4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

Hogyan készül a lepkebarát kert?

Agrofórum Online

Ki ne szeretné az élettel teli kertet? Hát még ha pillangókkal van tele! A lepkebarát kert manapság egyre divatosabb lett és sokkal egyszerűbb kialakítani, mint azt elsőre gondolnánk. Ehhez adunk most pár ötletet, milyen szempontoknak kell megfelelnie egy lepkebarát kertnek.

A lepkebarát kertnek számos előnye van, de legfőképpen a hangulatunkra van jó hatással. A pillangók látványa igazán üdítő, ráadásul természetközeli élményt ad a legkisebb kerttulajdonos számára is. Az előnyök mellett azért hátrány is van: a növényvédelemnél csúnyán melléfoghatunk, ha nem vagyunk elég óvatosak.

Ritka fajok visszatelepítése

Ahhoz, hogy különleges lepkefajokat csalogassunk vissza a kertbe, nem árt, ha ismerjük azok tulajdonságait és tápnövényeit. A lepkéknek fajra specifikusan megvannak a kedvelt tápnövényeik, egyes fajok ráadásul a peterakásban is igen válogatósak. A fecskefarkú lepke pár évtizeddel ezelőtt még minden kertben jelen volt, mára számuk eléggé megfogyatkozott. Mivel kedvenc tápnövényük a murok, kapor és petrezselyem, így rájuk is hatással volt a házikerti veteményesek számának csökkenése. Attól függően melyik lepkefajokat szeretnénk sűrűbben látni a kertben, annak megfelelő legyen a növénytársítás is. Természetesen az élőhely, a talajadottságok mind befolyásoló tényezők lesznek a növénytelepítés lehetőségeire nézve, de sok dísznövény nagy segítség lehet a tervezéskor.

Magyarországon számos védett és veszélyeztett faj található. Így például a nagypöttyös hangyaboglárka, mely kedvenc tápnövénye a kakukkfű. A védett fajok közül a legismertebb a nappali pávaszem, mely például a csalánért rajong, mint tápnövény. Ahogy a természetes élőhelyek is egyre kisebbek, érezhetően megcsappant a pávaszem lepkék száma is természetes csalános területek híján.

Kerti elemek a lepkékért

A pillangóknak nem csak tápnövényre van szükségük a kertünkben, hanem rejtőzködésre alkalmas helyekre is és itatóra is. Főleg a nagy nyári kánikulában van erre szükségük. Így a lepkebarát kertet igyekezzünk úgy kialakítani, hogy egy kisebb kerti tó vagy pár madáritató is legyen az ágyásokban elhelyezve a lepkéink számára.

Szezonálisan más fajokra van szükség

Tavasszal a baltacím, a kaukázusi ikravirág, a tatárvirág, a kerti orgona vagy épp a kerti gyöngyvessző lehet méh- és lepkelegelő. Ugyanakkor nyáron átveszi ezt a címet az illatos nyáriorgona, a bugás lángvirág vagy akár a kislevelű hárs is. Ha balkonnövényekben gondolkodunk, akkor a petúniák és muskátlik is ugyanúgy vonzzák a pillangókat, de főleg a szenderek látogatását figyelhetjük meg rajtuk. Az őszi kertben a vándorlepkéknek érdemes tápnövényeket ültetni. A bogáncslepke gyakori vendég ősszel, számára a díszalmák, az orvosi zsálya, a büdöske, csodatölcsér és a kékszakáll is tökéletes virágzó.

Éjszaka aktív lepkékre is gondoljunk!

Hazánkban mindegy 200 éjjeli lepkefajt tartanak nyilván. ezek a fajok főleg éjjel aktívak. Az éjszaka táplálkozáshoz viszont a színeknek nincs akkora jelentőségük, inkább az illatos mivolt a fontosabb. Így az illatos lonc, a trombitafolyandár, az estike lesz a csalogató nektárcsemege. Az esti pávaszem például a tölcsérvirágúakból is könnyen ki tudja szívogatni a nektárt.

A kert fekvése is számít

Amikor tervezzük a kertek, akkor már a legelején nézzük meg a kert fekvését. Ne essünk abba a hibába, hogy sehol ez árnyékot adó fa vagy a panoráma fontosabb, mint az élőlények igények. Ha a kertünk völgyben van, akkor használjuk ki azokat az előnyöket, melyeket egy völgymélyi tisztás adhat a párásabb levegőjével az ott lakóknak. Ugyanakkor egy napsütötte dombtetőn mindenképp ültessünk árnyékot adó fákat, hogy rajtunk kívül az állatoknak is legyen egy olyan pont, ahol elbújhatnak a szikrázó napsütés elől.

A virágokat mindig nagyobb foltokba telepítsük, mert a tömeghatás fogja a rovarokat is odacsalogatni. Vegyük figyelembe a növények méreteit is, a későbbi, fajtára jellemző habitusukat, hogy az összhatás harmonikus is legyen.

Vegyszerek egy lepkebarát kertben

Ha olyan haszonnövényeink vannak, melyeket a hernyók szeretnek, akkor a lepkebarát kert nem feltétlenül lesz minden időszakban kedvünkre. Sok bosszúságot is okozhat az, ha nincs összhangban a lepkebarát kert a termesztési céljainkkal. Igyekezzünk szelídebb szereket, akár szelektíveket alkalmazni a kertben. Kerüljük el az olyan lepkék által gyakran látogatott növényeket, melyek lepermetezésével kárt okozhatunk a pillangókban is. Ugyanígy fontos megjegyezni, hogy a pillangók által kedvelt növények nagyja a méhek által is igen kedvelt pollengyűjtő hely, így vegyszerhasználatnál nem csak a lepkékre, de a méhekre is ugyanúgy vigyázni kell. Vegyszerek tekintetében válasszuk a bio megoldásokat, hogy hosszútávon élvezhessük a lepkék által is látogatott kertünket.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

A püspöksüveg ideális talajtakaró és dekoratív árnyéktűrő

2025. február 20. 08:10

Noha finomnak tűnik, a püspöksüveg meglehetősen ellenálló, és szárazságtűrő is, miután megfelelően meggyökeresedett.

Mi a baja a szobanövényemnek? Pár dolog, amit garantáltan nem szeretnek!

2025. február 19. 05:40

Ritkán adok tanácsot általánosságban, de az elmúlt években hozzám fordulók kérdései és problémái alapján, már van egy képem arról, melyek a leggyakoribb hibák a szobanövények nevelése során.

Csattanó maszlag: egy lenyűgöző és mérgező gyomnövény

2025. február 18. 07:10

Az impozáns csattanó maszlag egy rendkívül invazív, mérgező gyomnövény, amely jelentős kihívást jelent a mezőgazdaságban.

Mire jó a csalán, ha van a kertben?

2022. május 22. 08:36

Ha egy kerti felületünkön megtelepszik a csalán és még jól is érzi magát, az annak a jele, hogy vízellátottságban jó a talaj és sok benne a nitrogén is.

Mit tehetünk a vakondok ellen?

K. Zsuzsanna kérdése: A veteményesem tele van vakondtúrással. Mit tehetek ellene?

Japán borbolya nevelése hogyan?

2022. december 31. 07:34

A japán borbolya (Berberis thunbergii) egy szemet gyönyörködtető tövises lombhullató cserje, amely felfelé álló látványos ágrendszerrel dicsekedhet.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.