Házikert

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

Agrofórum Online

Ez a téma szinte kimeríthetetlen: az angolpázsit rajongóknál ugyanúgy, mint az egyéb gyepek esetében. A kánikula minden térségben, minden talajon ugyanúgy megviselheti a gyepet, ha nem kap megfelelő ápolást. Többek között.

Hála a mikorrhiza gombáknak a gyep alatt is egy hatalmas életközösség van, mely egy jól működő szimbiotikus rendszer. Ez a gombaféle segíti a gyepet: tápanyagok felvételével vagy átalakításával, de még a toxikus anyagok ellen is jó hatással van.

Tehát a gyep, mint olyan, nem csak a fűfélék közössége, mert ugyanúgy egy nagyszabású produkció, mint a kert egyéb részei. Azért van általában viszont gond vele, mert

  • nem megfelelő fűfélékből állt a keverék, amit kiszórtunk;
  • nincs megfelelően tápanyagozva;
  • nincs időben gyepszellőztetve, hengerezve;
  • nem megfelelő a fűnyírás.

És ez a lista még folytatódhatna tovább, de talán, ha ezen a téren rendet rakunk, akkor máris nagy lépést tettünk a stressztűrő gyep felé.

Magnézium-szulfát és a gyep szárazságtűrése

Sok évnyi tapasztalat, hogy a gyepre használva már kora tavasztól egészen késő őszig tápanyag-utánpótlásként a magnézium-szulfátot, az nagyban javítja a gyep szárazságtűrését. Éveken át kísérleteztünk ezzel, ráadásul homoktalajon, és ahol használtuk, ott sokkal tovább maradt öntözés nélkül zöld a pázsit, mint ahol egy kerten belül nem használtuk.

Egy családi ház kertjébe, ahol sokat szaladgálnak a gyerekek, oda taposástűrő fűmagkeverék javasolt (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/babington-társasjáték-aktív-pihenés-1441535/)

A tápanyagozás mellett egyéb tényezők is fontosak

A tápanyagozás csak egy, mert a huminsavak vagy a fent már említett gombakapcsolatok is fontosak a gyepalkotó növényeknek. Ráadásul olyat is kipróbáltunk, és kiválóan bevált, hogy a már érett komposztunkat tele szerves trágyával egy zsákba beletöltöttük, majd az esővizes hordóba beleengedtük és hagytuk kiázni belőle a jótékony anyagokat, majd ezt nemes egyszerűséggel kiöntöztük a területre.

Megfelelő növényösszetétel

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, pedig viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

A szárazságtűrő keverék talán most az, amit mindenhova lehetne javasolni, hiszen messze egyre fontosabb az, hogy az értékes vizet hova használjuk fel. De a napos kertre való keverékek is hasonlóak, és nem véletlen találták ki összetételében az árnyékos kert, vagy akár a sportpálya keverékeket.

Egy családi ház kertjébe például, ahol sokat szaladgálnak a gyerekek, kitett is a kert a nap szempontjából, oda egyértelműen egy sport- vagy taposástűrő keverék javasolt.

Ilyen esetekben a fűfélék aránya tér el, és akár a teljes összetétel is, hogy megfelelő gyep legyen a végeredmény.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Gazdálkodjon okosan!

2022. február 23. 10:48

Több hónapja nem lehet másról hallani, mint, hogy milyen mértékben megemelkedtek a műtrágyaárak. Ennek oka elsősorban az alapanyagárak emelkedése, ami tavaly tavasszal a foszfor drágulásával indult. Ezt követte a kálium, majd ősszel berobbanva a nitrogén is. Ekkor még bizakodva figyelték a gazdálkodók az eseményeket, reménykedve az trend enyhülésében, de az nem következett be.

Mitől mohásodik a kert?

2022. augusztus 4. 05:36

A moha megjelenése talajproblémákra is utal sok esetben. Azért tud a moha elterjedni és megjelenni, mert a gyepünk annyira legyengül, hogy nem képes fejlődni, növekedni és a moha átveheti tőle a hatalmat.

Tápanyag-ellátási javaslat támrendszeres konzervuborka termesztéshez II.

2023. május 8. 08:36

Az uborka intenzív termesztése során kulcskérdés a megfelelő mennyiségű és minőségű öntözővíz!

A kukorica profi startertechnológiája

2022. április 12. 05:37

A kukorica termesztésében is a vegetáció első fele meghatározó a termés szempontjából. Ha ebben a fázisban a növény a lehető legtöbb és legjobb támogatást kapja (stresszmentes fejlődés, gyommentes környezet, megfelelő tápanyagellátás, ideális környezeti feltételek), akkor javul a termésbiztonsága, növekszik a potenciális termés elérésének lehetősége.