyáltalán nem igényelnek rendszeres visszavágást.

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?