Házikert

Hogyan alkalmazzunk algakivonatokat a kertben, és miért érdemes használni?

Agrofórum Online

Az algák kerti használata az utóbbi években kapott nagyobb rivaldafényt, és a kutatók is egyre többet foglalkoznak az algák szerepével a növénytermesztésben.

Az algák azért lettek egyre érdekesebbek a növénytermesztésben, mert elképesztő növekedési eréjjel rendelkeznek, pár nap alatt is képesek sokszorosukra növekedni, ami a termesztésben lévő növényekhez képest egy nagyszerű tulajdonság. De hogyan ötvözhető ez a “tudás”?

Az algák a kertben hasznosak is lehetnek

Míg egy esővízgyűjtőnél tudjuk jól, hogy komoly pH- és EC-változást tud okozni, ha bealgásodik, ami a tápanyagok hozzákeverésénél is fontos tényező, addig ha más módon alkalmazzuk az algakészítményeket, akkor hasznunkra is fordíthatjuk őket.

Az algák magukba koncentrálják a tengerből felvehető tápanyagokat, ásványi anyagokat, éppen ezért az is fontos, hogy honnan nyerték ki azt a tengeri algát. Az egyik legértékesebb algakinyerés Franciaország partjai mentén történik, mert ott a legtisztább a tenger.

Préselve és nem kémiai úton készítve

Az algakivonatok készítésének két fő útja van: az egyiknél kémiai folyamatok útján nyerik ki az algákból a hasznos tápanyagokat, a másiknál az algát tisztítják, szárítják, majd magas nyomáson kipréselik, így csak tisztán az alga kerül a készítménybe.

Az algákban közel 100 féle bioaktív alkotóelem van, melyeket a termesztésre szánt növények is hasznosítani tudnak.

Az algakivonatok készítésének két fő útja van: kémiai és préseléses
Az algakivonatok készítésének két fő útja van: kémiai és préseléses (fotó: Pixabay)

Echklonia maxima

Egy érdekes tanulmány szerint az Echklonia maxima alga az egyik olyan faj, mely be tud épülni a növények zöld részeibe, ezzel segítve a levelekben és a teljes növényben a fotoszintézist.

Ez a felfedezés azért is nagy dolog, mert természetes úton segíthetők a növények a növekedés, tápanyagfelhasználás során.

Ascophyllum nodosum

Az Ascophyllum nodosum algák naponta akár 1 métert is képesek növekedni, amik ha beépülnek a növényekbe, onnantól szintén egy nagy ugrás várható a haszonnövény fejlődésében.

Mire kell odafigyelni algakivonatok esetén?

Az algakivonatokat a legtöbbször az öntözővízzel juttatjuk ki, viszont ilyenkor nem érdemes más anyagokat – sem lúgos, sem savas anyagokat – bekeverni, hogy természetes anyagként kerüljön felhasználásra. Ugyanígy a hormonhatású anyagokkal se keverjük az algakivonatokat!

Kiemelt kép: Pixabay

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Algafix® - A gyengéből erőset, a jóból még jobbat

2019. május 14. 06:37

Az Algafix® főleg kinetint tartalmaz, ezért az a felbecsülhetetlen előnye más algakivonatos termékekkel szemben, hogy célzottan tudunk vele beavatkozni a növény fejlődésébe.